Warszawa Zachodnia: Coraz bliżej nowego dworca kolejowego i kompleksu biurowego

  • 11 czerwca 2015

(fot. materiał prasowy)

PKP S.A. i HB Reavis, które realizują wspólnie projekt Warszawa Zachodnia, przedstawił stan zaawansowania prac nad nowym budynkiem dworca Warszawa Zachodnia oraz kompleksem West Station.

Nowoczesny dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia powstaje w ramach kompleksu West Station, realizowanego wspólnie przez HB Reavis oraz PKP S.A. Inwestycja obejmie budowę nowego, dodatkowego gmachu dworca o powierzchni ok 1 300 m kw. Istniejący budynek dworcowy zlokalizowany od strony ulicy Tunelowej pozostanie niezmieniony i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Nowy gmach powstanie  bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich, co ułatwi dostęp do obiektu mieszkańcom Ochoty, Włochów czy Mokotowa. Autorem koncepcji architektonicznej nowego dworca jest pracownia FS&P ARCUS sp. z o.o. Realizacja projektu rozpoczęła się w IV kwartale 2014 r. i zakończy się na przełomie 2015/2016. Do tej pory HB Reavis wyremontował już fragment przejścia podziemnego przy dworcu Warszawa Zachodnia. Dotychczasowe prace remontowe objęły przebudowę konstrukcji żelbetowej, wymianę posadzek, realizację rampy, a w przyszłości w ich ramach wykonane zostaną również okładziny ścienne i sufity oraz nastąpi wymiana oświetlenia i znajdującej się w tunelu informacji wizualnej.

- Zaangażowanie PKP S.A. polegało w tym projekcie jedynie na przekazaniu terenu. Nie jesteśmy zaangażowani finansowo w projekt - zaznaczył Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Obok dworca wyrośnie kompleks West Station, realizowany przez HB Reavis. W ramach projektu powstaną dwa trzynastokondygnacyjne budynki biurowe o powierzchni najmu 68 000 m kw.

- Pierwszy budynek zostanie otwarty jesienią 2016 roku. Obecnie jest on skomercjalizowany w ok. 50 proc. Z budową drugiego budynku powinniśmy ruszyć pod koniec tego roku. Do użytku zostanie oddany w II poł. 2018 roku - powiedział Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland.

Dzięki podziemnym tunelom, łączącym dworzec z budynkami, pasażerowie podróżujący do pracy pociągami SKM, WKD czy transportem publicznym będą mogli dotrzeć do West Station suchą stopą. Parter obu budynków przeznaczony zostanie na lokale usługowo-handlowe. Ponadto, do dyspozycji najemców i gości biurowców oddanych zostanie 1 100 miejsc parkingowych zlokalizowanych na parkingu naziemnym oraz w trzypoziomowych garażach podziemnych. Zarówno projekt inwestycji, jak i sama budowa zostały zaplanowane tak, by spełniały wymogi najwyższego poziomu świadectwa ekologicznego – BREEAM Excellent.  Koncepcję kompleksu przygotowała pracownia architektoniczna FS&P ARCUS Sp. z o.o.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów