Sprawuje Pan stanowisko prezydenta Bolesławca ponad dekadę. Jak w tym czasie zmieniło się podejście miasta do inwestorów i czego się Państwo nauczyli z już zrealizowanych projektów?
Początki polegały na skupieniu się na budowie infrastruktury, która pozwoliłaby na lokowanie nowych zakładów na dobrze przygotowanych terenach inwestycyjnych. W tym celu stworzyliśmy Bolesławiecką Strefę Aktywności Gospodarczej. Przygotowanie w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych na obszarze miasta Bolesławiec ujęte zostało we wszystkich podstawowych dokumentach planistycznych. Strategia Rozwoju Miasta Bolesławiec, przyjęta w grudniu 2003 r., zawarła zadanie pod nazwą „Zapewnienie terenów pod inwestycje”, którego celem było podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej. Nasze zadanie polegało na zapewnieniu terenów pod inwestycje wraz z ich pełnym uzbrojeniem. W tym celu zawarte zostały również stosowne zapisy w Planie Rozwoju Lokalnego oraz Wieloletnim Programie Inwestycyjnym . Stworzenie Bolesławieckiej Strefy Aktywności Gospodarczej miało na celu kompleksowe przygotowanie oferty atrakcyjnie położonych terenów inwestycyjnych z zabezpieczeniem niezbędnej infrastruktury. Umiejscowienie obszaru BSAG na północy miasta uzasadnione było położeniem terenów w pobliżu – wówczas jeszcze planowanego - węzła autostradowego oraz dostępem do sieci kolejowej. W 2007 roku ruszyła specjalna strefa ekonomiczna - Podstrefa Bolesławiec WSSE „Invest - Park”. Skupiliśmy się również na projekcie „Budowa dróg dojazdowych do BSAG” oraz zabezpieczeniu w energię elektryczną istniejących i przyszłych zakładów przemysłowych. W międzyczasie stworzyliśmy pakiet ulg dla inwestorów, ale przede wszystkim, zebraliśmy wszystkie możliwe informacje, które pozwalają odpowiedzieć na najbardziej „zadziwiające” pytanie inwestora. Aktualnie jesteśmy na etapie inwestowania w nowoczesne technologie.
Jak wygląda opieka poinwestycyjna w Bolesławcu?
Stworzyliśmy Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do kompletnej informacji dotyczącej działalności gospodarczej i wszystkich dziedzin związanych z jej prowadzeniem. W CWP prowadzone są prowadzone są szkolenia, doradztwo techniczne, ekonomiczne, prawne i finansowe. Można w nim również uzyskać informacje z zakresu pozyskiwania zewnętrznych środków i programów pomocowych. Centrum służy promocji gospodarczej Bolesławca oraz podmiotów gospodarczych subregionu, stawia na wymianę doświadczeń, transfer technologii oraz pośrednictwo w kontaktach biznesowych. Mamy pełnomocnika ds. obsługi inwestorów, będącego w stałym kontakcie z inwestorami, którzy ulokowali swoje firmy w Bolesławcu. W razie problemów lub wątpliwości, przedsiębiorca wie, że może zawsze się do nas zwrócić. Jesteśmy do dyspozycji, staramy się pomóc lub podpowiedzieć inne rozwiązania problemu. Warto zaznaczyć, że staramy się współdziałać z inwestorem jeszcze w fazie projektowej, koordynujemy współpracę z gestorami mediów oraz współpracujemy z inwestorem po przeprowadzeniu inwestycji.
W ostatniej edycji Bolesławiec nie wygrał konkursu „Grunt na medal”, ale w poprzednich latach osiągnął sukces i tereny inwestycyjne w Bolesławcu znalazły się w czołówce. Czy i jak wygrana w konkursie wpłynęła na przyciągnięcie nowych inwestorów do miasta?
Od tego czasu zainwestowały już cztery firmy produkcyjne: Hoerbiger Automotive Poland – szwajcarski inwestor produkujący podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego, Guardian – inwestor amerykański produkujący elementy z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz lokalne firmy „Lesław Sacher – Obróbka Skrawaniem Metalu” i spółka „Elektros”. Natomiast „Kegger jest kolejną firmą, która już zakupiła teren. Firma planuje zakończyć inwestycję najpóźniej do 30 czerwca 2014 r. Łącznie nowe zakłady zajęły ponad 14 ha.
Jakie miasto ma plany wobec tych 31 ha terenów inwestycyjnych, które brały udział w ostatniej edycji konkursu „Grunt na medal”?
Równocześnie starliśmy się o włączenie tych terenów do specjalnej strefy ekonomicznej. W tej chwili niemal 32 ha gruntów włączonych zostało do Podstrefy Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W uzasadnieniu do rozporządzeniu Rady Ministrów poinformowano, iż w oparciu o wyniki uzyskane w strefie na koniec 2011 r. szacuje się, że na włączonym obszarze może powstać w perspektywie kilku najbliższych lat około 892 nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych wynoszących ok. 374,18 mln zł.
Czy mają Państwo już inwestorów zainteresowanych gruntami włączonymi do podstrefy? Czy brak decyzji o przedłużeniu terminu funkcjonowania stref wpływa na zainteresowanie ze strony inwestorów?
Zainteresowanie tymi gruntami jest. Spotkaliśmy się już z potencjalnymi inwestorami. Na ostateczne decyzje inwestorów trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ decyzja o zainwestowaniu wielu milionów nie zapada z dnia na dzień.
Co, poza samym przygotowaniem terenu, jest Pana zdaniem kluczowe w zainteresowaniu inwestora daną lokalizacją?
Oprócz dobrej lokalizacji, jest wiele czynników, które decydują o ulokowaniu firmy. Możliwości zatrudnienia pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Jeżeli nie ma ich wystarczająco dużo, jakie są możliwości wykształcenia takich osób. Kolejna sprawą są standardy życia w mieście, spędzania czasu wolnego. Możliwości zamieszkania fachowców, którzy byliby skłonni przenieść z innych miast i związać swoje życie z nowym miejscem. Np. w Bolesławcu dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego dzięki szeroko rozumianej rewitalizacji miasta. Oprócz remontów i modernizacji wielu obiektów, które poprawiają nie tylko estetykę miasta, ale stwarzają również nowe możliwości, powstały nowe obiekty z funkcjami, których wcześniej nie było w mieście. Do dyspozycji mamy park wodny, kilometry dróg rowerowych w mieście i okolicy, nowoczesne sale sportowe, kompleksy wielofunkcyjnych boisk sportowych z nawierzchnią syntetyczną, w zimie lodowisko kryte. W celu zwiększenia konkurencyjności naszego miasta powstało kino 3D. Oferujemy bezpłatne zajęcia w nowo wybudowanym Bolesławieckim Ośrodku Kultury -Międzynarodowym Centrum Ceramiki oraz mamy bogatą ofertę kulturalną dla młodzieży i dorosłych, w tym bardzo wymagających. Dla seniorów powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz miejsca w komfortowym „Domu seniora” . Realizujemy program budowy nowych mieszkań oraz projekt promocyjny „Przeprowadź się do Bolesławca”. Myślę, że niezwykle ważne są koszty życia w mieście. Ocenie inwestora podlega również sprawność zarządzania miastem oraz klimat stworzony dla przedsiębiorców. Inwestor z uwagą przygląda się planowaniu przestrzennemu. My możemy pochwalić się nie tylko 100 proc. pokryciem miasta obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego, ale np. internetowym serwisem planowania przestrzennego miasta. Jest to platforma, która służy wzmocnieniu udziału społeczeństwa w procesie tworzenia i zatwierdzania dokumentów planistycznych.
Na gali konkursu przedstawiciel firmy Guardian informował o możliwej reinwestycji firmy w Bolesławcu. Jak wygląda obecnie sytuacja tego projektu?
W listopadzie miała miejsce wizyta przedstawicieli SRG Global (część koncernu Guardian) w Bolesławcu. Podczas spotkania w bolesławieckim ratuszu prezes Kevin Baird podkreślił trafność decyzji podjętej przez zarząd Guardian Company co do dotychczasowej inwestycji w Bolesławcu. Zgodnie ze strategią wzrostu prezentowaną przez prezesa Kevina Bairda, Bolesławiec wydaje się być idealnym miejscem dla ewentualnych przyszłych inwestycji w Europie. Jednak ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną po przeprowadzaniu dokładnych analiz ekonomicznych przez inwestora.