- Rok temu uruchomiliśmy Platformę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W tym czasie podjęliśmy wiele działań na rzecz upowszechnienia idei PPP w Polsce. Służymy wsparciem w zakresie indywidualnego doradztwa przy konkretnych projektach, tworzymy materiały wzorcowe dla kolejnych inwestycji, działa także strona internetowa, na której można znaleźć przydatne materiały – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło otwierając posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP, które odbyło się wczoraj w Warszawie.

Celem drugiego spotkania zespołu było wskazanie obszarów, które wymagają dalszych prac trzynastu grup roboczych odpowiadających za określone sektory oraz dwóch grup o charakterze horyzontalnym do spraw prawnych i finansowych.

- W 2012 roku będziemy kontynuować wsparcie dla pionierskich przedsięwzięć PPP w Polsce. Są to m.in. szpital powiatowy w Żywcu, Termy Gostynińskie czy łączący w sobie fundusze unijne i PPP projekt budowy spalarni w Poznaniu. Chcemy, by stanowiły przykład i ułatwiały pracę przyszłym inwestorom zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego – zaznaczył wiceminister Zdziebło.

Krzysztof Siwek, dyrektor Departamentu Przygotowania Projektów Indywidualnych, który odpowiada w MRR za partnerstwo publiczno-prywatne, dodał, że pomoc w 2012 roku zostanie skierowana także do kilkunastu nowych projektów. – Będą to przynajmniej cztery projekty szpitalne w Warszawie, Łańcucie i Poznaniu, program budowy szkół w Białołęce, budowa sądu w Nowym Sączu, domu kultury w Zabrzu, obiektów sportowych i modernizacji dróg wojewódzkich – poinformował.

Platforma współpracy w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego została utworzona, aby wypełnić lukę w zakresie pomocy administracji rządowej w przygotowaniu i wdrażaniu projektów PPP. Platforma stanowi forum wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk między samorządami poprzez realizację konkretnych projektów.

Rezultatem tych działań powinny być m. in.: upowszechnienie modelu PPP, bardziej efektywna administracja oraz mniejsze koszty przygotowania projektów, dzięki dostarczeniu gotowych, standardowych pakietów dokumentacyjnych do wykorzystania przez instytucje zamawiające. Do wsparcia uprawniona jest każda instytucja publiczna.