Trendy w aranżacji przestrzeni biurowych typu open space

  • 24 kwietnia 2023
  • Artykuł partnera

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Open space, czyli otwarte biuro ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo swoich wad nadal jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem aranżacyjnym w wielu firmach. Jednak wzrost wymagań pracowników oraz ewolucja stylu pracy, doprowadziły do zmian w sposobie myślenia o przestrzeniach otwartych. Nowoczesne trendy w projektowaniu biura open space, wymagają zastosowania przemyślanych i praktycznych rozwiązań, które wpływają na poprawę funkcjonalności i komfortu pracy. W artykule przedstawimy najnowsze trendy, które obecnie kształtują projektowanie i wyposażenie otwartych przestrzeni biurowych. Zapraszamy do lektury.

Jak zapewnić komfort pracy w open space?

Open space to przestrzeń otwarta, bez podziału na pokoje, w której przy biurkach pracuje wiele osób. Koncepcja ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Obecnie model jest jednym z najchętniej stosowanych przy aranżacji przestrzeni biurowej. Ma wiele zalet, jednak też wad – nieustający hałas, brak prywatności i trudności z koncentracją podczas pracy. Współczesne trendy w aranżacji przestrzeni otwartych w firmach stanowią odpowiedź na te problemy. Jak więc zaprojektować idealny open space?

źródło: mikomaxsmartoffice.com

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Biurka ułożone w klastry

Stanowiska pracy, skonfigurowane w długie równoległe rzędy (bench), nie sprzyjają sprawnej komunikacji, wymianie dokumentów czy współpracy. Lepszym rozwiązaniem jest grupowanie biurek w wyspy lub klastry, składające się z dwóch, czterech lub sześciu miejsc. Usiąść przy nich powinny osoby pracujące przy jednym projekcie lub z tego samego działu. Zwrócenie twarzą do siebie zapewnia szybszy przepływ informacji, wymianę poglądów oraz rozwiązywanie problemu. To oznacza, że kiedy jedna osoba potrzebuje pomocy lub chce podzielić się swoją opinią, może to zrobić bez przeszkadzania wielu osobom na open space. Ustawienie biurek w klastry sprzyja również efektywnej komunikacji w grupie. Pracownicy nie muszą wstawać i przemieszczać się, aby uzyskać odpowiedź na pytanie lub omówić projekt.

Hot-desking na open space

Po pandemii wiele firm zdecydowało się nadal praktykować hybrydowy model pracy. W związku z tym liczba biurek nie musi być taka sama jak zatrudnionych osób. Koncepcja hot desking uważana jest za jedno z najlepszych rozwiązań organizacji otwartej przestrzeni biurowej. W okresie rosnących cen pozwala na oszczędność poprzez wynajem mniejszej powierzchni.

W koncepcji „gorących biurek” stanowiska pracy nie są przypisane do konkretnego pracownika. Zamiast tego każda osoba może zająć dowolne miejsce. Takie rozwiązanie sprzyja współpracy, integracji między pracownikami z różnych działów. Brak rutyny może wpłynąć na kreatywność i dynamikę pracy. W ramach hot-deskingu konieczne jest zastosowanie ergonomicznych mebli regulowanych, które pozwalają na dostosowanie wysokości do indywidualnych potrzeb pracownika. Biurka do open space w wersji Stand Up R o prostym designie idealnie wpisują się biura klasyczne i nowoczesne. Oparte na manualnym systemie regulacji wysokości blatu, umożliwiają dynamiczną pracę w systemie sit & stand bez przerywania zadań.

Ergonomiczne biurko do pracy na stojąco i siedząco
źródło: mikomaxsmartoffice.com

W biurze jak na łonie natury

Współczesne biura open space muszą zapewnić pracownikom poczucie komfortu. Bardzo ważną rolę w tym aspekcie odgrywa zieleń. Biophilic design manifestuje się przez wprowadzenie elementów naturalnych, takich jak rośliny, światło dziennie, drewniane akcenty czy nawet fontanny i akwaria. Obecność roślin w przestrzeniach biurowych przynosi wiele korzyści – pochłaniają dwutlenek węgla, poprawiają wilgotność powietrza, ograniczają ilość kurzu. Kwiaty przyczyniają się do redukcji stresu, zwiększenia koncentracji, poprawy produktywności i kreatywności.

Alternatywa dla pracy przy biurku

Przestrzeń biurowa musi być elastyczna, aby firmy były w stanie szybko zareagować na zmieniające się potrzeby pracowników. Ważnym trendem w aranżacji nowoczesnych open space jest Activity-Based Working. Skupia się on na dostosowywaniu przestrzeni pracy do różnych rodzajów zadań. Meble modułowe odgrywają kluczową rolę w tym podejściu, ponieważ są łatwe w konfiguracji i dopasowaniu do wymagań użytkowników.

źródło: mikomaxsmartoffice.com

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Warto pomyśleć nad stworzeniem alternatywy dla pracy przy biurku lub sali konferencyjnej. Z pomocą soft seating od Mikomax Smart Office można zaaranżować ergonomiczną i komfortową przestrzeń do pracy indywidualnej, w grupie i do relaksu. Ciekawym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest system modułowych kubików Ligo, który pozwala samodzielnie budować szereg mebli i łatwo zmieniać otoczenie w zależności od potrzeb danej chwili.

Elastyczność i adaptowalność

Elastyczność to najnowszy trend w aranżacji przestrzeni biurowych typu open space, który zyskuje na popularności w odpowiedzi na dynamiczne zmiany. Współczesne biura stawiają na rozwiązania, które umożliwiają szybką reorganizację wnętrz oraz łatwe dostosowanie się do nowych wyzwań i wymagań pracowników. W ramach tego trendu coraz częściej wykorzystuje się modułowe meble, które dają dużą swobodę w konfiguracji przestrzeni, a także mobilne ścianki działowe do biura. Mogą być wykorzystywane zarówno jako elementy dekoracyjne, jak i praktyczne, izolujące akustycznie strefy pracy czy spotkań. Mobilne stopki z rolkami jezdnymi pozwalają na szybkie i łatwe tworzenie, modyfikowanie lub usuwanie przegród w przestrzeniach open space.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów