Miniony rok był czasem dynamicznego rozwoju rynku magazynowego w Polsce. W analizowanym okresie ukończono projekty o łącznej powierzchni blisko 1,1 mln. mkw. Jest to rekordowy wynik, znacznie wyższy od nowej podaży odnotowanej w 2013 r., kiedy na wszystkich polskich rynkach oddano łącznie 400 tys. mkw. Firma doradcza Colliers International podsumowała rynek magazynowy w Polsce w 2014 roku.

Obecnie łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na głównych polskich rynkach wynosi ponad 8,8 mln mkw. W ciągu minionych 12 miesięcy podpisano umowy najmu na ponad 2,5 mln mkw., z których 956 tys. mkw. wynajęto w IV kw. 71 proc. popytu w 2014 r. stanowiły nowe umowy, wobec 29 proc. renegocjacji. Wskaźnik pustostanów odnotował spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym o ok. 5 punktów procentowych, kształtując się na koniec grudnia 2014 r. na poziomie 5,5 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy stawki czynszu na większości głównych rynków magazynowych w Polsce utrzymywały się na stabilnym poziomie. W minionym roku zaobserwowano wysokie zainteresowanie inwestorów obiektami magazynowymi. Wolumen transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze magazynowym w 2014 r. przekroczył 700 mln euro.

Warszawa – na koniec grudnia 2014 r. łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach osiągnęła 2,76 mln mkw. W minionym roku ukończono pięć projektów o całkowitej powierzchni ok. 38 tys. mkw. W budowie znajduje się kolejne 51 tys. mkw. Na koniec 2014 r. niewynajęte pozostało 7,1 proc. powierzchni magazynowych, wobec 14 proc.odnotowanych rok wcześniej. W analizowanym okresie podpisano 227 umów najmu na 863 tys. mkw., z których ponad połowa dotyczyła transakcji przeprowadzonych w strefie II. Popyt w strefie II był najwyższym spośród odnotowanych na wszystkich analizowanych rynkach magazynowych. Około 39 proc. wolumenu transakcji zawartych w trzech warszawskich strefach stanowiły renegocjacje.

Górny Śląsk – na tym drugim co do wielkości rynku magazynowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy podaż nowoczesnych powierzchni wzrosła o ok. 89 tys. mkw., przekraczając tym samym poziom 1,56 mln mkw. W budowie pozostaje 5 projektów o łącznej powierzchni 122,4 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów obniżył się nieznacznie w ciągu ostatnich 12 miesięcy z 9,8 proc. odnotowanych w końcu 2013 r. do 8,5 proc. Popyt na powierzchnie magazynowe odnotowany 2014 r. wyniósł 373 tys. mkw., wynajętych w ramach 56 umów najmu. Renegocjacje stanowiły 45 proc. aktywności najemców.

Polska Centralna (region łódzki) – w ciągu ostatnich czterech kwartałów na rynek zostało dostarczone 120,6 tys. mkw. W efekcie obecne zasoby powierzchni magazynowej w omawianym regionie wynoszą 1,13 mln mkw. W budowie pozostaje 45,5 tys. mkw., z których 65 proc. jest zabezpieczone umowami najmu. Na koniec grudnia 2014 r. niewynajęte pozostawało 3,9 proc.  powierzchni magazynowej. W analizowanym okresie podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 272,9 tys. mkw., wśród których przeważały nowe umowy, stanowiące 82 proc. popytu.

Poznań – w minionym roku podaż na poznańskim rynku wzrosła o ok. 269 tys. mkw., z których ponad połowa (54%) została ukończona w III kw. Wśród najważniejszych ukończonych projektów warto wymienić magazyn dla firmy Amazon (Panattoni, 123 tys. mkw.) oraz kolejne dwa etapy Centrum Logistyczno - Inwestycyjnego Poznań o łącznej powierzchni 73 tys. mkw. Poznań charakteryzuje się największym wolumenem budowanej powierzchni spośród analizowanych rynków - obecnie powstaje dziewięć projektów o łącznej powierzchni ok. 215 tys. mkw. W porównaniu z grudniem 2013 r. wskaźnik pustostanów zmalał o 4 punkty procentowe, z 4,6 proc. do 0,6 proc. odnotowanych na koniec 2014 r. W 2014 r. najemcy podpisali umowy na łączną powierzchnię 383 tys. mkw., co było drugim wynikiem po warszawskiej strefie II. 26 proc. popytu stanowiły umowy dotyczące projektów BTS.

