Według najnowszego raportu „Poland Industrial MarketView Q4 2014” rok 2014 był rekordowy dla sektora powierzchni przemysłowych i magazynowych. Deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, aktywność najemców utrzymywała się na wysokim poziomie, a wskaźnik powierzchni niewynajętych osiągnął nadzwyczajnie niską wartość.  

Na koniec 2014 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej i magazynowej w Polsce przekroczyła 8,8 mln mkw. W ostatnim roku deweloperzy dostarczyli ponad milion metrów kwadratowych nowej powierzchni przemysłowej i magazynowej. Znaczny wpływ na tak dobry wynik miało ukończenie trzech projektów dla firmy Amazon, które były największymi inwestycjami roku 2014.

Region warszawski, dysponujący zasobami ponad 2,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, pozostaje najsilniejszą lokalizacją na rynku przemysłowym i magazynowym. Liderami wśród rynków regionalnych są region Górnego Śląska oraz region wrocławski, które oferują odpowiednio 1,57 mln mkw. i 1,26 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i magazynowej.

- Rok 2014 był ponadprzeciętny na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych z rekordowo wysoką podażą i najniższym od lat wskaźnikiem powierzchni niewynajętych. Na ten fakt wpływ ma bardzo dobra sytuacja gospodarcza Polski, lokalizacja w centrum Europy oraz rozwój infrastruktury drogowej. Nasz kraj jest ceniony na arenie międzynarodowej, czego dowodem jest fakt, że Polska jest liderem pod względem zakupów inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewamy się, że w nadchodzących kwartałach będziemy obserwowali dalszy, intensywny rozwój tego rynku, na co wpływ będzie miał rozwój branży e-commerce, a co z tym idzie rosnące wymagania branży logistycznej czy rosnący popyt na powierzchnie produkcyjną - powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce.

Na koniec 2014 roku w budowie pozostawało ponad 630 000 mkw. powierzchni przemysłowej i magazynowej. Większość nowych projektów to formaty BTS oraz inwestycje zabezpieczone umowami przednajmu, jednak w porównaniu z poprzednimi kwartałami zauważalny jest wzrost obiektów budowanych na zasadzie spekulacyjnej. Obecny poziom aktywności deweloperów wskazuje, że w roku 2015 będziemy nadal obserwować dynamiczny wzrost ilości nowych obiektów.

Popyt na powierzchnie przemysłowe i magazynowe w 2014 r. był zdecydowanie wyższy niż w roku 2013. W 2014 roku zawarto umowy najmu na rekordową wartość -  2,5 mln mkw., spośród których aż 60 proc. zostało podpisanych w IV kwartale. Popyt na powierzchnię magazynową był generowany głównie przez firmy z sektora logistycznego, natomiast powierzchnia produkcyjna cieszyła się  największym zainteresowaniem ze strony firm motoryzacyjnych i branży FMCG.

Wysokie zainteresowanie najemców powierzchniami przemysłowymi i magazynowymi przyczyniło się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętych, który pod koniec 2014 roku kształtował się na rekordowo niskim poziomie 5,8 proc. w skali kraju.

Czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie. W granicach miasta Warszawa wynoszą 4,00 – 5,50 euro/mkw./mc., w pozostałych kluczowych regionach kształtują się na poziomie średnio 2,50 – 3,90 euro/mkw./mc. W kolejnych kwartałach przewidujemy stopniowy wzrost stawek efektywnych, które są obecnie około 20 proc. niższe od umownych. i wynikają z zachęt oferowanych najemcom.