Czym są pliki cookies  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Grunty inwestycyjne dla biznesu

Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami

     
wielkość tekstu: zmniejsz wielkość czcionki
Uzgadniamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z inwestorami
Z Edytą Wiwatowską, koordynatorem Zespołu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, rozmawia Marta Śniegocka.

Czym Bydgoszcz wyróżnia się na tle województwa kujawsko-pomorskiego?

Jeżeli mówimy o skali województwa to Bydgoszcz jest największym miastem w regonie i  stolicą administracyjną województwa z potencjałem 360 tys. mieszkańców, zaś w promieniu 50 km mieszka milionowa populacja. Jest to olbrzymi rynek zbytu i pracy. Bydgoszczanie są ambitni i chętni do pracy, o czym świadczy chociażby relatywnie niska stopa bezrobocia w stosunku do innych lokalizacji na terenie województwa.

A jak miasto wypada na tle Polski?

Jeśli chodzi o Polskę, to konkurujemy z innymi miastami o podobnym potencjale. Tym co podkreślamy jest unikatowy, przyjazny dla inwestora klimat inwestycyjny i zrozumienia miasta dla potrzeb inwestora. Są to różnorodne działania począwszy od uwzględniania potrzeb firmy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, poprzez ogromne inwestycje w infrastrukturę, w tym w Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny ze SSE. Mamy również obsługę inwestora w systemie one-stop-shop, czyli inwestor może załatwić wszystkie sprawy przez naszą jednostkę obsługi inwestora. To są także działania na rzecz sektora MŚP, w tym Szkoła Biznesu - cykl niekomercyjnych szkoleń dla przedsiębiorców, gdzie można się nauczyć jak stworzyć biznesplan, czy regulować VAT. Ponad 1000 osób rocznie korzysta z tych szkoleń. Ich kontynuacją jest Bydgoska Kuźnia Przedsiębiorczości, powstała dzięki unijnemu współfinansowaniu. Myślę, że tą przychylność dla przedsiębiorców podkreślają również liczne wyróżnienia i nagrody. W tym roku np. otrzymaliśmy tytuł lidera MŚP jako jedyne duże miasto w Polsce.

Jak wygląda w przypadku Bydgoszczy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miasto mam ponad 30 proc. uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co jest wynikiem niezłym. Warto jednak podkreślić, że w granicach administracyjnych miasta mamy np. wielohektarowy Las Gdański, czy Leśny Park Kultury i Wypoczynku, czyli 830 ha areał przeznaczony na sport, rekreację, ogród zoologiczny. Jeśli odejmiemy obszary zielone, a nie jestem gołosłowna, gdyż Bydgoszcz, co nie jest wiadome większości Polaków i zagranicznych inwestorów, jest na 2. w Polsce pod względem terenów zielonych, to ta statystyka wygląda już zupełnie inaczej. Biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów, staramy się w miarę możliwości dostosowywać plan do potrzeb inwestorów.

Wspomniała Pani, że miasto dużo inwestuje w infrastrukturę. Które z aktualnych projektów infrastrukturalnych w największym stopniu poprawią sytuację gospodarczą miasta?

To są przede wszystkim liczne połączenia drogowe, mostowe. Bydgoszcz położona jest na brzegach dwóch rzek: Brdy i Wisły, ale nie ma problemów z połączeniami. Teraz kończymy budowę mostu wraz z ulicą Nowowiejskiego. Niedawno ukończyliśmy również przeprawę mostową. Badaliśmy ten temat na przyszły rok i miasto planuje na projekty drogowe przeznaczyć ok. 130 mln złotych.

Projekty infrastrukturalne to również ogłoszona przez PKP modernizacja dworca w Bydgoszczy. Czy miasto jest związane z tym projektem?


Bardzo się cieszę, że ten dworzec zostanie zmodernizowany, ale sam temat jest dla mnie nowy. Nasza jednostka w uzgadnianiu projektu nie brała udziału. Zamierzamy pozyskać więc informacji na ten temat, aby taką informacją móc wspomóc pytające osoby.

W jaki sposób promują Państwo miasto? Czy promocja skierowana jest do konkretnych branż?


