Z Maciejem K. Królem, prezesem spółki Xcity Investment, rozmawia Marta Śniegocka.

PKP S.A. i Xcity Investment przedstawiły projekt Centralna Park. Będzie to zagospodarowanie terenów naprzeciwko Dworca Centralnego w Warszawie pod funkcje biurowe. Czy projekt przygotowany przez Sud Architekt Polska odzwierciedla jak docelowo będzie wyglądało zagospodarowanie tej działki?


Wizualizacje przedstawione przez Sud Architekt Polska są wstępną koncepcją. Zanim przystąpimy do prac budowlanych muszą powstać jeszcze między innymi projekt budowlany i wykonawczy. Koncepcja nie prezentuje ostatecznego planu zagospodarowania, ale określa pewne podstawowe założenia projektu. Mówię tu między innymi o 200-metrowej wieży, terenach zielonych czy zabudowie nad torami. Koncepcja obejmuje również budynek SwedeCenter, ale jego dalsze losy nie zostały jeszcze przesądzone, ponieważ jest on przedmiotem dzierżawy przez najbliższe 5 lat. Warto podkreślić, że inwestycja jest ściśle powiązana z modernizacją linii średnicowej, która powinna zacząć się w 2018 roku.

Czy rozmawiali Państwo już z władzami m.st. Warszawy na temat tego projektu, który z pewnością wpłynie na panoramę Warszawy?

Odbyły się już wstępne spotkania z Miastem w tej sprawie. Jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych warunkach współpracy.

Uważa Pan, że nie będzie problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę Centralna Park?

Jak każda inwestycja, ta również wymaga pozwolenia na budowę i przygotowania wielu dokumentów koniecznych do rozpoczęcia prac budowlanych. Oczywiście, konsultujemy z miastem nasze plany. Władze Miasta są dla nas kluczowym partnerem, z którym uzgadniamy najważniejsze aspekty projektu.

Kiedy będą Państwo szukali partnera do realizacji tej inwestycji?

Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Myślę, że wyłonimy inwestora już w przyszłym roku.

PKP pochwaliło się również, że posiada w portfelu projekty o wartości 8,84 mld euro. Co to za projekty?

8,84 mld euro to szacowana wartość planowanych i prowadzonych projektów po ich zrealizowaniu. Niektóre, jak Warszawa Zachodnia czy Kraków Bosacka są w trakcie realizacji, w przypadku innych – Warszawa Główna, Olsztyn Główny – prowadzimy rokowania z potencjalnymi partnerami. Realizacja niektórych inwestycji przewidziana jest na ok. 20 lat. Wszystkie projekty, jak i przychody, podzielono na fazy. To oznacza, że nie musimy czekać do zakończenia całego projektu, aby częściowo spieniężyć inwestycję. Przypominam, że dwa udane projekty deweloperskie mamy już za sobą. Poznań City Center został sprzedany w 2013 roku, co zapewniło nam trzykrotnie wyższy zysk niż w przypadku sprzedaży gruntu, na którym projekt powstał. Natomiast odnośnie Galerii Katowickiej trwają obecnie rozmowy.

Jak wygląda status prac przy poszczególnych obiektach?

Jak już wspomniałem, Warszawa Zachodnia jest w trakcie realizacji prac budowlanych. W Poznaniu zakończyliśmy niedawno rozmowy z Miastem na temat koncepcji zabudowy terenu międzytorza, wraz z budynkiem starego dworca, w ramach III etapu Poznania Głównego. Przedstawiliśmy dwie koncepcje inwestycji i ogłosiliśmy konsultacje społeczne. W przypadku Mińska Mazowieckiego i Konina naszym partnerem w zeszłym roku została firma Dekada. Umowę podpisaliśmy w tym roku. Obecnie trwa proces przygotowania inwestycji i projektowanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku projektów Kraków Bosacka i Gdynia Międzytorze, gdzie w tym roku podpisaliśmy umowy inwestycyjne i prowadzone są prace przygotowawcze do rozpoczęcia ich realizacji. Projekt Warszawa Gdańska realizowany jest wspólnie z firmą Ghelamco i obecnie trwają prace projektowe związane z dworcem oraz pierwszym budynkiem biurowym w ramach kompleksu.

3 projekty znajdują się również w trakcie rokowań. Jak wygląda sytuacja projektu Olsztyn Główny?

W przypadku Olsztyna Głównego partnerem, z którym prowadzimy rozmowy, jest konsorcjum Retail Provider i TriGranit. Jeżeli negocjacje przebiegną pozytywnie przewidujemy, że w ciągu kilku miesięcy uda się wynegocjować i podpisać umowę inwestycyjną.

Co tam powstanie?

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach, ale obecnie skupiamy się na co najmniej dwóch koncepcjach. Według planów dominującą funkcję będzie pełniło zintegrowane centrum komunikacyjne oraz przestrzeń handlowa. Oczywiście, jednym z najważniejszych dla nas elementów tej inwestycji jest nowy dworzec Olsztyn Główny. Przypominam, że na początku września podpisany został akt notarialny, na mocy którego doszło do zamiany gruntów między PKP S.A i Miastem Olsztyn, umożliwiające realizację inwestycji zgodnie z opracowywanymi koncepcjami.

Kolejnym projektem w trakcie rokowań jest Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Jak wygląda kwestia tego projektu?

Biorąc pod uwagę skomplikowany charakter projektu – względy historyczne i funkcje kolejowe - postanowiliśmy to postępowanie opóźnić i inaczej się do niego przygotować. W terminie do pierwszego kwartału 2016 zostanie przygotowane studium wykonalności określające możliwość przywrócenia ruch kolejowego na dworcu Wrocław Świebodzki. Jest to kluczowa kwestia określająca optymalny sposób zagospodarowania tego terenu i wykorzystanie jego olbrzymiego potencjału. Wszystkie te czynności nie będą miały wpływu na pierwotny harmonogram projektu, a rozpoczęcie budowy przewidziane jest na czwarty kwartał 2018 r.