Zakończyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal”. Do konkursu przystąpiło 136 gmin, które nadesłały 212 oferty terenów inwestycyjnych. Spośród nich Jury konkursu wybrało 16 najlepszych w kraju. Nagrody otrzymali oni z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego, wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn - Klik oraz przedstawicieli Zarządu PAIiIZ.
Tegoroczną edycję konkursu Grunt na Medal zdominowały tereny inwestycyjne z województw wielkopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. - Dostrzegamy nową, wielką jakość ludzi polskiego samorządu - komentował wysoki poziom uczestników konkursu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. - W gospodarce tworzy się nadzieja na lepsze jutro - dodał wręczając nagrody. Zagraniczna opinia publiczna widzi i docenia starania Polski, o czym przypomniał prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Wspomniał on, że czołowe media, jak niemiecki Die Welt piszą, że Polska przeżywa najszczęśliwszy czas od trzech wieków i zachwycają się polskim cudem gospodarczym.
- Każdy inwestor jest dla nas cenny - zarówno ten zagraniczny, jak i polski - mówił Sławomir Majman. Wiedzą o tym doskonale gminy, gdzie zlokalizowanych jest 16 nagrodzonych w tym roku gruntów inwestycyjnych. - 60% działek, które są laureatami naszego konkursu ma już inwestorów - dodał prezes PAIiIZ. Dla laureatów konkursu zwycięstwo oznacza promocję terenu inwestycyjnego i większą szansę na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych do gminy. Finaliści mogą też liczyć na większe zainteresowanie inwestorów zgłaszających się do PAIiIZ lub jego regionalnych partnerów – Centrów Obsługi Inwestora. Dla gmin udział w konkursie to możliwość poszerzenia wiedzy na temat preferencji inwestorów, co przekłada się na lepsze przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje. - Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie PAIiIZ notuje rosnącą liczbę zapytań od inwestorów o tereny typu „brownfield”. Dla firm ważna jest też bliskość dróg szybkiego ruchu oraz dostęp do Specjalnych Stref Ekonomicznych - tłumaczył Adam Małecki, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ.
- Dziś gminy, żeby poważnie myśleć o zrealizowaniu swoich celów inwestycyjnych, nie mogą tylko wystawić kawałek pola czy gruntu, a przy nim postawić tabliczkę z napisem „Specjalna Strefa Ekonomiczna” czy „Teren inwestycyjny”. Trzeba w takich gruntach zapewnić dostęp do energii, wody, kanalizację, trzeba mieć szkolnictwo zawodowe w regionie, tak żeby poważnie traktować kogoś, kto na dłużej chce się związać z danym terenem. Trzeba także uzyskać akceptację społeczną co do rodzaju produkcji, ewentualnej uciążliwości, a także zadbać o dobre relacje między pracodawcą a przyszłymi pracownikami – podsumował wicepremier Janusz Piechociński.
Ogólnopolski Konkurs „Grunt na medal” przeprowadzony został przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora - Partnerami PAIiIZ, pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Pana Janusz Piechocińskiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz patronatem medialnym Dziennika Gazety Prawnej. Poprzednie edycje konkursu odbyły się w 2005 r., 2007 r. , 2008 r., 2010 r. oraz 2012 r., Łącznie wzięło w nich udział 1045 gmin, które przesłały 1625 ofert lokalizacyjnych. (PAIiIZ)