Podczas XVI edycji konkursu „Gmina Fair Play” Fundacja „Instytut Badań nad Demokracjąi Przedsiębiorstwem Prywatnym” działająca przy Krajowej Izbie Gospodarczej kolejny raz wskaże polskim i zagranicznym firmom gminy, w których mogą inwestować bez obaw, a inwestorzy obsługiwani są w przyjaznej atmosferze przez merytorycznie przygotowanych pracowników, na których pomoc i doradztwo mogą liczyć oraz których etyka nie jest kwestionowana.
Realizując konkurs „Gmina Fair Play” organizator pragnie, jak co roku wspomagać rozwój kontaktów pomiędzy gminami, które nie konkurując ze sobą, mogą wymieniać informacje i sprawdzone sposoby, np. na temat efektywnych metod promocji inwestycji, pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych czy też postępowań przetargowych.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2017 r.
16-stoletnia tradycja
Organizatorzy konkursu „Gmina Fair Play” wspólnie z wieloma partnerami już 16 lat identyfikują i promują gminy, spełniające powyższe warunki i zasługujące na tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play”. Wśród Laureatów konkursu znalazło się już 458 gmin z całej Polski. Wielu z Laureatów dzięki udziałowi w tym konkursie nawiązało kontakty, których efektem są nowe inwestycje, wiele gmin znalazło nowe pomysły na skuteczną promocję, wielu pomogliśmy udoskonalić obowiązujące procedury i jeszcze podnieść poziom oferty dla inwestorów, co pozwala odnieść sukces.
To niezwykłe doświadczenie patrzeć, jak z roku na rok gmina zmienia się i rozwija, jak coraz bardziej budzi się w niej świadomość społeczeństwa, co widać przy realizacji budżetów partycypacyjnych, czy też budżetów sołeckich. Mieszkańcy stają się coraz bardziej odpowiedzialni za swoją gminę i coraz bardziej zaangażowani w zmiany, jakie w niej zachodzą. – stwierdza dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji.
Podczas dotychczasowych edycji Instytut dokładał wszelkich starań by „Gmina Fair Play” kojarzona była z programem promującym gminy, stwarzające dobre warunki do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej. W czasie realizacji programu udało się rozpowszechnić przekonanie władz gmin o znaczeniu programów przyciągania inwestycji i ich znaczeniu dla życia mieszkańców gmin oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Mnóstwo korzyści
Poprzez uczestnictwo w XVI edycji samorządy uzyskują mnóstwo korzyści dla swojej gminy m.in.: pozyskują nowych inwestorów, mają możliwość nawiązania kontaktów z rzetelnymi przedsiębiorcami, uzyskują obiektywną weryfikację gminy pod kątem spełnienia przez nią wymagań certyfikacyjnych, otrzymują niezależną ocenę inwestorów i przedsiębiorców dzięki badaniom ankietowym, przeprowadzanym przez biuro konkursu. Każda gmina zakwalifikowana do II etapu zyskuje raport benchmarkingowy - unikalne narzędzie służące poprawie jakości obsługi inwestorów i usprawnieniu organizacji pracy urzędu. Uczestnictwo w konkursie oznacza również budowę wizerunku gminy przyjaznej dla inwestorów oraz możliwość uzyskania zestawienia scoringowego, a także zdobycia nagrody specjalnej – pełnego ratingu od firmy INC Rating. Wyróżnione gminy dają dobry przykład pozostałym samorządom i są promowane wśród potencjalnych inwestorów w całej Polsce, a także za granicą, m.in. podczas misji gospodarczych organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą, przy której konkurs jest afiliowany.
Więcej informacji o XVI edycji konkursu na www.gmina.fairplay.pl