W Poznaniu zakończyły się targi Pol-Eco-System - jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska. Było to prawdziwie biznesowe spotkanie w międzynarodowym gronie.
Branża recyklingu, odpadów, gospodarki komunalnej, energii i energii odnawialnej, a także firmy posiadające ofertę z zakresu rekultywacji, rewitalizacji, ochrony powietrza, wody, klimatu, hałasu i wibracji oraz niskoemisyjnego transportu i małej architektury miejskiej – październikowy przegląd oferty eko i smart na targach Pol-Eco-System był istotnie szeroki.
- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że na targach Pol-Eco-System możemy zaprezentować firmy, które są światowymi liderami w dziedzinie przetwarzania osadów ściekowych. Są to najnowsze zdobycze technologii tej branży. W Poznaniu przedstawiamy technologie umożliwiające odzyskiwanie energii z osadów ściekowych, ale co najważniejsze – z fosforu, którego zasoby na świecie są ograniczone – zaznaczał podczas rozmowy Piotr Kamola, Wiceprezes, dyrektor techniczny KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne (wystawca Salonu Aqua-Tech).
Ekspozycja tegorocznych targów Pol-Eco-System zajęła ponad 26 tys. m. kwadratowych brutto. Swoją ofertę prezentowało 552 uczestników. Zarówno wystawa, jak i dyskusje targowe stanowiły zbiór informacji o najnowszych trendach.
- Nie wyobrażamy sobie, żeby nie pokazać nowości na tak ważnym wydarzeniu, jakim są targi Pol-Eco-System. Zachęcam też wszystkich innych do wystawiania się, ponieważ tylko tu goście, którzy odwiedzają Poznań i przychodzą na targi mają szansę obejrzeć rzeczywiste nowości i innowacje – mówił pytany o wrażenia Waldemar Wojciechowski, dyrektor handlowy w firmie Ekocel, wystawiającej się w ramach Salonu KOMTECHNIKA na targach Pol-Eco-System.
Na targach nie zabrakło również stoisk najważniejszych izb i instytucji branżowych: Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, NFOŚiGW, WFOŚiGW, GIOŚ, KIGO, IGEiOŚ, KAPE, KFDZOM.
Otwarci na wymianę doświadczeń
O tym, że targi Pol-Eco-System mają coraz bardziej wymiar międzykontynentalny, świadczy nie tylko liczne grono zagranicznych wystawców biorących udział w tegorocznej edycji, ale również specyfika zwiedzających. Na poznańskie spotkanie branży ochrony środowiska zjechali klienci z całego świata. Duży udział gości pochodził z takich krajów, jak Czechy, Niemcy, Włochy, ale też pojawili się klienci ze Szwecji i Danii. To czołowa piątka krajów, do których eksportują wystawcy z targów Pol-Eco-System. Nie zabrakło zwiedzających również z innych państw, jak Austria, Gruzja, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania czy nawet odległa Japonia.
Główny profil zwiedzającego stanowili przedstawiciele zakładów produkcyjnych z wielu gałęzi gospodarki oraz reprezentanci samorządów i administracji publicznej. Profesjonaliści, którzy przyjechali na Pol-Eco-System to w dużej mierze kadra zarządzająca (43 proc.), poszukująca nowości w branży, pragnąca nawiązać kontakty handlowe i wziąć udział w konkretnych konferencjach.
Fokus na technologie
Szeroko pojęta branża ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Dynamikę tę można było zauważyć zarówno w ofercie prezentowanej przez wystawców, jak i w tematyce targowych konferencji. Targi stanowiły dobry punkt, by dowiedzieć się, jakich zmian w zakresie ekologii możemy się spodziewać w najbliższych latach.
- Jest to jedyna impreza w Polsce, podczas której czołowe firmy, prezentują technologie i nowe pomysły – podkreślał podczas targów Adam Jurkiewicz, Dyrektor ds. sprzedaży z Sutco-Polska (wystawca Salonu RECYKLING). – Obserwując trendy, widzimy, że w zakresie instalacji idą one w kierunku selektywnej zbiórki odpadów.
Targi podkreślały to, o czym mówił podczas debaty inaugurującej targi gość specjalny, Kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax” – że ekonomia nie istnieje bez ekologii. Wystawcy w rozmowach zwracali uwagę, że prezentowane w Poznaniu ekologiczne rozwiązania pozwalają nie tylko chronić środowisko, ale też oszczędzać pieniądze, zasoby i czas. Właśnie to połączenie stanowi klucz do rozwoju i doskonalenia, które pomagają sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed firmami i samorządami Unia Europejska oraz zachodzące zmiany gospodarcze i społeczne.
W tyglu wydarzeń
Pisząc o tegorocznych targach Pol-Eco-System nie sposób pominąć prawie 50 konferencji i seminariów odbywających się w ramach tej imprezy. O programie wydarzeń Pol-Eco-System powiedzieć „dużo”, to jak nie powiedzieć nic. Jedni twierdzą, że jest to uzupełnienie prezentowanej na targach oferty, drudzy są zdania, że jest wręcz odwrotnie. Jakby nie patrzeć – program targów był zróżnicowany i mocny merytorycznie. Przez 4 dni targowe w kilkunastu salach odbywały się seminaria, które poruszały najistotniejsze kwestie związane z ekologią, jak choćby finansowanie, zmiany w przepisach prawnych, czy też najświeższe doświadczenia rodzimych i zachodnich firm.
Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć o tych najbardziej znanych, jak Envicon, Forum Czystej Energii, Forum Recyklingu, Strefa RIPOK, Glob Pełen Energii, Krajowa Konferencja Ochrony Środowiska, jak i o nowych, debiutujących w tym roku, jak Strefa Ograniczania Niskiej Emisji, Strefa Kariery, Norweski Dzień Innowacji, czy konferencja „Finansowanie inwestycji w ochronę środowiska”.
Ekologia bliżej użytkownika
Swoje miejsce na targach Pol-Eco-System od jakiegoś czasu zajmują dwie przestrzenie specjalne – Miasteczko Ekologiczne oraz wystawa Eco Design. Pierwsza z wymienionych powierzchni zaskoczyła tegoroczną odsłoną. Zwiedzający przechadzając się po pawilonie 8, który w całości wypełniała ekspozycja Miasteczka, zastanawiali czy tak będą wyglądać miasta przyszłości? Z elektrycznymi autami, hybrydowymi rowerami i energetycznymi autobusami? Estetyczną architekturą i oznaczeniami dla niewidzących? Ekologiczne Miasteczko zebrało w tym roku bardzo dobre opinie, także jeśli chodzi o program wydarzeń uzupełniających, w ramach którego odbyły się konferencje m.in. w tematyce metanu (transport ekologiczny), rozwiązań z zakresu idei smart (doświadczenia, finansowanie), czy też biomasy, biopaliw i biogazu (alternatywne paliwa).
Natomiast w pawilonie 7A można było zwiedzać wyjątkową wystawę Eco Design łączącą nowoczesny design z troską o środowisko naturalne. Na ekspozycji prezentowano 57 produktów, które zakwalifikowały się w I etapie konkursu do wystawy finałowej. Spośród nich wyłoniono najlepsze, według jury, eco-produkty. Nagrody laureatom II etapu wręczył Minister Środowiska Maciej Grabowski w trakcie gali otwarcia targów Pol-Eco-System. Pierwszą nagrodę otrzymało Tree In the Bottle firmy Hair O’right International Corporation, drugą – wielofunkcyjny system eko-kubik zgłoszony przez firmę enJOINER / BUK Agnieszka Bukowska, a trzecia nagroda powędrowała do firmy TRYBECO/S2 Projekt za produkt Trybeco Terra 26.
Branża ocenia na plus
Nowa odsłona targów Pol-Eco-System, czyli połączone w jedną imprezę dawniejsze targi POLEKO, KOMTECHNIKA, GMINA i DWORZEC, spotkała się z dużym zainteresowaniem. 64 proc. ankietowanych zwiedzających odpowiedziało, że poleciłoby wydarzenie innym znajomym z branży. Zapytani o udział w przyszłorocznej edycji – 66 proc. odpowiedziało, że planuje przyjechać do Poznania także w przyszłym roku.
Targi Pol-Eco-System objęte były patronatem medialnym serwisu Tereny Inwestycyjne Info.