Wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

  • 28 lutego 2020
  • Centrum Prasowe PAP

(fot. CP PAP)

W Warszawie wręczono w środę nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejska Ciechanów, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński.

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.

Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko. – Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk. – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Nadesłane projekty dotyczyły między innymi komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej.

Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych. Dyplomy za zakwalifikowanie do finału otrzymały te samorządy, których projekty otrzymały co najmniej dwa głosy kapituły (każdy projekt oceniany był osobno).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Przybyło ponad 300 samorządowców z całego kraju.

Jak zaznaczył obecny na gali minister cyfryzacji Marek Zagórski, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców. – Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania - smart city, smart village - to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec. – powiedział Zagórski.

Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek podkreślił, że większym progresem będą odznaczać się te samorządy, które preferują niestandardowy sposób działania, nie boją się nietypowych aktywności i nie boją się "bycia pierwszymi" i "wyważania drzwi".

– Innowacyjne, niestandardowe podejście to jest lepszy produkt dla mieszkańców, ale też czasami oznacza to spore oszczędności w naszych kasach, jeżeli chodzi o środki publiczne. – zaznaczył Murdzek.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zauważył, że na co dzień mówi się o innowacji przedsiębiorstw, które pozawalają zwiększać produktywność generując wyższe przychody. Jak przekonywał, czas myśleć o innowacyjności w samorządzie.

– Czemu ma służyć innowacyjność w samorządzie? Odpowiedź jest bardzo prosta - za innowacyjnością w samorządzie idą lepszej jakości usługi publiczne. Czy to jest mniej istotne w stosunku do tego, co chcemy osiągnąć innowacyjnością w gospodarce? Absolutnie nie. – przekonywał Buda. Wyraził nadzieję, że kolejna perspektywa unijna 2021-2027 "będzie łaskawa" i znajdą się środki na innowacyjne pomysły.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który zainaugurował podczas gali program "PFR dla miast", podkreślił, że nowe technologie - takie jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy - bardzo szybko wkraczają w praktycznie wszystkie obszary naszego życia.

– My jako kraj, jako sektor przedsiębiorstw, jako samorządy, administracja musimy robić wszystko, aby z tych technologii jak najwięcej wyciągnąć dla siebie, aby one dla nas były użyteczne; wykorzystywać możliwości, które one dają, a jednoczenie być zdolnym do tego, aby możliwie szybko je adoptować, co jest bardzo dużym wyzwaniem. – podkreślił prezes PFR.

Wyniki konkursu Innowacyjny Samorząd 2020:

Kategoria: Duże miasta

Laureat: Gdynia - za projekt „Gdyński Ogród Deszczowy”.

Projekt, którego celem jest zachęcanie mieszkańców Gdyni do tzw. małej retencji wody deszczowej oraz edukowanie na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim. Gdynia uruchomiła program dotacji na założenie ogrodu deszczowego, czyli ekologicznej konstrukcji zagospodarowującej i oczyszczającej „deszczówkę”, na własnej nieruchomości.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała po odebraniu nagrody podkreśliła, że miasto można nazwać ikoną polskiej nowoczesności i śmiało powiedzieć, że innowacyjność ma wpisaną w swoje DNA. – Myślimy o tym, aby każda z innowacji na końcu miała jedne wymierny skutek – lepsze życie naszych mieszkańców, uśmiech na twarzy każdego gdynianina. Mam nadzieję, że to właśnie pozwoliło nam wygrać i mam nadzieję, że to właśnie będzie pozwalało nam osiągać kolejne sukcesy, które są warte tyle, ile wynosi zadowolenie mieszkańców, z tego, że je osiągamy. – dodała Gruszecka-Spychała.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów