Colliers International podsumował aktywność na rynku powierzchni magazynowych w roku 2013. Gdańsk i Poznań z najniższym współczynnikiem wolnych powierzchni, a Polska Centralna oraz II i III strefa warszawska z najniższymi stawkami czynszów w zeszłym roku.
W ciągu czterech kwartałów na rynek dostarczono ponad 396 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowi ok. 5,4 proc. wzrostu w porównaniu ze stanem z końca grudnia 2012 r. Na koniec grudnia 2013 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 7,76 mln mkw. Wolumen transakcji w 2013 r. osiągnął poziom blisko 2,24 mln m2 i był o ok. 32 proc. wyższy niż w 2012 roku. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na większości rynków nie zaobserwowano większych zmian stawek czynszów. Niewielki wzrost odnotowano na rynkach charakteryzujących się stosunkowo niskim poziomem wskaźników pustostanów oraz dużym popytem.
- Obecnie w budowie znajduje się blisko 707 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 91 proc. zostało już wynajęte. W związku z powyższym możemy spodziewać się stopniowego spadku współczynnika powierzchni niewynajętych, czego prawdopodobnym skutkiem będzie niewielka tendencja wzrostowa czynszów na wybranych rynkach, a także wzrost ich zróżnicowania w zależności od atrakcyjności danej powierzchni. W 2014 r. umowy typu BTS wciąż będą cieszyć się dużą popularnością, zwłaszcza wśród najemców z branży produkcyjnej. Przewidywany jest stopniowy powrót inwestycji spekulacyjnych w regionach o niskim poziomie dostępnej powierzchni, jak Poznań czy Kraków. Rok 2014 przyniesie również rozwój tzw. obiektów Small Business Units (SBU) oferujących najemcom najmniejsze powierzchnie, już od 600 mkw. – komentuje Tomasz Kasperowicz, dyrektor Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Colliers International.