Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie. To najlepszy kwartał w historii

  • 22 października 2019

Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills

Za nami najlepszy kwartał w historii rynku nieruchomości biurowych w Warszawie, podaje firma Savills w swoim najnowszym raporcie. W ciągu minionych trzech miesięcy zawarto m.in. największą jak dotąd nową umowę najmu oraz największą renegocjację.

Najwyższy dotychczas popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie odnotowano w 2018 roku. W przeciągu 12 miesięcy wynajęto wówczas blisko 860 000 m kw. Pierwszy kwartał bieżącego roku cechował się nieco mniejszą aktywnością najemców, ale w kolejnych dwóch rynek znacząco przyśpieszył. Prawie 690 000 m kw. wynajęte na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy roku to najwyższy wynik, jaki odnotowano kiedykolwiek w takim okresie w Polsce.

Do osiągnięcia tak wysokiego poziomu popytu przyczynił się zwłaszcza trzeci kwartał, który samodzielnie był najaktywniejszy w historii polskiego rynku. Łącznie w jego trakcie w Warszawie wynajęto blisko 285 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, przede wszystkim za sprawą dwóch rekordowych transakcji, umowy przednajmu podpisanej przez mBank w Mennica Legacy Tower (45 600 m kw.) i renegocjacji umowy w Miasteczku Orange przez Orange Polska (44 850 m kw.).

– To bez wątpienia rok dużych transakcji. W wakacje rynek zamiast zwolnić przyśpieszył. Mamy tym samym szansę na pobicie zeszłorocznego rekordu popytu. Nawet jednak, jeśli tak się nie stanie, to wartość transakcji najmu będzie z pewnością i tak bardzo wysoka, a osiągnięcie takiego poziomu aktywności najemców drugi rok z rzędu potwierdza bardzo dobrą kondycję rynku biurowego w Warszawie. – mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

Jak podaje firma doradcza Savills, w trzecim kwartale 2019 r. rynek nieruchomości biurowych w Warszawie wzbogacił się o 61 700 m kw. powierzchni. Największym nowym obiektem była Wola Retro (Develia; 24 500 m kw.). Łącznie od początku roku w Warszawie przybyło już ponad 142 000 m kw., co zwiększyło całkowite zasoby stolicy do 5,6 mln m kw. 

W czwartym kwartale do oddania planowanych jest aż 120 000 m kw., ale niewykluczone jest przesunięcie niektórych z projektów na 2020 rok. Zgodnie z danymi Savills łącznie w budowie pozostaje 760 000 m kw. nowej powierzchni., z czego ponad połowa jest już zabezpieczona umowami przednajmu lub listami intencyjnymi. Zdecydowanie największy plac budowy znajduje się na Woli, w pobliżu ronda Daszyńskiego, gdzie aktualnie powstaje prawie 415 000 m kw. nowej powierzchni biurowej.

Średnia stopa pustostanów dla Warszawy na koniec września obniżyła się do 8,2% i prawdopodobnie do końca roku utrzyma tendencję spadkową. Widoczne są mocne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi obszarami – wakat na Mokotowie wynosi 13,7% a w centralnych lokalizacjach 5,5%.

W Centralnym Obszarze Biznesu oraz w Centrum czynsze nominalne kształtują się na poziomie od 22,50 do 25,50 euro/m kw./miesiąc za powierzchnie na najwyższych piętrach wieżowców. W najlepszych budynkach zlokalizowanych w granicach Służewca wahają się od 13,00 do 15,00 euro/m kw./miesiąc.

– Rekordowy popyt przełożył się na usztywnienie warunków najmu w centralnych lokalizacjach. Dodatkowo powoli zauważalny zaczyna być wzrost zainteresowania Mokotowem, który w nadchodzących kwartałach powinien przełożyć się na większą liczbę transakcji najmu w tej części Warszawy. Po okresie pewnej stagnacji na Służewcu mamy do czynienia z falą remontów przeprowadzanych przez właścicieli, którzy oportunistycznie kupili tam nieruchomości. Odnowione budynki z pewnością mają szansę przyciągnąć najemców. – dodaje Daniel Czarnecki z Savills.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów