Czym są pliki cookies  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Grunty inwestycyjne dla biznesu

Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami

     
wielkość tekstu: zmniejsz wielkość czcionki
Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami
Z Edytą Wiwatowską, koordynatorem Zespołu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, rozmawia Marta Śniegocka.

Czym Bydgoszcz wyróżnia się na tle województwa kujawsko-pomorskiego?

Jeżeli mówimy o skali województwa to Bydgoszcz jest największym miastem w regonie i  stolicą administracyjną województwa z potencjałem 360 tys. mieszkańców, zaś w promieniu 50 km mieszka milionowa populacja. Jest to olbrzymi rynek zbytu i pracy. Bydgoszczanie są ambitni i chętni do pracy, o czym świadczy chociażby relatywnie niska stopa bezrobocia w stosunku do innych lokalizacji na terenie województwa.

A jak miasto wypada na tle Polski?

Jeśli chodzi o Polskę, to konkurujemy z innymi miastami o podobnym potencjale. Tym co podkreślamy jest unikatowy, przyjazny dla inwestora klimat inwestycyjny i zrozumienia miasta dla potrzeb inwestora. Są to różnorodne działania począwszy od uwzględniania potrzeb firmy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, poprzez ogromne inwestycje w infrastrukturę, w tym w Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny ze SSE. Mamy również obsługę inwestora w systemie one-stop-shop, czyli inwestor może załatwić wszystkie sprawy przez naszą jednostkę obsługi inwestora. To są także działania na rzecz sektora MŚP, w tym Szkoła Biznesu - cykl niekomercyjnych szkoleń dla przedsiębiorców, gdzie można się nauczyć jak stworzyć biznesplan, czy regulować VAT. Ponad 1000 osób rocznie korzysta z tych szkoleń. Ich kontynuacją jest Bydgoska Kuźnia Przedsiębiorczości, powstała dzięki unijnemu współfinansowaniu. Myślę, że tą przychylność dla przedsiębiorców podkreślają również liczne wyróżnienia i nagrody. W tym roku np. otrzymaliśmy tytuł lidera MŚP jako jedyne duże miasto w Polsce.

Jak wygląda w przypadku Bydgoszczy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miasto mam ponad 30 proc. uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co jest wynikiem niezłym. Warto jednak podkreślić, że w granicach administracyjnych miasta mamy np. wielohektarowy Las Gdański, czy Leśny Park Kultury i Wypoczynku, czyli 830 ha areał przeznaczony na sport, rekreację, ogród zoologiczny. Jeśli odejmiemy obszary zielone, a nie jestem gołosłowna, gdyż Bydgoszcz, co nie jest wiadome większości Polaków i zagranicznych inwestorów, jest na 2. w Polsce pod względem terenów zielonych, to ta statystyka wygląda już zupełnie inaczej. Biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów, staramy się w miarę możliwości dostosowywać plan do potrzeb inwestorów.

Wspomniała Pani, że miasto dużo inwestuje w infrastrukturę. Które z aktualnych projektów infrastrukturalnych w największym stopniu poprawią sytuację gospodarczą miasta?

To są przede wszystkim liczne połączenia drogowe, mostowe. Bydgoszcz położona jest na brzegach dwóch rzek: Brdy i Wisły, ale nie ma problemów z połączeniami. Teraz kończymy budowę mostu wraz z ulicą Nowowiejskiego. Niedawno ukończyliśmy również przeprawę mostową. Badaliśmy ten temat na przyszły rok i miasto planuje na projekty drogowe przeznaczyć ok. 130 mln złotych.

Projekty infrastrukturalne to również ogłoszona przez PKP modernizacja dworca w Bydgoszczy. Czy miasto jest związane z tym projektem?


Bardzo się cieszę, że ten dworzec zostanie zmodernizowany, ale sam temat jest dla mnie nowy. Nasza jednostka w uzgadnianiu projektu nie brała udziału. Zamierzamy pozyskać więc informacji na ten temat, aby taką informacją móc wspomóc pytające osoby.

