Odpowiadają Artur Lisicki, Radca Prawny, Managing Associate w Kancelarii Deloitte Legal i Piotr Kośla, aplikant radcowski, Associate w Kancelarii Deloitte Legal.

DMA może być z powodzeniem stosowane zasadniczo przy każdym projekcie inwestycyjnym – kryterium jest tutaj próg opłacalności, który może zostać obniżony np. poprzez uzależnienie całkowitego wynagrodzenia dewelopera od kosztów poniesionych na realizację inwestycji, czy też od przychodów związanych z jej komercjalizacją. Natomiast przede wszystkim DMA powinno zostać wzięte pod uwagę w sytuacji, w której inwestor sam nie posiada zasobów niezbędnych do ukończenia danego projektu.


Niewątpliwą zaletą tej formuły jest możliwość skorzystania przez inwestora z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanego podmiotu, co często będzie umożliwiało sprawniejsze przeprowadzenie projektu, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Skorzystanie z formuły DMA powinno w założeniu minimalizować ryzyka związane z realizacją procesu inwestycyjnego, zwiększać efektywność oraz jakość realizowanego projektu. Niezmiernie istotne jest przy tym odpowiednie zabezpieczenie interesów inwestora. W szczególności inwestor powinien zapewnić sobie jasne i skuteczne mechanizmy kontroli procesu realizacji inwestycji. Należy zadbać również o sprecyzowanie zakresu ubezpieczenia, jakie deweloper powinien utrzymywać przez cały okres wykonywania umowy.