II Ogólnopolska Konferencja pt.: "Tereny Inwestycyjne w Polsce"

 • 3 stycznia 2014
 • Konferencje Terenów Inwestycyjnych Info

II Ogólnopolska Konferencja pt.: "Tereny Inwestycyjne w Polsce"

KIEDY: 20.05.2015 r.
GDZIE: SIEDZIBA BUSINESS CENTRE CLUB, PL. ŻELAZNEJ BRAMY 10, WARSZAWA
KOSZT UCZESTNICTWA: BEZPŁATNY

Prawie 200 uczestników brało udział w czterech panelach tematycznych podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, zorganizowanej przez serwis Tereny Inwestycyjne Info. Zebrani eksperci mówili o atrakcyjności terenów pod obiekty rekreacyjne, nowych trendach na rynku powierzchni handlowych i biurowych oraz elementach decydujących o atrakcyjności działek dla inwestorów przemysłowych.


Zaufanie, dialog  i ułatwienie procedur administracyjnych to najważniejsze elementy procesu decydujące o udanym procesie inwestycyjnym – do takich wniosków doszli 20 maja eksperci oraz najważniejsi gracze na rynku, którzy po raz kolejny rozmawiali o rynku gruntów inwestycyjnych w trakcie konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

Infrastruktura i lokalizacja decydują o atrakcyjności gruntu dla inwestorów hotelowych

W trakcie I panelu zebrani eksperci starali się odpowiedzieć co decyduje o atrakcyjności danej lokalizacji pod inwestycje rekreacyjne i hotelowe. - Kluczowym elementem wpływającym na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej terenów pod obiekty rekreacyjne jest rozwój transportu. Widać to na przykładzie tego, jak na turystykę wpłynęła rozbudowa dróg ekspresowych  – mówiła Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. –Ścisłe centra rozwiniętych miast to destynacja, która spełnia nasze oczekiwania odnośnie ryzyk oraz oczekiwanych stop zwrotu – komentował Przemysław Wieczorek, członek zarządu / dyrektor ds. inwestycji w Puro Hotels Sp. z o.o. –W Polsce potrzeba ok. 40 zezwoleń do rozpoczęcia inwestycji, podczas gdy średnia europejska jest o połowę niższa. Nie oczekujemy od samorządów specjalnego traktowania, ale rolą polityków jest, żeby upraszczać proces inwestycyjny – dodał Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu  ds. rozwoju, SATORIA Group SA. – Inwestorzy inwestują wtedy, kiedy mają przygotowaną infrastrukturę. Chodzi nie tylko o transport, ale również przygotowaną infrastrukturę rekreacyjną, kulturalną – dodała dr Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP.

Wsparciem dla samorządów i inwestorów przy podnoszeniu atrakcyjności turystycznej terenów będą również pieniądze z Unii Europejskiej.  - Udało się przełamać opór Komisji Europejskiej i w perspektywie 2014-2020 będą środki unijne na przebudowę i rewitalizację obiektów rekreacyjnych. Nie będzie jednak środków na budowę nowych. Ważny jest również komponent innowacyjny – mówiła Joanna Malon, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Mniejsze obiekty i centra miasta kluczowymi trendami na rynku handlowym

Rynek powierzchni handlowych przeżywa dynamiczne przekształcenie. - Obserwujemy zmianę formatów handlowych oraz ich dywersyfikację. To już nie tylko duże centra handlowe, ale także obiekty wielofunkcyjne jak Hala Koszyki, czy ArtNorblin, które są elementem miastotwórczym – mówiła  Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa – CEE, BNP Paribas Real Estate Poland. Ważnym trendem jest również powrót handlu na ulice handlowe, który jest jednak obarczony wieloma trudnościami.  – Pytanie brzmi, dlaczego miasta nie wydają zgody, żeby większe powierzchnie handlowe mogły znajdować się w centrach miast – mówi  Radosław Knap, dyrektor operacyjny Polskiej Rady Centrów Handlowych. Popularność zyskują także obiekty połączone z węzłami komunikacyjnymi. – Przy projektowaniu obiektu HopStop w Zamościu postawiliśmy na ograniczoną ofertę, ale uzupełnioną funkcją transportową dworca PKS, który generuje duży footfall – wyjaśniła Ewa Zurman, dyrektor ds. rozwoju w Katharsis Development sp. z o.o.

Eksperci rozmawiali również o znaczeniu handlu dla rozwoju miast oraz trudnościach związanych z realizacją inwestycji handlowych. – Projekt Ferio Wawer realizujemy już od 2003 r. To pokazuje jak trudno nieraz zrealizować prosty projekt w dużym mieście. Problemem nie byli najemcy ani finansowanie, ale uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń – wyjaśnił Maciej Krenek, członek zarządu RE Project Development Sp. z o.o. – Inwestorzy chcą lokalizacji w centrum miast, ale ich włodarze chyba zapomnieli, że już od starożytności te lokalizacje pełniły funkcje komercyjne – dodała Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzający, Balmain Asset Management CEE Sp. z o.o.

