Wrocław: Proaktywni w Biznesie!

  • 6 marca 2013

(fot. materiał prasowy)

Tegoroczny cykl konferencji zainicjowało seminarium „Proaktywni w biznesie! I forum wiedzy i narzędzi dla rozwoju firm z Dolnego Śląska”, które odbyło się 26 lutego w hotelu Radisson Blu we Wrocławiu.

Co czeka polską gospodarkę w tym roku? Jakie perspektywy rozpościerają się przed rodzimymi przedsiębiorcami? Czy polskie firmy są przygotowane na stosowanie innowacyjnych rozwiązań oraz w jakim stopniu gotowość ta przekłada się na ich kondycję? Jak rysują się perspektywy rozwoju sektora outsourcingu w Polsce? Jaki wpływ na gospodarczy rozwój regionu mają lokalne marki? Te i wiele innych ważnych kwestii poruszyli eksperci goszczący na wrocławskim seminarium „Proaktywni w biznesie!”.

W dyskusji udział wzięli przedstawiciele lokalnych instytucji, przedsiębiorcy, praktycy oraz cenieni ekonomiści. Głos zabrał m.in. analityk rynków finansowych, ekonomista i doradca finansowy, Marek Zuber. Wśród gości znaleźli się także Dariusz Ostrowski (prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej), Marcin Mierzwa (Zastępca Dyrektora Biura Maklerskiego w Alior Private Banking), Zygmunt Łopalewski (Rzecznik Prasowy Indesit Company Polska), Michał Turczyk (Senior Manager w firmie Deloitte), Wiesław Błysz (Vice President Marketing w REC Global), Przemysław Berendt (Global Marketing Vice President and Managing Director Poland w Luxoft), Anna Mikołajczyk (Wiceprezes Mikomax Smart Office), Marta Janowicz-Stradomska (radca prawny, założycielka i partner zarządzający Kancelarii Prawnej CERTO). Spotkanie poprowadził Jan Cieński z „Financial Times”.

Tegoroczny cykl konferencji „Prospects in Poland” nieprzypadkowo rozpoczął się właśnie we Wrocławiu.

– Stolica Dolnego Śląska, będąc liderem w biznesie, jest znakomitym miejscem do inicjowania tego rodzaju, istotnych dyskusji. Atutem regionu są prężnie działający inwestorzy, zarówno zagraniczni, jak i krajowi. Tym samym bardzo cieszymy się, że to właśnie Wrocław może być gospodarzem kolejnej edycji seminarium „Prospects in Poland” – podkreślał Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Zdaniem Dariusza Ostrowskiego, Wrocław z wielu powodów jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Lokalne władze starają się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, a także stworzyć odpowiednie i sprzyjające warunki do działania oraz rozwoju biznesu. Potwierdzają to słowa Przemysława Berendta, CMO w firmie Luxoft Global.

– Nasza współpraca z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przebiega modelowo – podkreślał.

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że w aktualnych realiach rynkowych przedsiębiorstwa szukają oszczędności i nowych możliwości rozwoju. Osiągają to poprzez poszukiwanie nowych, tańszych lokalizacji dla prowadzenia biznesu oraz poprzez outsourcing wybranej części usług.

Jednym z ważniejszych elementów debaty stał się wątek przystąpienia Polski do strefy euro.

– Nie zmartwiły nas słowa wicepremiera Rostowskiego, który prognozował, że euro do Polski nie zostanie wprowadzone za jego życia politycznego. Kwestie walutowe nigdy nie były kluczowym czynnikiem decydującym o naszej obecności w tym regionie. Zdecydowaliśmy się inwestować w Polsce ze względu na jej centralne położenie w Europie oraz z uwagi na kapitał ludzki. Polacy pracują dobrze i z pasją. Oczywiście, z faktem, że w Polsce jak dotąd nie wprowadzono euro, wiążą się pewne korzyści, ale i pewne minusy. Wspólna waluta pozwoliłaby chociażby na większą stabilność w planowaniu finansowym. – powiedział Zygmunt Łopalewski, reprezentujący Indesit Company Polska.

