Od stycznia do czerwca bieżącego roku w aglomeracji poznańskiej nie otwarto żadnego nowego obiektu handlowego. W mieście powstaje natomiast duże centrum handlowe – Posnania, o łącznej powierzchni 99 000 mkw., z planowaną datą otwarcia w drugiej połowie 2016 r. Ponadto w Poznaniu buduje się niewielkie, zlokalizowane przy autostradzie, centrum handlowe Galeria A2 – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w Poznaniu I poł. 2015 r.”

Wysoki poziom konkurencji w Poznaniu obrazują dane dotyczące nasycenia – jedno centrum handlowe w aglomeracji obsługuje średnio ok. 43,4 tys. osób, a na mkw. poznańskiego centrum handlowego przypada średnio 44 900 PLN rocznie. Siła nabywcza mieszkańców aglomeracji poznańskiej jest o 32 proc. wyższa od średniej krajowej. Wysokie nasycenie powierzchnią centrów handlowych (755 mkw. na 1 000 mieszkańców) jest pochodną zasobów o wielkości 622 500 mkw.

Tradycyjne centra handlowe stanowią 85 proc. całkowitych zasobów, ale w Poznaniu można zrobić także zakupy w parku handlowym (12 proc. całości powierzchni) czy centrum wyprzedażowym (3 proc.). O dużej różnorodności typów obiektów handlowych świadczy fakt, że małe centra zakupów codziennych stanowią aż 7 proc. całości zasobów.

Sztandarowym centrum handlowym w Poznaniu jest Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar (47 500 mkw.), zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, na terenie dawnego Browaru Huggera, składające się z części handlowej, biurowej, gastronomicznej oraz hotelu. Popularnymi miejscami zakupów i spędzania wolnego czasu są także Galeria Malta (54 200 mkw.) i Poznań City Center (58 000 mkw.).

Pionierami na rynku centrów handlowych były jednak górczyńska Panorama, Park Handlowy Franowo i ETC Swarzędz, otwarte w pierwszej połowie lat 90-tych, obecnie przebudowywane i modernizowane. Najmłodszy obiekt handlowy w Poznaniu to ukończone w 2014 roku niewielkie centrum zakupów codziennych – Galeria Dębiec (9 800 mkw.). W centrach handlowych w Poznaniu działa ok. 1 540 sklepów. Najwięcej jest ich w Starym Browarze (ok. 215 lokali) i Galerii Malta (ok. 160 lokali). Największą grupę najemców stanowią sklepy z sektora mody (29 proc.) oraz usług (12 proc.).

— Znaczący wzrost konkurencji sprawia, że w perspektywie średnioterminowej na rynku brak jest nowych projektów na zaawansowanym etapie rozwoju, ale kilka centrów handlowych realizuje lub przygotowuje modernizacje i przebudowy (np. Panorama) — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Współczynnik pustostanów w Poznaniu wynosi 3,7 proc. i znajduje się w lekkim trendzie wzrostowym w związku z postępującym nasyceniem rynku. Największe pustostany notowane są w niewielkich centrach lokalnych i w starych zasobach powierzchni. Skład najemców nadal dopełnia oddany w 2013 roku Poznań City Center.

Miesięczne czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Poznaniu wahają się w granicach 47-49 EUR za mkw.