Deweloperzy biurowi kreują wygląd miast

Na konkurencyjnym rynku powierzchni biurowych wygrywają dobrze zaprojektowane i oryginalne projekty. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się jest adaptacja kamienicy, często zabytkowej, na potrzeby biurowe. – Zabytek, żeby żyć, powinien być w ciągłym obrocie gospodarczym. Dlatego nie sprzeciwiamy się temu, że w kamienicy mogą być przestrzenie biurowe – mówił Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Wyzwaniem dla architekta jest połączenie oczekiwań na linii inwestora  - opieka konserwatorska oraz dodanie nowoczesnego klimatu przy zachowaniu historycznej tkanki – mówiła Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka ADP Arch LTD Sp. z o.o.– Warto inwestować w biurowe kamienice, ale zwykle jest to trudne i drogie. Jednak widzimy, że takie inwestycje kończą się dużym sukcesem – dodał Rafał Krzemień, dyrektor zarządzający Polski Holding Nieruchomości S.A.

Uczestnicy panelu rozmawiali również o wpływie deweloperów biurowych na kształt miasta i przestrzeni publicznej.  –Z perspektywy miasta znaczenie ma nie tylko walor architektoniczny, ale także wpisanie się w kontekst danego miejsca. Odchodzimy od monokultur, takich jak powstały np. na Służewcu – mówił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Ważne jest przewidzenie potrzeb najemców. Warszawa dynamicznie się rozwija i zmienia się percepcja lokalizacji, np. dzięki budowie nowej linii metra – uzupełnił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju, Ghelamco Poland.

Tereny inwestycyjne wymagają dobrego planu

Dla inwestorów ważne jest, aby na zakupionym terenie można było zrealizować zamierzoną inwestycję. Wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy przy opracowaniu planu da się pogodzić interesy wszystkich zainteresowanych ? – Plan powinien służyć rozwojowi, ale być również płaszczyzną uwzględniania różnych interesów – mówił Grzegorz A. Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być jak najbardziej liberalny, aby obostrzenia nie utrudniały inwestycji – dodał Henryk Zaguła, I Zastępca prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza.  – Zły plan może zablokować inwestycję. W przypadku naszej inwestycji na terenie Fabryki Grohmana kilkukrotna zmiana planu pozwoliła na rewitalizację tego terenu i dostosowanie go do współczesnych potrzeb – podkreśliła Magdalena Plecińska, zastępca dyrektora ds. kontroli i obrotu nieruchomościami, Departament Obsługi Inwestora, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A

Firmy szukające lokalizacji pod produkcję lubią otrzymywać także kompleksową ofertę. – Cztery gminy: Gubin, Krosno Odrzańskie, Kargowa i Skwierzyna współpracują razem, aby zaoferować inwestorowi kompleksową ofertę. Inwestor szukający dostępu do szybkiego transportu zdecyduje się na Skwierzynę, leżącą w pobliżu węzła komunikacyjnego. Jeśli chodzi o Kargową to leży na granicy Wielkopolski i Lubuskiego, a w woj. lubuskim jest tańsza ziemia. Gubin z kolei jest miastem graniczącym z Niemcami, natomiast Krosno Odrzańskie pozwala na wykorzystanie potencjału rzeki Odry – mówił Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu “Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”.

Pobierz fotorelację z konferencji:
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załacznik nr 3

