Czym są pliki cookies  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Grunty inwestycyjne dla biznesu

Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami

     
wielkość tekstu: zmniejsz wielkość czcionki
Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami
Z Edytą Wiwatowską, koordynatorem Zespołu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, rozmawia Marta Śniegocka.

Czym Bydgoszcz wyróżnia się na tle województwa kujawsko-pomorskiego?

Jeżeli mówimy o skali województwa to Bydgoszcz jest największym miastem w regonie i  stolicą administracyjną województwa z potencjałem 360 tys. mieszkańców, zaś w promieniu 50 km mieszka milionowa populacja. Jest to olbrzymi rynek zbytu i pracy. Bydgoszczanie są ambitni i chętni do pracy, o czym świadczy chociażby relatywnie niska stopa bezrobocia w stosunku do innych lokalizacji na terenie województwa.

A jak miasto wypada na tle Polski?

Jeśli chodzi o Polskę, to konkurujemy z innymi miastami o podobnym potencjale. Tym co podkreślamy jest unikatowy, przyjazny dla inwestora klimat inwestycyjny i zrozumienia miasta dla potrzeb inwestora. Są to różnorodne działania począwszy od uwzględniania potrzeb firmy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, poprzez ogromne inwestycje w infrastrukturę, w tym w Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny ze SSE. Mamy również obsługę inwestora w systemie one-stop-shop, czyli inwestor może załatwić wszystkie sprawy przez naszą jednostkę obsługi inwestora. To są także działania na rzecz sektora MŚP, w tym Szkoła Biznesu - cykl niekomercyjnych szkoleń dla przedsiębiorców, gdzie można się nauczyć jak stworzyć biznesplan, czy regulować VAT. Ponad 1000 osób rocznie korzysta z tych szkoleń. Ich kontynuacją jest Bydgoska Kuźnia Przedsiębiorczości, powstała dzięki unijnemu współfinansowaniu. Myślę, że tą przychylność dla przedsiębiorców podkreślają również liczne wyróżnienia i nagrody. W tym roku np. otrzymaliśmy tytuł lidera MŚP jako jedyne duże miasto w Polsce.

Jak wygląda w przypadku Bydgoszczy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miasto mam ponad 30 proc. uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co jest wynikiem niezłym. Warto jednak podkreślić, że w granicach administracyjnych miasta mamy np. wielohektarowy Las Gdański, czy Leśny Park Kultury i Wypoczynku, czyli 830 ha areał przeznaczony na sport, rekreację, ogród zoologiczny. Jeśli odejmiemy obszary zielone, a nie jestem gołosłowna, gdyż Bydgoszcz, co nie jest wiadome większości Polaków i zagranicznych inwestorów, jest na 2. w Polsce pod względem terenów zielonych, to ta statystyka wygląda już zupełnie inaczej. Biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów, staramy się w miarę możliwości dostosowywać plan do potrzeb inwestorów.

Wspomniała Pani, że miasto dużo inwestuje w infrastrukturę. Które z aktualnych projektów infrastrukturalnych w największym stopniu poprawią sytuację gospodarczą miasta?

To są przede wszystkim liczne połączenia drogowe, mostowe. Bydgoszcz położona jest na brzegach dwóch rzek: Brdy i Wisły, ale nie ma problemów z połączeniami. Teraz kończymy budowę mostu wraz z ulicą Nowowiejskiego. Niedawno ukończyliśmy również przeprawę mostową. Badaliśmy ten temat na przyszły rok i miasto planuje na projekty drogowe przeznaczyć ok. 130 mln złotych.

Projekty infrastrukturalne to również ogłoszona przez PKP modernizacja dworca w Bydgoszczy. Czy miasto jest związane z tym projektem?


Bardzo się cieszę, że ten dworzec zostanie zmodernizowany, ale sam temat jest dla mnie nowy. Nasza jednostka w uzgadnianiu projektu nie brała udziału. Zamierzamy pozyskać więc informacji na ten temat, aby taką informacją móc wspomóc pytające osoby.

W jaki sposób promują Państwo miasto? Czy promocja skierowana jest do konkretnych branż?


W dobie kryzysu gospodarczego, o którym dużo słyszymy i którego jako miasto również w jakimś stopniu doświadczamy, myślę, że wyspecjalizowanie się w konkretnej branży jest potrzebne, ale nie odmawiamy żadnemu inwestorowi. Bydgoszcz ma zdywersyfikowaną gospodarkę, z mocnymi sektorami taki jak sektor chemiczny, przetwórstwa tworzyw sztucznych, IT, drzewny, spożywczy, meblarski. W mieście prężnie rozwijają się także firmy z branży BPO. Powiedziałabym zatem, że uzyskujemy inwestorów dwutorowo. Pod produkcję i tu głównym zapleczem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i SSE, a także pod usługi BPO i tutaj współpracujemy z deweloperami powierzchni biurowych. Takim inwestorom przekazujemy cały pakiet informacji m.in. jakie mamy kierunki studiów, jakich absolwentów, na ile władających różnymi obcymi językami. Oferujemy także pomoc w procesie rekrutacji, czym, z tego co wiem, nie każdy zespół się zajmuje.

Jakimi walorami dla inwestorów zagranicznych dysponuje jeszcze Bydgoszcz?


Posiadamy w Bydgoszczy jedyną w regionie międzynarodową szkołę, która powstała z myślą o dzieciach oficerów wojsk NATO, którzy stacjonują tu w Centrum Natowskim.  Do tej szkoły uczęszczają również dzieci naszych menedżerów z zagranicznych firm. Bydgoszcz jest również miastem sportu i rekreacji m.in. dzięki bliskości Borów Tucholskich. Rozwijamy także ofertę kulturalną.

Czy miasto planuje rozwój projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?


Już niebawem podamy do publicznej wiadomości ogłoszenie o koncesji w trybie na roboty budowlane, gdzie będziemy poszukiwać partnera do budowy parkingu, którym zarządzałby przez okres 30 lat. Myślę, że jeżeli przetrzemy szlaki tym pionierskim jak na Bydgoszcz projektem to na pewno zrodzą się kolejne pomysły na współpracę z partnerem prywatnym.

Jakie wygląda sytuacja specjalnej strefy ekonomicznej na terenie miasta? Jaki procent terenów jest jeszcze dostępny dla inwestorów?

W Bydgoszczy strefa zajmuje ok. 35 ha, z czego 10 jest jeszcze wolnych. W tej chwili w sprzedaży są 2 działki: o pow. 1,4 ha i 2,4 ha. Na te chcemy znaleźć potencjalnych nabywców. Myślimy oczywiście o powiększeniu SSE, ale to temat przyszłości uzależniony od decyzji, czy zostanie przedłużona żywotności stref po 2020 roku. Taka pozytywna decyzja zmotywowałaby nie tylko nas, ale również inwestorów, ponieważ, żeby uzyskać zgodę na rozszerzenie strefy musimy pokazać potencjalnych inwestorów.
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych w serwisie nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody D&B Partners S.C. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody D&B Partners S.C. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Zapytaj o licencję na publikację (biuro@terenyinwestycyjne.info)

Czytaj podobne

Dodaj komentarz

Zaloguj się, by skomentować
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
  • Wszystkie
  • Grunty
  • Lokale użytkowe
  • Praca
 
 
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w Suwałkach jako zarządzający Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 2041 ) w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ZAPRASZA DO ROKOWAŃ NR 15/2017 mających na celu wyłonienia przedsiębiorców, którzy uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Suwałki.  Zaproszenie do rokowań kierowane jest do przedsiębiorców, którzy posiadają udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Suwałki lub posiadają wiarygodny dowód uprawdopodobnienia możliwości uzyskania takiego tytułu prawnego i zamierzają prowadzić działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia. 1. Kryteria oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte na terenie SSSE, sposób przygotowania oferty określa Specyfikacja Istotnych Warunków Rokowań. 2. Cena  Specyfikacji Istotnych Warunków Rokowań wynosi 10 000,00 zł + należny podatek VAT. 3. Specyfikację Istotnych Warunków Rokowań można nabyć w siedzibie SSSE S.A. (Suwałki, ul. T. Noniewicza 49), po przedłożeniu dowodu zapłaty na konto: Bank PEKAO S.A. I O. Suwałki 58 1240 1848 1111 0000 2075 7894. 4. Warunkiem udziału w rokowaniach jest wykupienie Specyfikacji Istotnych Warunków Rokowań i złożenie kompletnej oferty. 5. Oferty należy składać w siedzibie SSSE S.A. w Suwałkach przy ulicy T. Noniewicza 49, do dnia 03.11.2017 r. do godziny 12.00 . 6. Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie SSSE S.A w Suwałkach przy ulicy T. Noniewicza 49,  w dniu 06.11.2017 r.   o godzinie 10.00 7. W przypadku wpłynięcia więcej niż jednej oferty ich otwarcie będzie następowało w kolejności złożenia, o każdej pełnej godzinie, począwszy od godziny 10.00. Wszelkich informacji udzielamy w biurze SSSE S.A. pod adresem: 16-400 Suwałki, ul. T. Noniewicza 49, tel./fax:, (87) 565 22 17, 565 24 49; e-mail: g.czauz@ssse.com.pl, www.ssse.com.pl   

Okladka_Magazyn

Investment Areas info Magazine
marzec 2017 - Targi MIPIM w Cannes
OTWÓRZ PDF

 

Najnowsze ogłoszenia

TERENY INWESTYCYJNE - PREZENTACJE OFERENTÓW