Stolica dynamicznego regionu – Wielkopolski – jest wyróżniającym się miastem w Polsce. Wskaźniki ekonomiczne od lat potwierdzają dogodne warunki dla inwestowania – najniższy w kraju poziom bezrobocia, najwyższa wartość PKB wśród miast regionalnych oraz zdywersyfikowana gospodarka przekonują przedstawicieli wielu branż do prowadzenia działalności właśnie w Poznaniu – piszą autorzy raportu „Poznański rynek nieruchomości 2014”.

Raport o poznańskim rynku nieruchomości przygotowany został przez Urząd Miasta Poznania przy współpracy z Colliers International. Autorzy raportu przeprowadzili analizę rynku biurowego, handlowego, magazynowego oraz hotelowego.  

Poznań to główna lokalizacja targów oraz konferencji w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) są liderem krajowego rynku targowego i kongresowego, jak również jednym z wiodących organizatorów tego typu wydarzeń w Europie, w których każdego roku uczestniczy blisko pół miliona osób. Poza MTP, w mieście zlokalizowanych jest około 100 innych obiektów, w których odbywają się spotkania i imprezy biznesowe. Rokrocznie w Poznaniu ma miejsce ponad 2 tys. tego typu wydarzeń.

- Dalszy rozwój Poznania będzie na pewno zależał od wykorzystania naszego potencjału akademickiego. I tu staramy się, jako Urząd Miasta, działać dwutorowo – wspieramy i inicjujemy współpracę pomiędzy biznesem i uczelniami, ale także zwracamy uwagę potencjalnych inwestorów na dostępność świetnie wykształconych ludzi. Dbamy o dywersyfikację gospodarki – w Poznaniu rozwijają się różne sektory, firmy duże i mniejsze, polskie i zagraniczne. Do naszych ostatnich sukcesów zaliczamy zarówno nowe inwestycje Amazon, Mars, czy DFDS, ale również reinwestycje Volkswagen, Unilever czy Owens Illinois. – mówi Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Poznania

Rynek hotelowy

Z danych Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich (CWOH) wynika, że w Poznaniu funkcjonowały 64 oficjalnie skategoryzowane hotele (stan na luty 2014 r.). Niemal połowę z nich (48 proc.) stanowiły hotele trzygwiazdkowe, natomiast najmniej było sklasyfikowanych obiektów jednogwiazdkowych (zaledwie 2 hotele). W Poznaniu działają trzy hotele pięciogwiazdkowe: Blow Up Hall 50 50, City Park Hotel&Residence oraz Sheraton Poznań Hotel. Jedynym obecnie realizowanym obiektem w Poznaniu jest hotel marki PURO, którego otwarcie planowane jest na 2014 r.

Rynek biurowy
 
Na koniec 2013 r. całkowita podaż powierzchni biurowej w Poznaniu wyniosła 265,8 tys. mkw. W 2013 r. do użytku oddano pięć obiektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 23 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje się 70 tys. mkw. nowych biur. W całym 2013 roku aktywność najemców przekroczyła 36 tys. mkw., co oznacza blisko 40 proc. wzrost w porównaniu do wyników z 2012 r. Dominujący udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom, które stanowiły 74 proc. wynajętej powierzchni. Na koniec roku przeciętne stawki za najlepszą powierzchnię biurową kształtowały się między 12,5 a 15,5 euro za mkw. miesięcznie, natomiast dla obiektów klasy B wahały się od 9,5 do 11,5 euro za mkw.

Rynek powierzchni handlowych

Na koniec 2013 r. podaż powierzchni handlowej w aglomeracji poznańskiej wyniosła 617,5 tys. mkw. (w ramach 18 obiektów), co uplasowało ten region na czwartej pozycji wśród największych polskich aglomeracji. Poziom nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu osiągnął na koniec minionego roku 757 mkw. na 1000 mieszkańców, co czyni go jednym z liderów wśród pozostałych głównych rynków. W 2013 roku do użytku oddano 96,2 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największym wydarzeniem było otwarcie połączonego z dworcem kolejowym kompleksu Poznań City Center, który oferuje 58 tys. mkw. powierzchni najmu. Aktualnie w Poznaniu w budowie znajduje się 16,4 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, która zostanie dostarczona w ramach dwóch obiektów – Galerii Dębiec oraz Galerii A2.
Najbardziej popularną ulicą handlową Poznania jest Półwiejska, tworząca specyficzną synergię ze śródmiejską galerią handlową Stary Browar, przekładającą się na wzrost liczby klientów w obu tych lokalizacjach. Ważną ulicą handlową jest również Paderewskiego, gdzie znajduje się historyczny budynek – Bazar Poznański, którego część stanowi galeria handlowa z ofertą luksusowych butików jak Burberry czy Pinko. Przy tej ulicy swój salon ma również Escada.

Rynek powierzchni magazynowych

Na koniec 2013 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na terenie Wielkopolski wynosiły 910 tys. mkw., przy czym w całym roku do użytku oddano zaledwie jeden projekt o powierzchni 9,9 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje się ponad 217 tys. mkw. powierzchni w ramach sześciu projektów, co daje Wielkopolsce drugie pod tym względem miejsce zaraz po Wrocławiu. Największym obiektem, będącym w trakcie realizacji na terenie Wielkopolski jest budowany przez Panattoni kompleks magazynowy dla firmy Amazon. Jego planowana powierzchnia przekracza 100 tys. mkw. Rok 2013 okazał się kolejnym rekordowym pod względem wynajętej powierzchni. Wolumen transakcji na wielkopolskim rynku osiągnął poziom blisko 430 tys. mkw. (w ramach 36 podpisanych umów), co stanowiło ponad 2,5 – krotny wzrost względem roku 2012.