Z Marcinem Misztalem, wiceprezesem spółki i2 Development, rozmawia Marta Śniegocka.

Wszystkie inwestycje i2 Development realizowane są we Wrocławiu. Czy mają Państwo plany wyjść poza Dolny Śląsk?

Stale analizujemy inne lokalizacje, ale na razie nie ma żadnych precyzyjnych planów. Uważamy, że Wrocław bardzo dynamicznie się rozwija i przez wiele lat będziemy mieli tu jeszcze wiele do zrobienia.

Niedawno ruszyli Państwo z pracami przy inwestycji Bulwar Staromiejski przy placu Jana Pawła II we Wrocławiu. Skąd decyzja o zakupie tego terenu?

Obserwowaliśmy ten teren już od czasu poprzednich przetargów – gdy realizowaliśmy inwestycję Old Town Residence – w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru. Ostatecznie udało nam się kupić tę nieruchomość. Charakter naszej działalności sprawia, że koncentrujemy się na zakupie nieruchomości w centralnych punktach, w promieniu kilkuset metrów od wrocławskiego Rynku oraz prestiżowych dzielnicach Wrocławia, w pobliżu terenów zielonych, dobrze skomunikowanych ze ścisłym centrum. Bulwar Staromiejski jest nieruchomością w pełni wpisującą się w profil naszej działalności.

Czy od początku planowali Państwo głównie mieszkania z dodatkiem funkcji biurowych czy były plany, żeby stworzyć tutaj np. kompleks biurowy?

Nie planowaliśmy wyłącznie kompleksu biurowego. Miejscowy plan dopuszcza mieszkania powyżej parteru. Chcemy aby to miejsce tętniło życiem także wieczorami, gdy biura pustoszeją. Jesteśmy w stanie zaproponować przyszłym mieszkańcom ponad 2,5 hektara przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku – to świetne miejsce do mieszkania ale też do pracy. Przyjęty model zagospodarowania Bulwaru jest zgodny z naszym modelem biznesowym: ¾ inwestycji staramy się kierować w stronę mieszkań, a ¼ biznesu w kierunku nieruchomości komercyjnych tj. biur i powierzchni usługowych.

Czy powierzchnie biurowe będą Państwo sami komercjalizować?

Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie naszymi powierzchniami biurowymi i mamy doświadczenie w ich wynajmowaniu i zarządzaniu. Mamy na przykład inwestycję biurową Twelve przy ul. Oławskiej, którą sami komercjalizujemy. Dobrze sobie z tym radzimy, szczególnie że nie są to budynki o dużej powierzchni, jednostkowo mają po kilka tysięcy metrów kwadratowych. Dlatego sami będziemy komercjalizowali powierzchnie biurowe Bulwaru Staromiejskiego, choć współpracujemy z liczną grupą pośredników.

Jakich najemców będą Państwo poszukiwać do biurowca Nowy Alexanderhaus na terenie Bulwaru Staromiejskiego?

Z pewnością nasze powierzchnie będą atrakcyjne dla firm ceniących sobie dostęp do terenów zielonych, kameralną zabudowę. Nie chcemy zawężać potencjalnej grupy najemców.

Międzynarodowe korporacje często mają globalną politykę dot. wynajmu powierzchni biurowych, która zakłada m.in. że budynek musi posiadać zielony certyfikat typu LEED czy BREEAM. Czy planują Państwo certyfikację ekologiczną?

Zdecydowaliśmy, że nasze obiekty ze względu na swój charakter tj. dostęp do terenów zielonych, stosunkowo niewielka powierzchnia, tarasy zielone nie będą nieruchomościami certyfikowanymi. Nowy Alexanderhaus będzie miał niemal 3 tys. mkw., a biurowiec przy Oławskiej ponad 2 tys. mkw., a ich zaletą jest przede wszystkim centralna lokalizacja. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dla najemców powierzchni – jak w naszej ofercie – certyfikaty liczą się mniej niż szereg usług dodatkowych, które możemy zaoferować.

A jakich usługodawców chcieliby Państwo posiadać na 5,8 tys. mkw. powierzchni usługowych oferowanych przez Bulwar Staromiejski?

Jeszcze zbieramy informacje, czego potrzebowaliby przyszli mieszkańcy Bulwaru Staromiejskiego, więc nie wymienię wszystkich branż. Na pewno będziemy potrzebowali restauracji, sklepów spożywczych i piekarni, przedszkola, siłowni, pralni. To są podstawowe usługi, które powinny się znaleźć w takim kompleksie.

Duża część obiektów na terenie Bulwaru będzie poddana modernizacji. Czy mieli Państwo trudności w przygotowaniu ich do przebudowy?

Prawie wszystkie nasze inwestycje są objęte ochroną konserwatorską. Niedawno skończyliśmy prace nad modernizacją zabytkowych kamienic przy ul. Piłsudskiego, teraz kończymy prace przy ul. Dembowskiego, gdzie znajduje się zabytkowy schron piechoty. Mamy do czynienia z rewitalizacją zabytków na co dzień – nie stanowi ona dla nas żadnego kłopotu.

Czy istniejący miejscowy plan był kompatybilny z Państwa oczekiwaniami odnośnie zagospodarowania terenu?

Jak wspomniałem: miejscowy plan dla tego terenu zakłada, że w partnerach budynków będą zlokalizowane usługi i handel, a powyżej mogą być biura lub mieszkania. Idea Bulwaru Staromiejskiego, którą realizujemy obejmuje „miejsce, gdzie chce się żyć”, a więc i pracować. Dlatego zaplanowaliśmy mieszkania, biura, apartamenty do wynajmu krótkoterminowego i infrastrukturę usługową dla biznesu, mieszkańców i turystów. Apartamenty na wynajem będą tylko w dedykowanym dla tego celu budynku – nie przewidujemy ich w budynkach mieszkalnych.

Jakie są szacowane koszty całej inwestycji i jak planują ją Państwo finansować?

Na razie trudno mówić o całościowych kosztach. Informacje o wartości całego projektu przekażemy w najbliższych tygodniach.

Jak wygląda harmonogram prac i kiedy planują Państwo oddać inwestycję do użytku?

Planujemy, zgodnie z harmonogramem, rozpocząć w tym roku wszystkie prace na terenie Bulwaru. Zakładam, że w ciągu 3 lat zakończymy większość prac. Budynek Nowy Alexanderhaus zostanie zakończony już pod koniec przyszłego roku.

Kilka tygodni temu zakupili Państwo działkę naprzeciwko Bulwaru Staromiejskiego, przy ul . Witolda. Jakie mają Państwo plany wobec tej inwestycji?

Wygraliśmy przetarg. Tam jest ponad pół hektara atrakcyjnego gruntu. Zgodnie z koncepcją złożoną do przetargu, ma tam powstać infrastruktura usługowa z biurami i mieszkaniami.

Czy oprócz biurowca Twelve przy Oławskiej mają Państwo plany realizacji inwestycji stricte biurowej?

Działka, na której powstaje Twelve, to ostatni możliwy do zagospodarowania teren przy tym deptaku w centrum Wrocławia. Rozpoczęliśmy tam już prace budowlane. Posiadamy również inne nieruchomości gdzie zrealizujemy inwestycje typowo biurowe – o dokładniejszych planach poinformujemy gdy będziemy mieli wiążące decyzje administracyjne.