W dobie kryzysu gospodarczego, o którym dużo słyszymy i którego jako miasto również w jakimś stopniu doświadczamy, myślę, że wyspecjalizowanie się w konkretnej branży jest potrzebne, ale nie odmawiamy żadnemu inwestorowi. Bydgoszcz ma zdywersyfikowaną gospodarkę, z mocnymi sektorami taki jak sektor chemiczny, przetwórstwa tworzyw sztucznych, IT, drzewny, spożywczy, meblarski. W mieście prężnie rozwijają się także firmy z branży BPO. Powiedziałabym zatem, że uzyskujemy inwestorów dwutorowo. Pod produkcję i tu głównym zapleczem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i SSE, a także pod usługi BPO i tutaj współpracujemy z deweloperami powierzchni biurowych. Takim inwestorom przekazujemy cały pakiet informacji m.in. jakie mamy kierunki studiów, jakich absolwentów, na ile władających różnymi obcymi językami. Oferujemy także pomoc w procesie rekrutacji, czym, z tego co wiem, nie każdy zespół się zajmuje.

Jakimi walorami dla inwestorów zagranicznych dysponuje jeszcze Bydgoszcz?


Posiadamy w Bydgoszczy jedyną w regionie międzynarodową szkołę, która powstała z myślą o dzieciach oficerów wojsk NATO, którzy stacjonują tu w Centrum Natowskim.  Do tej szkoły uczęszczają również dzieci naszych menedżerów z zagranicznych firm. Bydgoszcz jest również miastem sportu i rekreacji m.in. dzięki bliskości Borów Tucholskich. Rozwijamy także ofertę kulturalną.

Czy miasto planuje rozwój projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?


Już niebawem podamy do publicznej wiadomości ogłoszenie o koncesji w trybie na roboty budowlane, gdzie będziemy poszukiwać partnera do budowy parkingu, którym zarządzałby przez okres 30 lat. Myślę, że jeżeli przetrzemy szlaki tym pionierskim jak na Bydgoszcz projektem to na pewno zrodzą się kolejne pomysły na współpracę z partnerem prywatnym.

Jakie wygląda sytuacja specjalnej strefy ekonomicznej na terenie miasta? Jaki procent terenów jest jeszcze dostępny dla inwestorów?

W Bydgoszczy strefa zajmuje ok. 35 ha, z czego 10 jest jeszcze wolnych. W tej chwili w sprzedaży są 2 działki: o pow. 1,4 ha i 2,4 ha. Na te chcemy znaleźć potencjalnych nabywców. Myślimy oczywiście o powiększeniu SSE, ale to temat przyszłości uzależniony od decyzji, czy zostanie przedłużona żywotności stref po 2020 roku. Taka pozytywna decyzja zmotywowałaby nie tylko nas, ale również inwestorów, ponieważ, żeby uzyskać zgodę na rozszerzenie strefy musimy pokazać potencjalnych inwestorów.
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych w serwisie nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody D&B Partners S.C. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody D&B Partners S.C. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Zapytaj o licencję na publikację (biuro@terenyinwestycyjne.info)

Czytaj podobne

Dodaj komentarz

Zaloguj się, by skomentować
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
  • Wszystkie
  • Grunty
  • Lokale użytkowe
  • Praca
 
 
BURMISTRZ MIASTA KOBYŁKA ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż łączną niezabudowanych nieruchomości gruntowych, stanowiących własność Gminy Kobyłka   Przetarg dotyczy nieruchomości będących własnością Gminy Kobyłka, położonych w Kobyłce w rejonie ulicy Przyjacielskiej, stanowiących działki ewidencyjne w obrębie 0002,02, oznaczone numerami:   13/2 o powierzchni 0,9604 ha, sklasyfikowana jako RVI, PsVI, LzVI, N,  dla której Sąd Rejonowy w Wołominie IV Wydział Ksiąg  Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WA1W/00025298/8, 14 o powierzchni 0,2412 ha, sklasyfikowana jako LzVI i nr 15/5 o powierzchni 1,8743 ha sklasyfikowana jako LzVI i N, dla których Sąd Rejonowy w Wołominie IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WA1W/00070527/3, 16/4 o powierzchni 1,0249 ha, sklasyfikowana jako  RV i W, dla której Sąd Rejonowy w Wołominie IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WA1W/00074464/1, 18/9 o powierzchni 2,8989 ha, sklasyfikowana jako RV, RVI i LzVI, dla której Sąd Rejonowy w Wołominie IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WA1W/00064326/9, 20/2 o powierzchni 0,5315 ha, sklasyfikowana jako RVI, dla której Sąd Rejonowy w Wołominie IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WA1W/00074384/6. Łączna powierzchnia nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży wynosi 7,5312 ha. Sprzedaż prawa własności ww. nieruchomości nastąpi w oparciu o Uchwałę Rady Miasta Kobyłka z dnia 22 maja 2017 r. Nr XXXV/318/17. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ww. działki położone są w terenie obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej (symbol planu P/U) oraz w terenie składów i magazynów, zabudowy usługowej oraz obsługi komunikacji samochodowej (symbol planu P/U/KS). Cena wywoławcza nieruchomości netto wynosi 19.200.000 zł. Wadium wynosi 960.000 zł. Sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23%. Wymienione działki są niezabudowane, nieogrodzone, o płaskiej nawierzchni, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie węzła drogi ekspresowej S8 – od strony północno-zachodniej, natomiast od strony południowo – wschodniej graniczą z drogą publiczną klasy drogi lokalnej, częściowo porośnięte niską roślinnością. Linia energetyczna, gazociąg i wodociąg w ulicy Przyjacielskiej, w odległości około 70 m od granicy terenu. W dziale III księgi wieczystej nr WA1W/00074384/6, prowadzonej dla działki ewidencyjnej nr 20/2 z obrębu 0002,02 ujawnione są służebności gruntowe ustanowione nieodpłatnie i na czas nieoznaczony, polegające na prawie przejścia i przejazdu po działce nr 20 w obrębie 02 oraz prawie przeprowadzenia wszelkich mediów do działek nr 19/1, 19/2, 19/3, 19/4 i 19/5 w obrębie 02. Służebności te wygasły na skutek zrzeczenia się przez właścicieli nieruchomości władnących, co zostało udokumentowane w stosownych oświadczeniach, pozwalających na wykreślenie opisanych ograniczonych praw rzeczowych z księgi wieczystej nr WA1W/00074384/6. Do dnia publikacji niniejszego ogłoszenia zmiany w tej księdze nie zostały jeszcze ujawnione. Sprzedawane nieruchomości nie są przedmiotem żadnych zobowiązań. Przetarg odbędzie się w dniu 4 października 2017 r. (środa) o godz. 1000 w Urzędzie Miasta Kobyłka, ul. Wołomińska 1, sala konferencyjna, parter. Warunkiem dopuszczenia do przetargu jest wniesienie wadium oraz okazanie komisji przetargowej dowodu tożsamości. W przypadku przystąpienia do przetargu osób będących w związku małżeńskim, do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego ze stosownym pełnomocnictwem (notarialnym) drugiego małżonka, zawierającym zgodę na nabycie nieruchomości. Osoby prawne winne przedłożyć aktualny wypis z rejestru oraz właściwe pełnomocnictwo w formie notarialnej. Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców może nastąpić w przypadku uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli wymagają tego przepisy ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (jedn. tekst Dz.U. z 2016 r. poz.1061 ze zm.). Wadium w pieniądzu należy wnieść najpóźniej do dnia 29 września 2017 r. włącznie (z podaniem oznaczenia nieruchomości), przelewem bankowym na konto Miasta Kobyłka, nr rachunku: 69 1160 2202 0000 0002 0389 9479. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Miasta Kobyłka. Wpłaty należy dokonać z takim wyprzedzeniem, aby ww. kwota wadium wpłynęła na konto Miasta Kobyłka w podanym w ogłoszeniu terminie. Wadium wpłacone przez uczestnika, który wygrał przetarg zalicza się na poczet ceny nieruchomości, a pozostałym uczestnikom przetargu zostanie zwrócone w terminie nie później niż przed upływem 3 dni od dnia zamknięcia lub odwołania przetargu. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż  1% ceny wywoławczej nieruchomości. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w wyznaczonym miejscu i terminie w celu zawarcia umowy sprzedaży, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie zostanie  zwrócone. Koszty notarialne i koszty sądowe związane z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości ponosi nabywca wyłoniony w przetargu. Zastrzega się prawo unieważnienia lub odstąpienia od przetargu jedynie z uzasadnionych przyczyn. Bliższych informacji można zasięgnąć pod nr tel. 22 760-70-96, 22 760-70-97, osobiście w Wydziale Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Kobyłka ul. Wołomińska 1, pokój  nr 36, bądź kierując korespondencję drogą elektroniczną na adres e-mail: wgp@kobylka.pl. Ogłoszenie zostało zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Kobyłka www.kobylka.pl w zakładce Dla Mieszkańca - Nieruchomości, w BIP w zakładce Nieruchomości - Sprzedaż oraz wywieszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu.

Okladka_Magazyn

Investment Areas info Magazine
marzec 2017 - Targi MIPIM w Cannes
OTWÓRZ PDF

 

Najnowsze ogłoszenia

TERENY INWESTYCYJNE - PREZENTACJE OFERENTÓW