W ubiegłym tygodniu w Monachium odbyły się największe na świecie targi logistyczne Transport Logistic, na których dla ponad 64 tysięcy odwiedzających swoje oferty przedstawiła rekordowa liczba 2374 wystawców z 63 krajów.

Na tak dużej imprezie znalazła się w pełni kompleksowa oferta ze strony wszystkich rodzajów transportu, logistyki, e-biznesu i całej sfery usług z nimi związanych.

Główne tematy poruszone w programie targów to m.in.: braki kierowców, Jedwabny Szlak oraz sztuczna inteligencja. Jak się okazuje nie tylko w Polsce brakuje kierowców ciężarówek, z problemem boryka się cała Europa. W dalszej perspektywie sztuczna inteligencja może być rozwiązaniem dla wielu problemów i sprawi, że łańcuchy logistyczne staną się bardziej transparentne i lepiej zarządzane. Z kolei chińskie firmy coraz intensywniej poszukują partnerów w Europie do współpracy przy projekcie nowego Jedwabnego Szlaku na drodze do Chin.

Polska znalazła się w gronie 6 najliczniejszych wystawców na targach. Wśród polskich firm można było dostrzec m.in. największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście, PKP Cargo, przewoźników drogowych, operatorów logistycznych, producentów specjalistycznych wagonów Chemet i Greenbrier, firmy z branży IT, a także właścicieli terenów inwestycyjnych z rejonu Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Targom transport logistic towarzyszyła wystawa Air Cargo Europe prezentując usługi globalnego rynku lotniczego.

Kolejna edycja targów będzie miała miejsce w maju 2021 r.