W nadchodzących miesiącach 2017 roku spodziewany jest wzrost aktywności inwestorów w regionie EMEA. Według Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości (CBRE Investor Intentions Survey), 85% inwestorów planuje przeznaczyć na zakup nieruchomości w 2017 roku przynajmniej tak dużo jak w roku 2016, a 41% jest skłonne przeznaczyć nawet więcej. Pierwsze miejsce w rankingu po raz szósty z rzędu zajął Londyn, wskazany przez  17% ankietowanych. Berlin awansował z miejsca czwartego w 2016 na drugie w 2017 roku. Warszawa znalazła się w pierwszej szóstce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych.

Dla Polski wyniki badania są nieco mniej optymistyczne niż rok temu, zanotowany został spadek z 6 na 7 miejsce, jednak wciąż rodzimy rynek postrzegany jest jako atrakcyjny z punktu widzenia inwestycyjnego. Niezmienną pozycję utrzymała Warszawa, która charakteryzuje się atrakcyjnymi zwrotami prime yield, które w sektorze biurowym szacowane są na poziomie 5,5%. Na atrakcyjność stolicy dodatkowo wpływa duża aktywność najemców, wysoka podaż projektów biurowych oraz wciąż duża dostępność produktów inwestycyjnych. Inwestorzy mający dostęp do taniego finansowania (niskie stopy procentowe w strefie Euro) biorą pod uwagę m.in. projekcje dotyczące wzrostu PKB w Polsce, zapotrzebowania na nowe biura etc. – to wszystko składa się na atrakcyjność inwestycji w Warszawie.

- Tegoroczne badanie Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości wskazuje jak istotna jest stabilna sytuacja polityczno – gospodarcza kraju. Niższe noty dla Polski to skutek zawirowań i niepewności w zakresie przepisów prawnych, które mogą mieć skutki gospodarcze. Pytania o ewentualne konsekwencje nie milkną podczas trwających właśnie targów MIPIM. Warto pamiętać, że właściwa polityka informacyjna ma szansę zmniejszyć te obawy. Rok 2017 będzie rokiem wyzwań i sprawdzianem dla płynności naszego rynku. Patrząc na wysoką aktywność najemców ze wszystkich sektorów, możemy zakładać, że nasz rynek bez problemu sprosta temu wyzwaniu. - mówi Daniel Bienias, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce.

Dostępność aktywów oraz ich cena to największe wyzwania z jakimi musieli się mierzyć inwestorzy w tym roku. Problem ten jest widoczny zwłaszcza w tzw. „miastach bramach” w Europie z Hamburgiem, Mediolanem oraz Monachium w pierwszej dziesiątce. Paryż podtrzymujący wysoką piątą pozycję jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast europejskich dowodzi, iż wciąż budzi duże zainteresowanie pomimo drastycznie wysokich cen oraz potencjalnego zagrożenia na tle politycznym. Oslo oraz Sztokholm to dwie nowe zaskakujące pozycje w rankingu 10 najatrakcyjniejszych miast inwestycyjnych, które dowodzą, że kraje skandynawskie budują swoją pozycję w Europie.

Podczas gdy Londyn został uznany za najbardziej atrakcyjne miasto, Niemcy utrzymały pozycję najatrakcyjniejszego kraju dla inwestycji w nieruchomości komercyjne w rejonie EMEA, z głosami ponad 22% respondentów ankiety CBRE. Wielka Brytania (20%) po raz kolejny była drugim najpopularniejszym krajem i również zyskała na popularności w stosunku do roku ubiegłego, z 17 i 15 % analogicznie w 2016 roku. Inwestorzy docenili stosunkowo dużą płynność oraz przejrzystość tych rynków.

Kraje skandynawskie z 10% głosów awansowały do pierwszej trójki, wskakując z miejsca siódmego z 2016 roku. Rosnąca popularność Skandynawów znalazła odzwierciedlenie również w wysokim poziomie aktywności inwestycyjnej w 2016 roku, z atrakcyjnym poziomem zwrotu z inwestycji sięgającym 66% powyżej średniej z ostatnich dziesięciu lat.


Styl inwestycyjny również się zmienia. Rzadziej preferowane są najlepsze produkty inwestycyjne w najlepszych lokalizacjach (tzw. core stock), 41% inwestorów wybiera produkty inwestycyjne typu „secondary:, z mniejszym ryzykiem. Potwierdza to silny trend na zapotrzebowanie na nieruchomości, gdzie umiejętne zarządzanie może zostać wykorzystane w celu zwiększenia zwrotów. Dzieje się tak na rynkach, na których  stopy zwrotu są szybko kompresowane, a stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną.

Najbardziej atrakcyjnym sektorem w 2017 roku pozostaje sektor biurowy, jednakże jego przewaga nad innymi sektorami stopniowo maleje. Inwestorzy obecnie postrzegają sektor magazynowy i logistyczny jako drugi najatrakcyjniejszy, napędzany szeroko rozwiniętą integracją łańcucha dostaw rynku e-commerce oraz rozwojem rynku logistycznego jako instytucjonalnego produktu inwestycyjnego.

Badanie pokazało rosnącą atrakcyjność alternatywnych sektorów inwestycyjnych. 71 % respondentów wykazało, że już zainwestowało w rynki alternatywne, podczas gdy 64% aktywnie wykorzystuje możliwości danego sektora.

Rok 2017 będzie obfitował w wydarzenia, z kilkoma ważnymi wyborami w Europie, inwestorzy jednakże wydają się bardziej skupiać swoją uwagę na sytuacji gospodarczej, niż na wydarzeniach politycznych. Najczęściej wymienianą przez nich obawą dotyczącą 2017 roku było „szybsze niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych”.

- Europa pozostaje kluczowym celem inwestorów nieruchomości z całego świata, a prognozy gospodarcze Europy pozostają pozytywne. Podczas gdy główne rynki Wielka Brytania oraz Niemcy pozostają najlepszymi miejscami do inwestowania, rynki takie jak kraje skandynawskie oraz region Europy Środkowo-Wschodniej są coraz ważniejszymi elementami na mapie globalnych strategii inwestycyjnych. Co więcej, miasta takie jak Madryt i Dublin znalazły się w pierwszej piętnastce najbardziej atrakcyjnych europejskich miejsc do inwestowania, podkreślając popularność rynków w trakcie odbudowy, oraz tendencję inwestorów do poszukiwania bezpiecznych okazji inwestycyjnych z ograniczonym ryzykiem. - dodaje Jonny Hull, Managing Director of EMEA Investment Properties CBRE.

POBIERZ RAPORT >>>