Miasto, które przyciąga talenty i inwestorów. Atrakcyjne miejsce do życia, oferujące unikalną na skalę europejską jakość przestrzeni biurowej oraz szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Tak Warszawa zaprezentuje się na prestiżowych targach nieruchomości i inwestycji – Expo Real 2018.

– Warszawa regularnie uczestniczy w międzynarodowych targach inwestycyjnych i nieruchomości komercyjnych. Promujemy miasto, jako miejsce o dużej dynamice rozwoju i jednocześnie zachęcamy inwestorów do przyjrzenia się jej obiecującym perspektywom oraz do podjęcia decyzji o ulokowaniu inwestycji właśnie tutaj – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

– Na targach Warszawa zaprezentuje się jako nowoczesne smart city, bezpieczne, przyjazne, otwarte i przede wszystkim najlepsze miasto w regionie Europy Środkowo-Wschodniej do inwestowania i rozwoju – dodaje Piotr Sawicki, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego.

Warszawa liderem w rankingach

Stolica na Expo Real 2018 zaprezentuje swoje plany rozwoju, a także dane wskazujące na jej rosnące znaczenie międzynarodowe. Dziś Warszawa staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w całej Europie. Potwierdzają to liczne rankingi i zestawienia, w tym m.in. przygotowany przez Financial Times (serwis fDi Markets), który plasuje Warszawę na 3 miejscu wśród najbardziej przyjaznych biznesowi miast przyszłości w Europie, zaraz po Londynie i Dublinie.

Zagraniczni inwestorzy podkreślają, że Warszawa jest najlepszym miejscem do lokowania i rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Nieustannie rozwijająca się infrastruktura i dostępność dostosowanych do potrzeb najemców przestrzeni biurowych to bez wątpienia atuty stolicy. Stolica Polski oferuje dostęp do ponad 5,4 mln m² powierzchni biurowej, z czego niemal połowę stanowią biura klasy A. Decydującym czynnikiem przy wyborze Warszawy przez inwestorów jest także możliwość pozyskania utalentowanych pracowników. Blisko 250 tys. studentów, 60 tys. absolwentów i ponad 10 tys. doktorantów daje rocznie pracodawcom szeroki dostęp do doskonale wykwalifikowanych specjalistów.

Wizytówką miasta są jego mieszkańcy

72 proc. warszawiaków ma wykształcenie wyższe, a 90 proc. studentów warszawskich uczelni zna język angielski. Warszawa ma również wysoki wskaźnik absorpcji talentów z innych polskich miast. Tak wynika z raportu „Poland Your Place to Invest”, przygotowanego z myślą o inwestorach zagranicznych, szukających miejsca na ulokowanie swojego biznesu. Co więcej, 81 proc. zagranicznych inwestorów ocenia kompetencje polskich pracowników jako atrakcyjne (źródło: raport „Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, EY, 2017).

To wszystko sprawia, że Warszawa przyciąga nowych globalnych graczy, takich jak Goldman Sachs, BNP Paribas czy JP Morgan. Już 80 firm z listy Fortune Global 500 i łącznie ponad 2757 międzynarodowych korporacji wybrało właśnie stolicę Polski na lokalizację swojego biznesu. Dla warszawiaków oznacza to wzrost liczby miejsc pracy wysokiej jakości.

Podczas targów odbędzie się premiera raportu „Usługi biznesowe w Warszawie”, przygotowanego przez Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL) we wrześniu 2018 r.

Partnerzy Miasta

Warszawa już po raz 18. jest obecna na targach Expo Real. Podczas tegorocznej edycji wraz z miastem swoje oferty zaprezentuje 9 partnerów: BBI Development, cmT, Ghelamco, Golub GetHouse, HB Reavis, Karimpol, Mayland, Santander i Yareal. Warszawa wspiera sektor kreatywny, dlatego na stoisku tradycyjnie będzie można zobaczyć kreatywne gadżety zaprojektowane przez młodych lokalnych przedsiębiorców.

Oferta inwestycyjna

– Mam nadzieję, że owocem tych targów będą kolejne ciekawe inwestycje, które przekładają się na jakość przestrzeni publicznej – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Tegoroczna oferta miasta na targach Expo Real to 9 działek inwestycyjnych. Do zabudowy mieszkaniowej przeznaczone są działki: przy ul. Cieszyńskiej na Mokotowie (3539 m2), A. Frycza Modrzewskiego na Pradze-Południe (507 m2) oraz u zbiegu ul. Czapelskiej z ul. I. Kruszewskiego na Pradze-Południe (1800 m2). Największa dostępna w ofercie nieruchomość, czyli teren przy ul. Powstańców Śląskich na Bemowie (8214 m2), przeznaczona jest na lokale mieszkaniowo-usługowe. Takie same plany miasto ma również wobec działki przy ul. J. Kasprowicza 14, 16, 18 i 18A na Bielanach (1995 m2), Marymonckiej, u zbiegu z al. Słowiańską na Bielanach (4246 m2) oraz działki przy ul. Dobrej w Śródmieściu (2453 m2). Warszawa na Expo Real 2018 oferuje również nieruchomość na Woli przy al. Prymasa Tysiąclecia (4179 m2) oraz teren przy ul. Grochowskiej 23/31 na Pradze-Południe (3865 m2) z przeznaczeniem na zabudowę hotelową, usługową bądź biurową.

Expo Real w Monachium to jedno z największych na świecie międzynarodowych wydarzeń rynku nieruchomości i inwestycji. W 2017 r. na targach zaprezentowało się ponad 2 000 wystawców, a udział wzięło ponad 41 tys. uczestników z 75 krajów z całego świata. Tegoroczna, dwudziesta, edycja odbędzie się w dniach 8-10 października 2018 r.