Nowoczesne magazyny to nowe standardy

  • 22 czerwca 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Nowoczesne magazyny klasy A oferują znacznie wyższy standard w porównaniu z halami, które powstawały na obrzeżach miast 10 czy 15 lat temu. To powierzchnie o najwyższej jakości – zarówno pod względem lokalizacji, możliwości dojazdu, jak i zastosowanych wewnątrz rozwiązań.

Do wyposażenia nowoczesnych magazynów używa się zaawansowanych technologii, a składowanie i kompletacja produktów coraz częściej odbywają się przy pomocy pełnej lub częściowej automatyzacji regałów, z użyciem robotów. 

– Najemcy doskonale wiedzą, czego potrzebują i chcą, żeby hale magazynowe były dostosowane do ich wymagań oraz prowadzonej działalności. Jeśli chodzi o standardowe rozwiązania, to najczęściej pytają o: rodzaj zastosowanego oświetlenia, liczbę doków, parametry ocieplenia i izolacji budynku oraz możliwości ekspansji. Firmy, które korzystają z regałowania, zainteresowane są również wyższymi, 12-metrowymi budynkami, co wiąże się też z odpowiednio większym obciążeniem posadzki, do 6-7 ton. – mówi Agnieszka Marczak, Doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cresa Polska.

Według Panattoni dzisiaj już co trzeci klient pyta o instalacje fotowoltaiczne i rozwiązania proekologiczne. Nacisk na zrównoważony rozwój to największa zmiana w ostatnich latach – zaczynając od drobnych rozwiązań, poprzez certyfikacje ekologiczne obiektów, a na dążeniu do zeroemisyjności kończąc. 

– Ta nie odbędzie się bez transformacji energetycznej opartej na redukcji emisji CO2 i przejściu na odnawialne źródła energii. Dlatego zwiększyliśmy udział zielonej energii, która już w tym roku zasili obiekty o łącznej powierzchni 3 mln mkw. i jednocześnie podjęliśmy się ambitnego zadania osiągnięcia neutralności emisyjnej już w 2025 roku. – mówi Michał Samborski, Head of Development w Panattoni.

Magazyn, który nie przegrzewa się latem i nie wychładza zimą

Standard techniczny hal magazynowych stale ewoluuje, a najemcy oczekują efektywnych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED, które zapewnia oszczędności praktycznie od razu. Z wyliczeń Prologis wynika, że wymiana jarzeniówek na LED-y daje 60 proc. oszczędności w zużyciu energii. 

– Ale to nie wszystko. Dodatkowo stosujemy czujniki ruchu i czujniki światła dziennego, dzięki czemu możemy wygenerować kolejne 20 proc. oszczędności w kilowatogodzinach. Na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych pozwala również dobra termoizolacyjność budynku – magazyn, który nie przegrzewa się latem i nie wychładza zimą, generuje niższe koszty klimatyzacji, chłodzenia i ogrzewania. – mówi Marcin Czerniewski, Project Manager w Prologis.

Aby zaoszczędzić i mieć możliwość kontrolowania zużycia energii, wody i gazu, eksperci Cresa Polska rekomendują swoim klientom również budynki wyposażone w systemy smart meteringu. 

– Te „inteligentne liczniki” pozwalają na zdalne odczytywanie oraz śledzenie na bieżąco zużycia mediów. Dzięki temu można m.in. szybko wychwycić nagłe straty energii, spowodowane na przykład przez otwarte doki i równie szybko zareagować. – mówi Magdalena Matusik, Doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cresa Polska.

Wyżej może znaczyć taniej

Standardem na rynku magazynowym były dotychczas hale o wysokości 10 m. Jednak wychodząc naprzeciw potrzebom najemców, deweloperzy coraz częściej budują magazyny o wysokości 12 m. Wyższe budynki pozwalają na obniżenie kosztów składowania towarów oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej. –

Nasze 12-metrowe magazyny mają wzmocnioną nośność posadzki, dzięki czemu możliwe jest zainstalowanie wielopoziomowych antresoli. Wyższy budynek przemysłowy to również większa pojemność palet. W takich obiektach znakomicie sprawdzą się wózki systemowe i pętle indukcyjne, co optymalizuje szerokość alejek regałowych, a tym samym zwiększa ładowność magazynu. – mówi Waldemar Paszko, Project Management Director w 7R.

Potrzeby najemców ulegają zmianom. Rozwój, dominującego w ostatnich latach na rynku magazynowym, sektora e-commerce oraz duży ruch na placach manewrowych wygenerowały również potrzebę zwiększenia liczby doków w magazynach. 

– Jeszcze kilka lat temu standardem był jeden dok na 1 tys. mkw. Teraz opracowujemy projekt dla firmy, która w magazynie o powierzchni 7 tys. mkw. wymaga prawie 80 doków. Różnica jest kolosalna. Zmieniło się też ich przeznaczenie – to nie tylko miejsce do rozładunku TIR-ów, ale również brama kurierska, brama zerowa czy rampy do rozładunku bocznego, combidocks, a nawet rozwiązania do obsługi przesyłek lotniczych. – twierdzi Marcin Czerniewski. – Zdecydowanie zwiększył się w związku z tym ruch różnego typu samochodów w parku – od ciężarowych, przez dostawcze po osobowe. Ten ruch należy odpowiednio zorganizować oraz do minimum ograniczyć potencjalne zatory. Dlatego korzystamy z systemów zdalnego odczytu tablic rejestracyjnych, organizujemy dodatkowe wjazdy i szlabany. – wyjaśnia Czerniewski.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów