Od stycznia do marca 2014 roku na polski rynek magazynowy dostarczono łącznie około 270 tys. mkw., czyli niemal pięciokrotnie więcej niż w IV kw. 2013 roku (55 tys. mkw.). Największy wzrost podaży zaobserwowano na rynku poznańskim (około 70 tys. mkw.) – wynika z raportu na temat rynku magazynowego opracowanego przez Colliers International.  

W efekcie tak znaczącego wzrostu podaży w I kwartale 2014 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły poziom 8 milionów mkw. i wyniosły na koniec marca 8,03 miliona mkw.

W porównaniu z ubiegłym kwartałem współczynnik dostępnych powierzchni magazynowych obniżył się o około 0,6 punktu procentowego i na koniec marca 2014 roku wyniósł 10,2 proc.

Wolumen transakcji zawartych w analizowanym okresie wyniósł 483 tys. mkw. i był niższy od rekordowego poziomu odnotowanego w IV kw. 2013 roku (908 tys. mkw.). Nowe umowy stanowiły 69 proc. popytu, podczas gdy na renegocjacje przypadło 31 proc. Ponadto, w I kw. 2014 roku ok. 50 tys. mkw. zostało wynajętych w ramach umów short term, nie wliczanych do wolumenu transakcji.

W ciągu ostatnich miesięcy na większości rynków zaobserwowano stabilizację stawek czynszów. Niewielki wzrost odnotowano jedynie na rynkach charakteryzujących się stosunkowo niskim poziomem wskaźników pustostanów oraz dużym popytem.

Inwestorzy w dalszym ciągu dosyć nieufnie podchodzą do kwestii spekulacyjnego zakupu terenów inwestycyjnych. Tylko odpowiednio przygotowany teren (dokładne zapisy planistyczne, uregulowany stan prawny, wstępne ustalenia z dostawcami mediów, precyzyjne regulacje dotyczące komunikacji drogowej) ma szansę na skuteczny zakup przez inwestora.

Obecnie wielu inwestorów znajduje się na wstępnym etapie wyboru terenów inwestycyjnych (tereny przemysłowe o średniej wielkości ponad 10 ha), których zakup przewidywany jest na II-III kw. 2014 r. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów nadal cieszą się regiony Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania oraz Górnego Śląska.