Patroni honorowi

Partnerzy główni

Partnerzy

Patroni medialni

Patroni honorowi

Partnerzy główni

Partnerzy

Patroni medialni

  9.30   Rejestracja gości/welcome coffee
  10.00   Powitanie gości i oficjalne otwarcie Konferencji przez  Martę Śniegocką, Redaktor Naczelną Serwisu Tereny Inwestycyjne Info
  10.10   Jak podnieść atrakcyjność terenów pod inwestycje rekreacyjne? – I panel dyskusyjny 
 • Dr Irena Herbst, Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP 
 • Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
 • Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
 • Przemysław Wieczorek, Członek Zarządu / Dyrektor ds. inwestycji,
  Puro Hotels Sp. z o.o.
 • Andrzej Wójcik, Wiceprezes Zarządu  d/s  Rozwoju, SATORIA Group SA 
  10.55   Najnowsze trendy na rynku powierzchni handlowych II panel dyskusyjny
 • Radosław Knap, Dyrektor Operacyjny Polskiej Rady Centrów Handlowych
 • Maciej Krenek, Członek Zarządu, RE Project Development Sp. z o.o.
 • Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa – CEE, BNP Paribas Real Estate Poland
 • Ewa Szafrańska-Mądry, Dyrektor Zarządzający, Balmain Asset Management
  CEE Sp. z o.o. 
 • Ewa Zurman, Dyrektor ds. Rozwoju, Katharsis Development sp. z o.o.
  11.40   Jak sprzedać działkę w 3 prostych krokach?
 • Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych JLL na Europę Środkowo-Wschodnią
  12.00   Przerwa kawowa 
  12.30   Pierwszy konkurs wizytówkowy
  12.40   Gdzie warto inwestować w nowe biurowce? – III panel dyskusyjny
 • Rafał Krzemień, Dyrektor Zarządzający Polski Holding Nieruchomości S.A.
 • Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków 
 • Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
 • Patrycja Zaczyńska, Architekt, Założycielka ADP Arch LTD Sp. z o.o.
 • Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju, Ghelamco Poland
  13.25   Rewitalizacja a plan miejscowy – studium przypadku w ŁSSE na przykładzie Fabryki Grohmana
 • Magdalena Plecińska, Zastępca Dyrektora ds. Kontroli i Obrotu Nieruchomościami, Departament Obsługi Inwestora, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  13.35   „Samorząd a Biznes” - Merytoryczne wprowadzenie do dyskusji 
 • Marek Cebula, Burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu “Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”
  13.45   Zakup terenu inwestycyjnego a potrzeby inwestorów – IV panel dyskusyjny
 • Grzegorz A. Buczek, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
 • Marek Cebula, Burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu “Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”
 • Magdalena Plecińska, Zastępca Dyrektora ds. Kontroli i Obrotu Nieruchomościami, Departament Obsługi Inwestora, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Henryk Zaguła, I Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza
  14.30   Drugi konkurs wizytówkowy
  14.40   Zakończenie i podsumowanie Konferencji
  14.45   Lunch

Patroni honorowi

Partnerzy główni

Partnerzy

Patroni medialni

WARUNKI UCZESTNICTWA

1. Uczestnictwo w II Ogólnopolskiej Konferencji „Tereny Inwestycyjne Info” jest bezpłatne.

2. Uczestnictwo obejmuje prezentacje, panele dyskusyjne, materiały konferencyjne, przerwy kawowe, lunch.

3. Celem zgłoszenia swojego udziału w Konferencji, Uczestnik proszony jest o kompletne wypełnienie formularza on-line, który będzie dostępny na serwisie Tereny Inwestycyjne Info. Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest e-mail zwrotny od Organizatora.

4. Zamiast zgłoszonej osoby w Konferencji może wziąć udział inny pracownik firmy, pod warunkiem przesłania danych osoby zastępczej drogą mailową lub pocztową maksymalnie do 17 maja 2015 r.

5. W Konferencji może wziąć udział maksymalnie dwóch pracowników jednej firmy.

6. Ilość miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

7. Organizator zastrzega sobie prawo do odmówienia przyjęcia zgłoszenia bez podania przyczyny.

8. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie oraz do odwołania Konferencji bez podania przyczyny.

9. Rezygnację z udziału należy przesyłać pisemnie na adres e-mailowy Organizatora: konferencja@terenyinwestycyjne.info

9. Brak udziału w Konferencji bez uprzedniego odwołania zgłoszenia przez potwierdzonego uczestnika (maksymalnie do 15 maja 2015 r.), powoduje obciążenie kosztem w wysokości 200 zł netto

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

1. D&B Partners S.C. zapewnia poufność dotyczącą wszystkich danych przekazywanych w procesie rejestracji.

2. D&B Partners S.C. pozyskuje dane osobowe do celów marketingowych.

3. Przetwarzanie danych będzie zgodne z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997 roku.

4. Administratorem danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U. z 2002 roku, nr 101, poz. 926 z późn. zm.) jest D&B Partners S.C. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez D&B Partners S.C. , w celach związanych z II Ogólnopolską Konferencją "Tereny Inwestycyjne w Polsce", która odbędzie się w dniu 20 maja 2015r., w tym w szczególności w celu przesyłania/udzielania informacji związanych z Konferencją, w celu świadczenia usług, celu archiwizacji, a także sprzedaży produktów i usług oferowanych przez D&B Partners S.C. oraz dla potrzeb działań marketingowych podejmowanych przez D&B Partners S.C. samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami. Dane osobowe mogą być udostępniane podmiotom współpracującym lub uprawnionym organom. D&B Partners S.C. zapewniają realizację uprawnień wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U. z 2002 roku, nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w szczególności umożliwiają ich poprawianie, jak i uzyskanie informacji odnośnie przetwarzania danych osobowych.

5. Wszelką korespondencję w sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych Klient/Abonent powinien kierować na adres: D&B Partners S.C. 03-450 Warszawa, z dopiskiem "Dane Osobowe".

6. Zgłoszonemu przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy: konferencja@terenyinwestycyjne.info lub pocztowy: D&B Partners S.C. 03-450 Warszawa, z dopiskiem "Dane Osobowe".

Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania na stronie www.konferencje.terenyinwestycyjne.info. D&B Partners S.C. zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym Regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania.

Patroni honorowi

Partnerzy główni

Partnerzy

Patroni medialni

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów