Miasto podpisało umowę z konsorcjum firm Siemens i Siemens Finance na termomodernizację 17 placówek oświatowych. Inwestycja realizowana będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Bytom jest jedną z niewielu gmin w Polsce, która zdecydowała się na termomodernizację w formule PPP, ale coraz więcej gmin jest zainteresowanych taką formą oszczędzania ciepła. Miasto zleca firmie wyłonionej w trybie dialogu konkurencyjnego nie tylko prace termomodernizacyjne w placówkach, ale też wieloletnie zarządzanie energią. W tym przypadku inwestycja będzie realizowana przez ponad 15 lat. Simens gwarantuje, że zużycie energii elektrycznej zmniejszy się średnio o ok. 20 proc., a energii cieplnej, średnio aż o 48 proc..

Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Istotą projektu jest przede wszystkim budowa zdalnego systemu monitorowania i zarządzania energią, podłączonego do Centrum Zarządzania Energią Siemensa. Centrum zarządzania znajduje się w Warszawie, a odpowiednie służby miejskie Bytomia będą miały do niego zdalny dostęp.

Najpierw jednak placówki oświatowe zostaną zmodernizowane. Będą wymienione w nich m.in. okna, drzwi i oprawy oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, docieplone ściany zewnętrzne i dachy. Poprawi się też estetyka budynków. Na tę inwestycję miasto zagwarantowało w budżecie ok. 50 mln zł. Działania energooszczędne wynikające z projektu zostaną w 83 proc. spłacone z gwarantowanych przez Siemens oszczędności.

Należy zaznaczyć, że Simens wykona prace termomodernizacyjne placówek z własnych środków finansowych, natomiast miasto będzie spłacać to przez 15 lat w równych półrocznych ratach.

To nie pierwszy projekt Siemensa realizowany w ramach PPP na Śląsku. Od 2010 roku taki projekt jest realizowany w Radzionkowie, gdzie miasto zaoszczędziło więcej energii niż początkowo zakładano. W ten sam sposób oszczędza energię także Sosnowiec, gdzie Siemens do centralnego systemu zarządzania energią w 2013 roku podłączył 86 obiektów oświatowych.

Termomodernizacja w formule partnerstwa publiczno prywatnego cieszyła się zainteresowaniem. Do postępowania w trybie dialogu konkurencyjnego zgłosiło się 5 firm.