W jaki sposób promują Państwo miasto? Czy promocja skierowana jest do konkretnych branż?


W dobie kryzysu gospodarczego, o którym dużo słyszymy i którego jako miasto również w jakimś stopniu doświadczamy, myślę, że wyspecjalizowanie się w konkretnej branży jest potrzebne, ale nie odmawiamy żadnemu inwestorowi. Bydgoszcz ma zdywersyfikowaną gospodarkę, z mocnymi sektorami taki jak sektor chemiczny, przetwórstwa tworzyw sztucznych, IT, drzewny, spożywczy, meblarski. W mieście prężnie rozwijają się także firmy z branży BPO. Powiedziałabym zatem, że uzyskujemy inwestorów dwutorowo. Pod produkcję i tu głównym zapleczem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i SSE, a także pod usługi BPO i tutaj współpracujemy z deweloperami powierzchni biurowych. Takim inwestorom przekazujemy cały pakiet informacji m.in. jakie mamy kierunki studiów, jakich absolwentów, na ile władających różnymi obcymi językami. Oferujemy także pomoc w procesie rekrutacji, czym, z tego co wiem, nie każdy zespół się zajmuje.

Jakimi walorami dla inwestorów zagranicznych dysponuje jeszcze Bydgoszcz?


Posiadamy w Bydgoszczy jedyną w regionie międzynarodową szkołę, która powstała z myślą o dzieciach oficerów wojsk NATO, którzy stacjonują tu w Centrum Natowskim.  Do tej szkoły uczęszczają również dzieci naszych menedżerów z zagranicznych firm. Bydgoszcz jest również miastem sportu i rekreacji m.in. dzięki bliskości Borów Tucholskich. Rozwijamy także ofertę kulturalną.

Czy miasto planuje rozwój projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?


Już niebawem podamy do publicznej wiadomości ogłoszenie o koncesji w trybie na roboty budowlane, gdzie będziemy poszukiwać partnera do budowy parkingu, którym zarządzałby przez okres 30 lat. Myślę, że jeżeli przetrzemy szlaki tym pionierskim jak na Bydgoszcz projektem to na pewno zrodzą się kolejne pomysły na współpracę z partnerem prywatnym.

Jakie wygląda sytuacja specjalnej strefy ekonomicznej na terenie miasta? Jaki procent terenów jest jeszcze dostępny dla inwestorów?

W Bydgoszczy strefa zajmuje ok. 35 ha, z czego 10 jest jeszcze wolnych. W tej chwili w sprzedaży są 2 działki: o pow. 1,4 ha i 2,4 ha. Na te chcemy znaleźć potencjalnych nabywców. Myślimy oczywiście o powiększeniu SSE, ale to temat przyszłości uzależniony od decyzji, czy zostanie przedłużona żywotności stref po 2020 roku. Taka pozytywna decyzja zmotywowałaby nie tylko nas, ale również inwestorów, ponieważ, żeby uzyskać zgodę na rozszerzenie strefy musimy pokazać potencjalnych inwestorów.
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych w serwisie nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody D&B Partners S.C. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody D&B Partners S.C. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Zapytaj o licencję na publikację (biuro@terenyinwestycyjne.info)

Czytaj podobne

Dodaj komentarz

Zaloguj się, by skomentować
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
  • Wszystkie
  • Grunty
  • Lokale użytkowe
  • Praca
 
 
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w Suwałkach jako zarządzający Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 2041 t.j. ) w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej   ZAPRASZA DO ROKOWAŃ  NR 19/2017 mających na  celu wyłonienie przedsiębiorców, którzy uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej  Podstrefa Ełk  lub  Podstrefa Gołdap Zaproszenie do rokowań, kierowane jest do przedsiębiorców, którzy posiadają udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością położoną na terenie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Podstrefie Ełk lub Podstrefie Gołdap lub posiadają wiarygodny dowód uprawdopodobnienia możliwości uzyskania takiego tytułu prawnego i zamierzają prowadzić działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia. 1. Kryteria oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte na terenie strefy, sposób przygotowania oferty określa Specyfikacja Istotnych Warunków Rokowań. 2. Cena za Specyfikację Istotnych Warunków Rokowań wynosi 10 000,00 zł + należny podatek VAT. Specyfikację Istotnych Warunków Rokowań można nabyć w Biurze w Ełku (adres poniżej) po przedłożeniu dowodu zapłaty na konto Bank PEKAO S.A. I o. Suwałki 58 1240 1848 1111 0000 2075 7894. 3. Warunkiem udziału w  rokowaniach  jest wykupienie Specyfikacji Istotnych Warunków Rokowań i złożenie kompletnej oferty. 4. Oferty należy składać w Biurze SSSE S.A. w Ełku przy ulicy A. Mickiewicza 15 do dnia 28 grudnia 2017 r. do godziny 11:00. 5. Otwarcie ofert nastąpi w Biurze SSSE S.A. w Ełku przy ulicy A. Mickiewicza 15 dnia 28 grudnia 2017 r. o godzinie 11:15 Wszelkich informacji udzielamy w Biurze  w Ełku  pod adresem: 19-300 Ełk, ul. A. Mickiewicza 15, tel.: (87) 610 62 72, fax: (87) 610 33 53, e-mail: elk@ssse.com.pl, www.ssse.com.pl
 
 
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. , 76-200 Słupsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, tel. (0-59) 841 28 92, fax (0-59) 841 32 61, działająca jako Zarządzający, Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U. z 2015r. poz. 2064) zaprasza do składania ofert na przetarg łączny, mający na celu wyłonienie przedsiębiorców, którzy uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz nabędą prawa do nieruchomości, na których będzie prowadzona działalność gospodarcza. W skład mienia objętego przetargiem wchodzą następujące nieruchomości: - działki gruntu nr: 7/7, 7/8, 7/49 (KW nr SL1S/00106512/4), 7/12, 7/14, 7/15, 7/31, 7/76 (KW nr SL1S/00095266/3), 7/60,7/61 (KW nr SL1S/00089166/7), 7/72 (KW nr SL1S/00103038/6), 7/77, 7/78, 7/79 (KW nr SL1S/00108652/1), położone w Obrębie Redzikowo - Gmina Słupsk, w miejscowości Redzikowo na terenie podstrefy „Redzikowo”, do których PARR S.A. przysługuje prawo własności; Księgi wieczyste prowadzone są przez VII Wydział Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Słupsku.   Warunkiem udziału w przetargu jest: 1. Wykupienie „Specyfikacji istotnych warunków przetargu łącznego” za cenę 8.000 PLN + 23% VAT. Specyfikację można otrzymać w siedzibie PARR S.A., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30, po wpłaceniu w/w kwoty na rachunek Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Banku ALIOR BANK S.A. 07 2490 0005 0000 4600 5060 1029. 2. Wpłacenie wadium w wysokości określonej w „Specyfikacji istotnych warunków przetargu łącznego”. 3. Złożenie pisemnej oferty wraz z opisem planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Oferta powinna zawierać informację o oferowanej cenie nabycia. 4. Oferty należy składać w siedzibie Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ul. Obrońców Wybrzeża 2  w Słupsku w terminie do dnia 28.12.2017r., do godziny 15:00. 5. Otwarcie ofert nastąpi w dniu 29.12.2017r. o godz. 10.00 w Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2.    Wadium wpłacone przez oferenta, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny sprzedaży. W przypadku uchylenia się przez podmiot wyłoniony w drodze przetargu od zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości lub wycofania się z przetargu przed jego zakończeniem, wpłacone wadium ulega przepadkowi. Zarządzający zastrzega sobie prawo zamknięcia przetargu bez podania przyczyny i bez wybrania którejkolwiek z ofert. Powyższe ogłoszenie publikowane jest na stronie internetowej Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w języku polskim i angielskim oraz na tablicy ogłoszeń PARR S.A. www.sse.slupsk.pl
 
 
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w Suwałkach jako zarządzający Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 2041 t.j.) w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej   ZAPRASZA DO PRZETARGU ŁĄCZNEGO  NR 17/2017 mającego na  celu wyłonienie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nabędzie prawo własności do nieruchomości położonej na terenie Strefy 1. Przetargiem łącznym objęta jest niżej wymieniona nieruchomość stanowiąca własność SSSE S.A.: - położona na terenie Podstrefy Ełk o  łącznej powierzchni 1, 3408 ha, składająca się z działki oznaczonej numerem geodezyjnym 2769/1 o pow. 0,5089 ha, dla której prowadzona jest KW 45179 i działki oznaczonej numerem geodezyjnym 2769/3 o pow. 0,8319 ha, dla której prowadzona jest KW: OL1E/00029721/2. Wyżej wymieniona nieruchomość objęta jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. 2. Kryteria oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte na terenie Strefy, sposób przygotowania oferty i wysokość wadium, którego wpłacenie jest warunkiem udziału w przetargu określa Specyfikacja Istotnych Warunków Przetargu Łącznego. 3. Cena za Specyfikację Istotnych Warunków Przetargu Łącznego wynosi 8 000,00 zł + należny podatek VAT. Specyfikację Istotnych Warunków Przetargu Łącznego można nabyć w Biurze w Ełku (adres poniżej) po przedłożeniu dowodu zapłaty na w/w sumę na konto Bank PEKAO S.A. I o. Suwałki 58 1240 1848 1111 0000 2075 7894. 4. Warunkiem udziału w przetargu jest wykupienie Specyfikacji Istotnych Warunków Przetargu Łącznego i złożenie kompletnej oferty. 5. Oferty należy składać w  Biurze SSSE S.A. w Ełku przy ulicy A. Mickiewicza 15 do dnia 
20 grudnia  2017 r. do godziny 11:00. 6. Otwarcie ofert nastąpi Biurze SSSE S.A. w Ełku przy ulicy A. Mickiewicza 15 dnia 20 grudnia 2017 r. o godzinie 11:15. Wszelkich informacji udzielamy  w Biurze  SSSE S.A. w Ełku  pod adresem: 19-300 Ełk, ul. A. Mickiewicza 15, tel.: (87) 610 62 72, fax: (87) 610 33 53, e-mail: elk@ssse.com.pl, www.ssse.com.pl
 
 
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 76-200 Słupsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, tel. (0-59) 841 28 92, fax. (0-59) 841 32 61 działająca jako Zarządzający Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004r. w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U. z 2015r., poz. 2064)   zaprasza do rokowań mających na celu wyłonienie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Warunkiem udziału w rokowaniach jest: - wykupienie „Specyfikacji istotnych warunków rokowań” - złożenie pisemnej oferty w siedzibie PARR S.A. przy ulicy Obrońców Wybrzeża 2 w Słupsku w terminie do dnia 27.12.2017r. do godz. 12.00. Oferty powinny zawierać wszystkie elementy wymienione w „Specyfikacji istotnych warunków rokowań". Ocena przedsięwzięcia gospodarczego, przedstawionego w ofercie, będzie dokonana w oparciu o kryteria zawarte w  Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2015r., poz. 2064). Rokowania odbędą się w dniu 28.12.201 7r. o godz. 12.00 w Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2. „Specyfikację istotnych warunków rokowań” można otrzymać w siedzibie PARR S.A. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Cena specyfikacji wynosi 8.000zł + VAT 23% płatna na rachunek Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Banku ALIOR BANK S.A. 07 2490 0005 0000 4600 5060 1029.   Zarządzający zastrzega sobie prawo odstąpienia od rokowań bez podania przyczyn. Ogłoszenie publikowane jest na stronie internetowej Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w języku polskim i angielskim oraz na tablicy ogłoszeń PARR S.A. www.sse.slupsk.pl

Okladka_Magazyn

Investment Areas info Magazine
grudzień 2017
OTWÓRZ PDF

 

Najnowsze ogłoszenia

TERENY INWESTYCYJNE - PREZENTACJE OFERENTÓW