Wrocław – charakteryzował się największym wzrostem podaży spośród analizowanych rynków. W minionym roku na wrocławskim rynku oddano do użytku siedem projektów o łącznej powierzchni 348,8 tys. mkw. Do najważniejszych z nich należą dwa obiekty zbudowane dla firmy Amazon (123 tys. mkw. i 123,5 tys. mkw.) oraz dalsze etapy Prologis Park Wrocław V o całkowitej powierzchni 55,5 tys. mkw. W grudniu 2014 r. podaż wynosiła 1,18 mln mkw. W budowie pozostają dwa projekty o łącznej powierzchni 29,3 tys. mkw. W analizowanym okresie odnotowano znaczący spadek wskaźnika pustostanów, z 10,5 proc. w grudniu 2013 r. do 2% na koniec 2014 r. Popyt na powierzchnie magazynowe w całym 2014 r. wyniósł 353,2 tys. mkw., wynajętych w ramach 69 podpisanych umów najmu.

Trójmiasto – obecne zasoby powierzchni magazynowej wynoszą blisko 258 tys. mkw., czyli o 52 tys. mkw. więcej niż przed rokiem. W analizowanym okresie do użytku zostały oddane cztery projekty: dwa etapy Panattoni Park Gdańsk, budynek Centrum Logistycznego Kowale III oraz magazyn Zarządu Morskiego Portu Gdynia. W budowie pozostaje 66,4 tys. mkw. (w 3 projektach). Na koniec grudnia 2014 r. wskaźnik pustostanów na trójmiejskim rynku wyniósł 4,8 proc. W minionym roku podpisano 24 umowy, w ramach których wynajęte zostało ok. 89 tys. mkw.

Kraków – na koniec 2014 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej przekraczały 171 tys. mkw. wobec 160 tys. mkw. odnotowanych na koniec ubiegłego roku. Wzrost podaży był efektem oddania do użytku 11,4 tys. mkw., w ramach kolejnej fazy Goodman Kraków Airport Logistics Center. W budowie znajdują się dwa projekty o sumie powierzchni 23,9 tys. mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wskaźnik pustostanów zmalał z 9,7 proc. o blisko 4 punkty procentowe. Na koniec grudnia 2014 r. niewynajęte pozostawało 5,8 proc.powierzchni magazynowych. Popyt w minionych 4 kwartałach wyniósł 54,5 tys. mkw. i był niemal trzykrotnie wyższy niż w 2013 r.

Toruń / Bydgoszcz – w ostatnich 12 miesiącach na rynek dostarczono 13,5 tys. mkw. powierzchni w wyniku rewitalizacji istniejącego obiektu. W efekcie całkowita podaż osiągnęła poziom blisko 114,6 tys. mkw. Obecnie na rynku nie ma projektów magazynowych w budowie. Wskaźnik pustostanów wyniósł w grudniu 2014 r. 29,1 proc. Popyt w 2014 r. ukształtował się na poziomie porównywalnym z poprzednim rokiem i wyniósł 14,9 tys. mkw., wynajętych w ramach 4 umów.

Szczecin – pozostaje najmniejszym z analizowanych rynków magazynowych, którego zasoby wynoszą 73 tys. mkw. W analizowanym okresie podaż na szczecińskim rynku wzrosła o 24,6 tys. mkw. (czyli ok. 50 proc.). W budowie znajdują się dwa dalsze etapy North-West Logistic Park, o łącznej powierzchni 42,6 tys. mkw. Szczecin pozostaje jedynym rynkiem, na którym wszystkie istniejące projekty magazynowe klasy A są w pełni wynajęte. W minionym roku na szczecińskim rynku podpisano 9 umów najmu na łączną powierzchnię 37,3 tys. mkw.

Prognozy

– W nadchodzących kwartałach spodziewamy się wzrostu popytu na powierzchnie magazynowe ze strony firm z sektora e-commerce. Planowane są nowe projekty, ale nie będą to inwestycje czysto spekulacyjne. deweloperzy będą się starali zabezpieczyć chociaż część planowanych inwestycji umowami najmu. Przewidywane jest także pojawienie się nowych firm (głównie niemieckich oraz skandynawskich), które będą lokalizować swoje centra dystrybucyjne w Polsce. Na zachodzie kraju będziemy obserwować otwarcia kolejnych fabryk producentów z Europy Zachodniej oraz USA – komentuje Tomasz Kasperowicz, partner i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.  

– Przewidujemy dalszy rozwój mniejszych rynków logistycznych takich, jak: Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz czy Opole, gdzie dotychczas brakowało nowoczesnych obiektów magazynowych. Obserwujemy również wzrost zainteresowania opcją sale & leaseback, czyli sprzedaż własnych magazynów na rzecz profesjonalnych deweloperów i wynajmowanie ich – dodaje Kasperowicz