Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Global Retail and Residential Estate Services Sp. z o. o. z Warszawy, na wybór inwestora sopockiego dworca.

Oznacza to, że Urząd Miasta Sopotu, wspierany przez doradców prawnych, architektów oraz urbanistów, przygotował dobrą, zgodną z wszelkimi zasadami procedurę.

Oddalenie w całości skargi oznacza, że koncepcja zwycięskiej firmy – Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A., jest zgodna z planem miejscowym, a urząd miasta dochował należytej staranności przy przestrzeganiu wszelkich procedur. Sąd potwierdził, że miasto zadbało o odpowiednie zabezpieczenie finansowe, prawidłowo weryfikując wadium złożone przez GRRES.

Sopot zrealizuje projekt budowy dworca w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Jak powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski, podpisanie umowy z Bałtycką Grupą Inwestycyjną będzie możliwe już na początku 2012 roku. Po jej zawarciu, inwestor będzie miał rok na przygotowanie inwestycji, w tym zapewnienie finansowania i przygotowanie projektu.

W ramach inwestycji powstaną: nowa hala dworca, parking podziemny na 240 aut, deptak przedłużony aż do dworca, nowy hotel, kameralne sklepy, restauracje, kawiarnie.

Bałtycka Grupa Inwestycyjna zobowiązała się do zaprojektowania, sfinansowania, budowy i pełnego wyposażenia zespołu budynków na terenie obecnego dworca PKP oraz terenów sąsiadujących. Obowiązkiem BGI będzie również utrzymanie i zarządzanie całym kompleksem przez określony w umowie okres.

Przypomnijmy, że ofertę udziału w projekcie złożyły dwa podmioty: Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. z siedzibą w Gdańsku właśnie oraz Global Retail and Residential Estate Services (GRRES) Sp. z o.o. Z powodu niespełnienia wszystkich wymaganych warunków formalnych, komisja przetargowa odrzuciła ofertę GRRES i jednogłośnie przyjęła ofertę Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej.