Już ponad 193 tysiące Polaków pracuje w sektorze usług dla biznesu, (BSS, Business Services Sector). Nowe preferencje lokalizacyjne inwestorów, konkurencyjne warunki pracy, dominacja kapitału polskiego - tak wygląda obecnie sektor BSS w Polsce. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) przygotowała raport „BSS in Poland”, którego inauguracja w regionach odbywa się w Katowicach.

BSS to dziś najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. W 852 ośrodkach tego typu, w 27 miastach pracuje obecnie 193 tysiące osób. - To ludzie wyjątkowi, 90% z nich ma wyższe wykształcenie - ocenia Bartłomiej Pawlak, prezes PAIiIZ. - Co ważne nikt nie przenosi już do Polski prostych procesów. Polacy są zaangażowani w ambitne międzynarodowe projekty - dodaje.

Aż 14 lokalizacji, a wśród nich również Katowice, może pochwalić się liczbą centrów przekraczającą 10 podmiotów ( to o 3 więcej niż w ubiegłym roku). Są to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Katowice (Aglomeracja Górnośląska), Trójmiasto, Poznań, Bydgoszcz/Toruń, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Białystok i Olsztyn. Miasta te stanowią główne ośrodki lokalizacji działalności firm z sektora usług dla biznesu.

Katowice i Aglomeracja Górnośląska znajdują się również wśród liderów zatrudnienia w centrach usług dla biznesu. W 71 placówkach pracuje ponad 16 tys. wykwalifikowanych osób, co stanowi 8,4% ogólnego zatrudnienia w sektorze i plasuje Aglomerację na 4. miejscu (zaraz za Krakowem, Warszawą i Wrocławiem). - Najnowszy raport PAIiIZ potwierdza silną pozycję Katowic i Aglomeracji Górnośląskiej na mapie sektora nowoczesnych usług biznesowych – podkreśla Bogumił Sobula, wiceprezydent Miasta Katowice. - O naszej pozycji świadczy również m.in. czwarte miejsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach BSS. Działania skierowane na wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej Katowic przynoszą rezultaty - zaznacza.

Spośród 852 centrów BSS w Polsce, 268 stanowią spółki z kapitałem polskim. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Aglomerację Górnośląską najchętniej wybierają firmy z kapitałem amerykańskim (15 centrów) oraz niemieckim (7 centrów). W regionie działają również centra usług z kapitałem angielskim, holenderskim (po 5 centrów) oraz francuskim (4 centra). - Katowice są coraz bardziej atrakcyjne dla firm z kapitałem zagranicznym, jak i polskim, które tu rozwijają swój biznes. Jestem przekonany, że atrakcyjność inwestycyjna naszego miasta czyni Katowice jednym z najlepszych miejsc dla inwestycji z tego sektora nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej - dodaje wiceprezydent Bogumił Sobula.

Dla inwestorów z sektora BSS kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji centrum usług jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach językowych i technicznych. Polska z 415 uczelniami wyższymi jest z tego punktu widzenia najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. - Można śmiało mówić, że w sektorze BSS nastały czasy rynku pracownika, a wręcz studenta. Firmy rekrutują swoich przyszłych pracowników, zwłaszcza do centrów IT już na drugim, trzecim roku studiów - zauważa prezes Bartłomiej Pawlak. - Atutem Aglomeracji Górnośląskiej jest zaplecze akademickie liczące blisko 98 tys. studentów oraz ponad 28 tys. absolwentów, spośród których zdecydowana większość płynnie posługuje się choćby językiem angielskim - zaznacza szef PAIiIZ.

Inwestorzy wymieniają też inne ważne czynniki zachęcające do realizacji projektów, jak dobra infrastruktura komunikacyjna, zaplecze IT, bogata oferta nowoczesnej powierzchni biurowej, dobra współpraca z władzami lokalnymi, atrakcyjny system zachęt oraz wysoka jakość życia.

- W Katowicach stworzyliśmy centrum, w którym projektujemy i testujemy usługi, które dzięki rozwiązaniom IT Cloud są implementowane globalnie u naszych klientów. Wykształcona i pełna entuzjazmu kadra to nie tylko potencjał naszej firmy, ale także  miasta oraz wszystkich inwestorów, by tworzyć innowacje i wartość dodaną dla gospodarki – przekonywał Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Cloud Infrastructure Services Eastern Europe, Capgemini. Biuro Capgemini w Katowicach powstało w 2006 r., początkowo obsługując klientów w zakresie wsparcia technicznego. Dziś Centrum Cloud Infrastructure Services bazując na najnowocześniejszych technologiach prowadzi projekty IT mające strategiczne znaczenie dla działalności wielu międzynarodowych firm.