Uczestnicy konferencji wskazali także na inny ważny aspekt prowadzenia biznesu – optymalnie zaprojektowaną i zorganizowaną przestrzeń biurową. Podkreślano, że jest ona ważna dla każdego przedsiębiorcy, nie wyłączając firm działających w sektorze BPO.

– Nasze produkty są odpowiedzią na rosnące wymagania inwestorów związane z indywidualnym podejściem do poszczególnych grup pracowników. Firmy coraz częściej potrzebują takich rozwiązań, które pozwolą sprawnie i elastycznie przeorganizować przestrzeń pracy w przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba. Ważne jest także, aby elementy powierzchni biurowej wspierały komfort pracy zarówno zespołowej, jak indywidualnej – mówiła Zuzanna Mikołajczyk, kierownik działu Marketingu w firmie Mikomax Smart Office.

Mikomax Smart Office to przykład prężnie rozwijającej się firmy rodzinnej. Perspektywy rozwoju przedsiębiorstw z tego sektora były tematem panelu „Biznes z rodziną”.

– O firmach rodzinnych mówi się mało albo nie najlepiej. Utarło się przekonanie, że są słabo zorganizowane. Tymczasem powinno się je doceniać, zwłaszcza lokalnie. Nie tylko bowiem  stwarzają miejsca pracy, ale najczęściej nie oczekują także specjalnych przywilejów – podkreśliła Anna Mikołajczyk, wiceprezes firmy Mikomax Smart Office.

Zdaniem Łukasza Martyńca, właściciela WM Group, siłą firm rodzinnych jest przede wszystkim lojalność wobec osób zaangażowanych w działalność przedsiębiorstwa oraz fakt, że pragną przekazywać tradycje biznesowe z pokolenia na pokolenie.

Według Marty Janowicz-Stradomskiej, partnera zarządzającego Kancelarii Prawnej CERTO, rodzinne firmy powinny doskonalić się w zarządzaniu czynnikami ryzyka, które mogą hamować ich rozwój. Niezwykle istotne jest, aby wybrać najkorzystniejszą formę prawną prowadzenia działalności, planować inwestycje z wyprzedzeniem, uwzględniając regulacje legislacyjne i podatkowe. Nie wyłączając tych, które dopiero mają zostać wprowadzone.

– Nie unikniemy zmian w prawie. Jednak będąc merytorycznie do nich przygotowani, mamy szanse przekuć zagrożenia w szanse rozwoju, a przynajmniej nie dopuścić, by zmiany legislacyjne miały negatywny wpływ na prowadzoną działalność – podkreślała Marta Janowicz-Stradomska, omawiając najistotniejsze trendy zmian w prawie spółek i prawie podatkowym.

Aneta Kłodaś, Dyrektor Zarządzający Bluevine Consulting, zauważyła, że temat firm rodzinnych, nie pojawił się podczas dyskusji przypadkowo.

– Regiony są silne zarówno dzięki inwestycjom zagranicznym, jak i dzięki prężnie działającym firmom lokalnym, wśród których duży procent stanowią właśnie firmy rodzinne. Sektor MŚP wciąż przecież rozwija się intensywnie, mimo dekoniunktury  – przekonywała.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę Bluevine Consulting, inicjatora i pomysłodawcę cyklu „Prospects in Poland”.

Dyskusja na temat kondycji biznesu i jego perspektyw rozwoju w poszczególnych regionach kraju wpisuje się w podstawowy cel działania Bluevine Consulting. Jest nim stworzenie platformy komunikacji pomiędzy biznesem i samorządem.

– Z radością przyjmujemy fakt, że to się udaje. Z roku na rok do naszych dotychczasowych partnerów dołączają nowi. Wspólnie się rozwijamy  – podsumowuje Aneta Kłodaś.

Partnerami merytorycznym konferencji „Proaktywni w biznesie” były firmy: Mikomax Smart Office, Alior Private Banking, Certo Kancelaria Prawna, Deloitte, Association of Business Service Leaders in Poland, REC Global, Indesit, Gant Development, a także KGHM Letia.

Informacje o kolejnych wydarzeniach z cyklu Prospects in Poland znajdą Państwo na stronie Prospects in Poland.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów