Firma Sita Zielona Energia i Urząd Miasta Poznania zostali nagrodzeni pierwszym miejscem w kategorii Ekologiczna Inwestycja Roku w konkursie Przemysłowa Inwestycja Roku za Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu.

Projekt w Poznaniu to pierwsza inwestycja typu ITPOK w Polsce realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Do partnera prywatnego – firmy Sita Zielona Energia, należy zaprojektowanie, budowa, finansowanie i zarządzanie przez 25 lat instalacją.

- Zobowiązaliśmy się do produkcji ciepłej i elektrycznej. Przychody ze sprzedaży tej energii zostaną przekazane miastu. Dodatkowo pod koniec okresu eksploatacji ITPOK oddamy władzom Poznania instalację na własność – wyjaśnia Jean Michel Kaleta, członek zarządu Sita Zielona Energia.

Ze swojej strony miasto zabezpieczyło działkę pod inwestycję oraz strumień odpadów komunalnych. Tak skomplikowany projekt był testem dla obydwu stron.

- Dla nas kluczowym etapem realizacji inwestycji był okres dialogu konkurencyjnego, który zakończył się sukcesem. Ostatecznie podpisaliśmy umowę w kwietniu 2013 roku. Przed nami wyzwanie, którym jest dokończenie budowy do końca przyszłego roku. Kolejnym wyzwaniem będzie zarządzanie instalacją przez 25 lat, które wymaga dużego doświadczenia – podkreśla Jean Michel Kaleta.

- Wybierając partnerstwo publiczno-prywatne liczyliśmy, że zdobędziemy partnera, który ma doświadczenie w budowie takich instalacji i będzie nią zarządzał przez 25 lat – dodaje Bożena Przewoźna, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta Poznania.

Dodatkowo, poznańska ITPOK to jedna z pierwszych inwestycji realizowanych dzięki finansowaniu hybrydowemu – połączeniu PPP z pozyskanymi środkami z Unii Europejskiej. W marcu 2015 roku Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła finansowanie dla projektu w wysokości 330 mln zł.

- Nie ukrywam, że ta nowa inżynieria finansowa miała nam zapewnić, że środku pozyskane w ten sposób nie będą miały wpływu na dług publiczny miasta. Pozyskane z Unii Europejskiej środki przeznaczone są nie tylko na budowę spalani, ale na cały projekt „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”. Projekt dodatkowo zawiera np. program edukacyjny – mówi Bożena Przewoźna.

W rozwoju systemami gospodarki odpadami nie wystarczy samo przekształcanie termiczne odpadów. W dyrektywach unijnych postawione są dwa cele: recykling oraz zmniejszenie składowania odpadów. Osiągnięcie celów związanych z recyklingiem jest dłuższym procesem i wymaga procesu edukacji społeczeństwa.

- W kwestiach związanych z ograniczeniem składowania odpadów potrzeba więcej inwestycji takich jak spalarnia w Poznaniu. Odpowiedzią na pytanie, w którą stronę to pójdzie, będą strategie przygotowane przez ministerstwa oraz urzędy marszałkowskie. W tym momencie mamy dwa możliwe kierunki: spalarnie odpadów lub przetwarzalnie biologiczno-mechaniczne. W przypadku spalarni myślę, że spokojnie jest jeszcze miejsca na około 10 obiektów w Polsce – uzupełnia Jean Michel Kaleta.

- Budowa spalarni pozwoli nam wypełnić dyrektywy unijne, zwłaszcza dotyczące wskaźników odpadów biodegradowalnych. Bez takiej instalacji byśmy sobie nie poradzili. Dodatkowo, dzięki inicjatywie partnera prywatnego, wprowadzimy zmiany do rozporządzenia o użyciu odpadów poprodukcyjnych. Mam tu na myśli żużel, który powstaje w spalarni. Będziemy go wykorzystywać np. pod obłożenia na składowiskach lub układy drogowe – dodaje Bożena Przewoźna.

Przed miastem Poznań stoi jeszcze wyzwanie jakim jest budowa biokompostowni, na którą również zostały zabezpieczone środki unijne.