Sektor publiczny, nawiązując współpracę w formule PPP, nie tylko zyskuje sprawdzonego partnera, lecz również zwiększa możliwości inwestycyjne miasta. O dobrych praktykach w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego debatowano podczas Międzynarodowego Forum PPP w Płocku, które odbyło się pod hasłem „Sukces rodzi się wspólnie”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników, którzy wymieniali się doświadczeniami.

Międzynarodowe Forum PPP było poświęcone tematowi rozwoju koncepcji współpracy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wydarzeniu towarzyszyła idea wymiany doświadczeń oraz dobrych i złych praktyk w realizacji tego typu projektów. W dyskusji o kształtowaniu rynku PPP wzięło udział ponad 60 samorządów i 40 firm z sektora prywatnego. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników. Wśród nich pojawili się również reprezentanci zagranicznych samorządów z takich państw jak: Ukraina, Litwa czy Szwajcaria.

Wydarzenie zainaugurował szef CIFAL w Zurichu, Samanda Fernando, który nawiązał do założeń Agendy 2030* oraz deklaracji ONZ dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie podkreślił ich rolę w realizacji celów podmiotów publicznych i prywatnych, działających na zasadzie partnerstwa. Przedstawiciel CIFAL Zurich przybył  do Płocka na zaproszenie CIFAL Płock, który został powołany w 2004 r. w Płocku jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń – UNITAR, dla władz i podmiotów lokalnych.

Oprócz dyskusji o współpracy, równie ważne jest faktyczne zaangażowanie finansowe, technologiczne oraz wymiana wiedzy, dzięki której możliwe będzie wspólne realizowanie celów Agendy 2030 – zaznaczył Samanda Fernando.

Płock nie bez przyczyny został gospodarzem forum. Doświadczenia na polu partnerstwa publiczno-prywatnego zdobywał, realizując projekt termomodernizacji we współpracy z firmą Siemens. Podczas wydarzenia przybliżono również takie przedsięwzięcia jak: pierwszy projekt hybrydowy PPP w Zgierzu, modernizację dworca PKP w Sopocie, modernizację energetyczną budynków w Karczewie czy rewitalizację miasta Kobyłki. Z kolei o praktycznych doświadczeniach współpracy z administracją publiczną opowiedzieli przedstawiciele firm, które angażują się w projekty PPP: Siemens, Igi Aqua, Mota Engil, DK Energy, ENGIE czy Warbud.

Jak podkreślił podczas forum Michał Piwowarczyk z Departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju i Finansów, polski rynek PPP na tle Europy Zachodniej nie jest zbyt duży, jednak posiada potencjał do rozwoju. W Polsce do tej pory podpisano 116 umów o wartości 5,5 mld zł. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju zaznaczył również, że współpraca w modelu PPP prowadzi nie tylko do bardziej efektywnego wydatkowania środków publicznych, lecz również lepszego zarządzania usługami publicznymi. W ramach przyjętego przez rząd dokumentu „Polityka PPP” w latach 2017-20201 powinno zostać podpisanych 100 umów PPP.

Obecny na wydarzeniu dr Tomasz Potkański, Zastępca Biura Dyrektora Generalnego Związku Miast Polskich, namawiał samorządy, aby poszukiwały nowoczesnych metod zarządzania środkami budżetowymi, do których obecnie należy współpraca w formule PPP. Natomiast, bazujący na doświadczeniach Płocka, Prezydent Andrzej Nowakowski, zaznaczył, że miasta powinny myśleć przyszłościowo i zabezpieczyć się na ewentualność wyczerpania się środków unijnych, z których najczęściej realizowane są różnego rodzaju inwestycje. Do sięgania po nią przekonywał także dr Rafał Cieślak z Kancelarii C&K, specjalizującej się w obsłudze tego typu projektów.

Uczestnicy forum mieli również okazję wziąć udział w debacie pod hasłem "Partnerstwo publiczno-prywatne - fanaberia czy konieczność?" moderowanej przez Jacka Terebusa – Zastępcę Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju i Inwestycji, Dyrektora Wykonawczego CIFAL Płock, w której dyskutowali: Michał Piwowarczyk - Zastępca Dyrektora departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju, Tomasz Potkański - Zastępca Biura Dyrektora Generalnego Związku Miast Polskich,  Przemysław Staniszewski - Prezydent Zgierza, Marcin Skwierawski - Wiceprezydent Sopotu, Bartłomiej Tkaczyk - Zastępca Burmistrza Karczewa, Tomasz Turczynowicz - Doradca Zarządu firmy Soflab oraz mecenas Rafał Cieślak z kancelarii C&K, która była partnerem merytorycznym forum.

Eksperci zgodzili się, że współpraca w formule partnerstwa publiczno-prywatnego jest szansą dla samorządów i powinna być wykorzystywana do realizacji inwestycji. Jak podkreśliła Ewa Polkowska, Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, podstawową przesłanką wykorzystania PPP w przypadku sektora publicznego jest brak innych możliwości finansowania.

Podczas Forum dużą popularnością cieszył się cykl warsztatów poświęcony praktycznym aspektom realizacji projektów PPP, moderowany przez członków Zespołu zadaniowego ds. PPP w Urzędzie Miasta Płocka: Anetę Pomianowską-Molak – Dyrektor Wydziału Rozwoju i Joannę Michalak – Kierownik Referatu Polityki Gospodarczej Miasta. Uczestnicy sesji warsztatowych mogli pozyskać wiedzę i wymienić się doświadczeniami z zakresu realizacji  projektu PPP od pomysłu do zakończenia umowy, w tym prowadzenia dialogu konkurencyjnego, przygotowania umowy PPP, czy współpracy z partnerem prywatnym na etapie zarządzania powstałą infrastrukturą.

Międzynarodowe Forum PPP odbyło się pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju, Agencji Rozwoju Mazowsza, Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Miast Polskich, Platformy Partnerstwa Prywatno-Publicznego. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęły Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz oraz Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał Cieślak. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się również: Siemens, Cotex Office Centre, PPP Akademia w praktyce, FBserwis, PORR, Bank Gospodarstwa Krajowego, ENGIE, DK Energy.

Jak zapowiedziały władze Miasta Płocka, Forum PPP na stałe zagości w kalendarzu płockich wydarzeń. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 29-30 listopada w Cotex Office Centre przy ul. Piłsudskiego 35 w Płocku. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Płocka.