Przedsiębiorcy ze Szwecji i Finlandii zapoznają się z potencjałem inwestycyjnym i możliwościami eksportowymi Warmii i Mazur - 21 kwietnia w Elblągu odbędzie się konferencja ,,Otwarci na Skandynawię”, połączona z misją przyjazdową przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii.

To już trzecia edycja wydarzenia. W tym roku w konferencji weźmie udział ok. 130 osób, zainteresowanych rozwojem współpracy pomiędzy Skandynawią a województwem warmińsko-mazurskim. Tematy wystąpień to m.in. warmińsko-mazurskie w oczach przedstawicieli firm skandynawskich, przeniesienie biznesu na Warmię i Mazury - kalkulacje mają znaczenie czy uwarunkowania prawne w funkcjonowaniu gospodarczym w realiach Polski, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Spotkanie będzie też okazją do zaprezentowania nowego narzędzia - kalkulatora inwestycyjnego, w którym porównujemy koszty pracy (na Warmii i Mazurach zdecydowanie niższe niż w innych regionach Polski i Unii Europejskiej) oraz ulgi podatkowe, które na Warmii i Mazurach również są wyjątkowo korzystne.

Wśród wystąpień znajdzie się m.in. prezentacja „Potencjał inwestycyjny województwa warmińsko-mazurskiego. Możliwości", podczas której wystąpi Przemyslaw Susmarski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, czy prezentacja "Jak to zrobić? Uwarunkowania prawne w funkcjonowaniu gospodarczym w realiach Polski, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Różnice i podobieństwa" Mariusza Kowalskiego z Magnusson Kancelaria Prawnicza. W trakcie konferencji odbędzie się również dyskusja panelowa na temat skandynawskich inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim.

Tegoroczna konferencja jest częścią misji przyjazdowej przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii. Uczestniczą w niej przedstawiciele 24 firm, zainteresowani współpracą z polskimi firmami lub inwestowaniem na Warmii i Mazurach. Misja rozpocznie się w poniedziałek, 20 kwietnia i potrwa trzy dni. Będzie to okazja do zapoznania się z ofertą przedsiębiorstw z wiodących w regionie branż, np. meblarstwa czy produkcja żywności. Przedsiębiorcy odwiedzą m.in. Elbląski Park Technologiczny, fabrykę mebli Wójcik w Elblągu oraz pole golfowe Sand Valley Golf&Country Club w Pasłęku.