Podwarszawska gmina Wiązowna podpisała dziś umowę i rozpoczyna oświatowy projekt PPP z dofinansowaniem UE. Wartości umowy to niemal 70 mln zł. 

Zaledwie miesiąc temu została podpisana pierwsza w Polsce umowa o hybrydowe PPP w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Czy Polska dojrzała w końcu do tej formy finansowania projektów?

1 marca 2017 r. gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, której przedmiotem jest systemowa modernizacja obiektów gminnych przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Przedsięwzięcie ma charakter kompleksowy. Wybrany partner prywatny – konsorcjum firm Warbud i Siemens – odpowiedzialny jest za zapewnienie finansowania, wykonanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie robót budowlanych i prac termomodernizacyjnych oraz utrzymanie techniczne obiektów wraz z zarządzaniem gospodarką energetyczną w okresie 15 lat od zakończenia inwestycji. W zakres przedsięwzięcia wchodzą przede wszystkim obiekty szkolne.

– Wiązowna to idealny przykład niedużej gminy, która dzięki wykorzystaniu formuły PPP ma szansę rozwiązać problemy związane z dostępnością i jakością infrastruktury edukacyjnej – mówi mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak &Kordasiewicz, która doradzała stronie publicznej w przygotowaniu przedsięwzięcia i negocjacjach umowy o PPP. Procedura wyboru partnera prywatnego trwała kilkanaście miesięcy i realizowana była w trybie dialogu konkurencyjnego, co jest standardem w projektach PPP.

Będzie to kolejny „hybrydowy” projekt PPP – Wiązowna podpisała już stosowną umowę o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Projekty hybrydowe PPP to projekty, które polegają na wykorzystaniu trzech źródeł finansowania – środków unijnych, kapitału partnera prywatnego i wkładu strony publicznej. Na Mazowszu nie było do tej pory podobnego przedsięwzięcia, współfinansowanego ze środków UE. – Pomimo że regulamin konkursu nie przewidywał wprost możliwości realizacji „hybrydy”, Wiązowna wykorzysta w ramach PPP pozyskane dofinansowanie. Będzie ono stanowić kilkumilionowy wkład własny podmiotu publicznegow przedsięwzięcie – tłumaczy dr Cieślak.

Projekt Wiązowny to już druga inwestycja podjęta w tej formie finansowania od początku roku. 30 stycznia Miasto Zgierz podpisało z firmą EngieServices Sp. z o.o. umowę, której przedmiotem jest kompleksowa termomodernizacja 24 obiektów oświatowych. Było to pierwsze przedsięwzięcie PPP realizowane w województwie łódzkim, a także pierwsze w Polsce hybrydowe PPP w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Krótki odstęp czasowy pomiędzy podpisaniem dwóch dużych umów o PPP, wykorzystującym środki unijne, pozwala z nadzieją spojrzeć na rozwój „hybryd” w Polsce. – Potencjał tego typu projektów jest ogromny i to dobry znak, że w tak krótkim czasie udało się podpisać aż dwie umowy– mówi dr Cieślak. Hybrydowe PPP wymaga zaangażowania w równym stopniu beneficjentów i instytucji zarządzających, a wiadomo, że hybrydowe PPP nie są łatwymi projektami. Zdaniem mecenasa to, co w istotnym stopniu hamuje rozwój hybrydowych projektów PPP w Polsce, to brak wystarczającej promocji i edukacji w zakresie tego, jak przeprowadzać takie przedsięwzięcia oraz jakie niosą za sobą korzyści.

– Każda kolejna podpisana umowa przeciera jednak szlaki następnym inwestorom. Warto promować tego typu dobre praktyki. Nasza kancelaria przygotuje niebawem „ścieżkę dojścia” do projektów hybrydowych, która ułatwi ich realizację wszystkim zainteresowanym podmiotom – zarówno sektorowi publicznemu, jak też partnerom prywatnym oraz instytucjom zarządzającym programami operacyjnymi – zapowiada dr Cieślak.