Dobiegły końca organizowane w Monachium Międzynarodowe Targi Inwestycyjne i Nieruchomości Komercyjnych – Expo Real.

W sektorze nieruchomości sprawy wyglądają dobrze. W pierwszej połowie 2018 r. światowe rynki nieruchomości osiągnęły najsilniejsze wyniki od 2007 r. Wielkość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł ponad 97 mld euro - to o 5% mniej niż w pierwszym półroczu rok wcześniej, ale o 42% więcej, niż wynosi średnia za pierwsze sześć miesięcy w ostatnich 10 latach. Na tym tle wyróżniają się w szczególności Holandia i Polska, które odnotowały wzrost aktywności inwestycyjnej w ujęciu rocznym odpowiednio o 176% i 100%; na dalszych miejscach znalazły się Irlandia (94%) i Portugalia (35%), (źródło: Savills).

W tegorocznych targach Expo Real uczestniczyło 2095 międzynarodowych firm, miast i regionów oraz 44536 odwiedzających – jest to wzrost o 6,6% w stosunku do roku poprzedniego. Największy wzrost odnotowano wśród wystawców z Wielkiej Brytanii, gdzie liczba wzrosła z 16 do 47.

W pierwszej dziesiątce wystawców zaraz po Niemczech znalazły się takie kraje jak: Austria, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Polska, Rumunia, Francja, Luksemburg, Węgry i USA.

Wśród nowych wystawców byli główni inwestorzy i zarządzający aktywami, tacy jak Aviva Investors, ale także takie miasta jak Sofia i Liverpool.