Ze Stanisławem Sorysem, członkiem zarządu województwa małopolskiego, rozmawia Marta Śniegocka.

Jakimi środkami na uzbrojenie terenów inwestycyjnych z RPO na lata 2007-2013 dysponuje jeszcze Małopolska?

Na działanie 4.3 (schematy: A – małe strefy od 2 do 20 ha i B – strefy powyżej 20 ha) w MRPO przewidziano 64 001 199 Euro, odpowiednio 12 112 210 Euro na schemat A i 51 888 989 euro na schemat B. W ramach środków przeznaczonych na małe strefy aktywności gospodarczej ogłoszono i przeprowadzono 3 konkursy.

W przypadku stref powyżej 20 ha ogłoszono jeden ciągły konkurs, który jest nadal otwarty. Na małe strefy (schemat A) jest dostępnych jeszcze 17 mln złotych, na strefy powyżej 20 ha (schemat B) jest to kwota 23,6 mln złotych. To stan na 11 lutego 2013 r. W tej chwili nie są oceniane żadne projekty w ramach obu schematów.

Ile do tej pory Małopolska wydała pieniędzy ze środków unijnych na uzbrojenie terenów inwestycyjnych?

W ramach pieniędzy przeznaczonych na małe strefy  dofinansowanie zdobyło 12 projektów, na łączną kwotę 33 533 285, 84 zł. 3 projekty zostały już zakończone, pozostałe są w trakcie realizacji. Jeśli chodzi o środki przeznaczone na duże strefy, dofinansowanie otrzymało 21 projektów na łączną kwotę 196 284 541,90 zł. 20 projektów jest już w trakcie realizacji.

Kiedy planowane są kolejne nabory na dofinansowanie projektów?

W ramach środków przeznaczonych na duże strefy (schemat B) nadal trwa nabór wniosków. Ten konkurs ma charakter ciągły. W przypadku małych stref, od 2 do 20 ha (schemat A) Zarząd Województwa Małopolskiego nie podjął jeszcze decyzji o nowym konkursie.

Jakie warunki musi spełniać projekt, aby otrzymać dofinansowanie na uzbrojenie terenów inwestycyjnych?

O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną; szkoły wyższe; instytucje otoczenia biznesu; przedsiębiorcy realizujący cele działania. Dofinansowanie można uzyskać na:

1. Kompleksowe uzbrojenie terenów przeznaczonych na nową strefę aktywności gospodarczej (infrastruktura: wodno-kanalizacyjna, energetyczna (elektryczna), drogi wewnętrzne)
2. Poszerzenie istniejącej strefy inwestycyjnej poprzez kompleksowe uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych oraz uzbrojenie terenów obecnej strefy aktywności gospodarczej w infrastrukturę niezbędną, tak, aby nowo przyłączone tereny stanowiły funkcjonalną całość z dotychczasowym obszarem strefy
3. Kompleksowe dozbrojenie strefy aktywności gospodarczej (uzupełnienie zlokalizowanej na terenie strefy infrastruktury: wodno-kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej (elektrycznej), drogi wewnętrzne)
4. Inwestycje w budowę nowych, rozbudowę lub przebudowę istniejących budynków na cele tworzonego inkubatora przedsiębiorczości, wyłącznie na obszarze strefy aktywności gospodarczej, jako element projektów wskazanych w pkt. od 1 do 3.
5. Projekt może łączyć w sobie elementy przykładowych rodzajów projektów wskazanych w pkt.1do 3.
Projekty oceniane są pod względem formalnym oraz merytorycznym, w tym finansowym.

Niektóre miasta w Małopolsce otrzymały dofinansowanie na uzbrojenie gruntów kilkukrotnie (np. Trzebinia), a część małopolskich gmin ani razu. Z czego to wynika: braku zainteresowania uzbrojeniem terenów pod inwestycje, czy źle przygotowanymi projektami?

Wsparcie otrzymywały głównie gminy o pewnym potencjale gospodarczym i ludzkim. Widoczne jest wsparcie projektów zlokalizowanych koło ważnych dróg czy też linii kolejowych. Jednak w ramach prowadzonych naborów niewiele projektów zostało odrzuconych, czyli kto się starał o dofinansowanie i miał dobry pomysł na strefę, ten raczej otrzymywał wsparcie.

Czy w przyszłej perspektywie finansowania Małopolska planuje organizować kolejne konkursy na dofinansowanie uzbrojenia terenów? Czy istnieje duże zapotrzebowanie na dofinansowania tego typu projektów?

O przyszłym okresie programowania jeszcze nie wiemy zbyt wiele. Ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć już dziś, że projekty związane z budową, rozbudową, przebudową stref aktywności gospodarczej i inkubatorów przedsiębiorczości, nadal będą wspierane finansowo ze środków MRPO. Takie projekty należy uznać za prorozwojowe i przyczyniające się do rozwoju gospodarczego. O zapotrzebowaniu w przyszłości na środki należałoby pytać już potencjalnych beneficjentów, jednak patrząc na obecną perspektywę finansowania to zapotrzebowanie jest widoczne. Ważny jest też fakt, że te podmioty, które złożyły wniosek o dofinansowanie w ramach działania 4.3, w przypadku spełnienia wymogów formalnych i merytorycznych, otrzymywały wsparcie. Ciągle też są wolne środki na strefy powyżej 20 ha.