W środę, 13 czerwca 2018 r. w Ośrodku Konferencyjnym w Dobieszkowe (gm. Stryków) odbyło się IV Forum Inwestorów i Eksporterów - W centrum Polski, w centrum Europy. Tegoroczna edycja - po raz pierwszy w historii - odbyła się poza Łodzią, a jej współorganizatorami wraz z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi były samorządy Kutna, Radomska oraz Strykowa - wiodące gminy w przyciąganiu inwestycji do regionu łódzkiego.

Tematami przewodnimi Forum były zagadnienia dotyczące internacjonalizacji, wsparcia polskich firm na rynkach międzynarodowych, Ustawy o wsparciu nowych inwestycji, podniesienia atrakcyjności polskich regionów czy wprowadzenie standardów obsługi inwestora w samorządach. Wydarzenie otworzył p. Witold Stępień, Marszałek woj. łódzkiego.

W ramach sesji pro-biz, która otwierała drugą część Forum, gminy będące współorganizatorami nagrodziły statuetkami inwestorów ze swoich terenów. Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna uroczyście wyróżnił trzy firmy z regionu kutnowskiego.

Statuetki otrzymali:

Sirmax Polska – Firma jest producentem mieszanek polipropylenowych. Jest jednym z głównych pod względem wielkości produkcji europejskich dostawców mieszanin wśród producentów polimerów termoplastycznych. Grupa Sirmax produkuje szeroką gamę tworzyw sztucznych na bazie polipropylenu, stosowanych w przemyśle AGD, motoryzacyjnym i meblarskim. Firma jest niezwykle aktywna, na terenie Podstrefy Kutno posiada już 4 zezwolenia – najwięcej ze wszystkich inwestorów w kutnowskiej Podstrefie.
Wyróżnienie w imieniu firmy odebrał p. Aleksander Tyszkiewicz – Dyrektor Generalny
 
Geopoalnd – Geo-Poland to w 100% polska, rodzinna firma produkująca mleko dla niemowląt i małych dzieci a także eksportująca swoje produkty na cały świat. Jest jedynym polskim producentem mleka modyfikowanego. Spółka posiadazakład produkcyjny zlokalizowany w Kutnie (tereny dawnej Polfy), w którym produkuje mleko dla milionów konsumentów dostarczając go do ponad 20 krajów (głównie Azja i Ameryka Południowa)
Wyróżnienie w imieniu firmy odebrał p. Włodzimierz Dobrzyński – Prezes Zarządu.
 
Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego – Spółka zajmująca się hodowlą twórczą i zachowawczą odmian buraka cukrowego oraz produkcją wysokiej jakości materiału siewnego. Uzupełnieniem tych działań są usługi w zakresie obróbki nasion na poziomie docenianym na trudnych rynkach w całej Europie. Sercem spółki jest bardzo dobrze wyposażony Zakład Nasienny w Kutnie, w którym uszlachetniane są nasiona reprodukowane w sprzyjających warunkach klimatycznych środkowych Włoch. Na specjalistycznych urządzeniach surowe nasiona poddawane są procesom: czyszczenia, inkrustacji oraz otoczkowania. Tam też nasiona są konfekcjonowane i rozsyłane do cukrowni w całej Polsce oraz za granicę. Wyróżnienie w imieniu firmy odebrał p. Krzysztof Włodarczyk – Dyrektor Zakładu Nasiennego w Kutnie.

Sesję pro-biz zakończył panel dyskusyjny pt. "Inwestycje oczami samorządu i inwestorów", w którym poruszono złożoność tematu inwestycji bezpośrednich. Przekrój panelistów  gwarantował merytoryczną dyskusję, a udział w niej wzięli: Zbigniew Burzyński, Prezydent Miasta Kutno, Andrzej Jankowski, Burmistrz Miasta i Gminy Stryków, Janusz Baranowski, Pełnomocnik Marszałka WŁ ds. Inwestorów i Eksporterów, Zygmunt Łopalewski, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirpool Company Polska, Arkadiusz Banaszek, Dyrektor Fabryki Ontex Polska Sp. z o.o. Mirosław Odziemczyk, Pełnomocnik Zarządu PAIH S.A. ds. współpracy z SSE oraz Jarosław Wojdełko, kierownik Centrum Nowoczesnych Inwestycji w Urzędzie Miasta Radomsko.

– Kiedy zaczynaliśmy budowę naszej strefy przemysłowej, to celem nadrzędnym było przysłowiowe „złapanie” pierwszego inwestora. Nie istotna była wtedy branża czy kraj pochodzenia. Mieliśmy świadomość, że nic tak nie zbuduje naszej wiarygodności jak istniejący i działający zakład produkcyjny. Początkowo nie było łatwo, ponieważ Podstrefa Kutno ŁSSE pomimo istnienia od 2001 r., dopiero 3 lata później mogła pochwalić się pierwszą inwestycją bezpośrednią. Była to wypadkowa realizowanym w tym czasie działań promocyjnych, a także – a może przede wszystkim – wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Już w pierwszych miesiącach po naszej akcesji, rozmowy z inwestorami nabrały przyspieszenia, a pierwsze zezwolenie na działalność w Podstrefie Kutno pojawiło się już w lipcu 2004 r. Drugie zezwolenie wydane zostało kolejne dwa miesiące później. Kiedy już mogliśmy powiedzieć i pokazać, że w Kutnie można i warto inwestować, kolejne inwestycje były jedynie kwestią czasu. Licznik – póki co – zatrzymał się na 33 zezwoleniach, ale już wiemy, że to nie koniec – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. Dziś jesteśmy na zdecydowanie innym etapie, i myślę - że mogę to powiedzieć – że nie interesuje nas już jakakolwiek inwestycja. Interesują nas tylko dobre i wartościowe inwestycje – dodał Burzyński.