Odpowiada Piotr Pajdo, ekspert z firmy PVTEC Polska. 
Koszty budowy systemu fotowoltaicznego fasadowego uzależnione są od modułu fotowoltaicznego, jaki zostanie zastosowany. Częściej stosowane są moduły w technologii cienkowarstwowej niż krzemowej ze względu na niższe koszty tej pierwszej i ciężar, jednak w przypadku sprawności oczywiście lepsza jest krzemowa. W przypadku krzemowej np. nasza firma PVTEC ma trzy rodzaje panela fasadowego tj. na pojedynczej szybie, szybie zespolonej i kompakcie (szyba próżniowa). Cena również zależy od przezierności (stosunek powierzchni ogniw do całej szyby) jak również od koloru ogniw jakie zostaną użyte (mogą być np. czerwone , zielone itp.) Tak więc nie jest łatwo obliczyć nie mając parametrów panelu, jaki ma być zastosowany.

Panele fasadowe spełniają dwie funkcje tworzą ostateczną warstwę elewacji (niezależnie i tak musielibyśmy jakimś materiałem zakończyć budynek) jak również poza wyglądem drugą funkcją jest produkcja energii np. dla potrzeb własnych. Ważną informacją jest to, że panele elewacyjne są najczęściej stosowane w pozycji pionowej (a nie nachylenia pod kątem 35°) co powoduje ich mniejszą sprawność. Jednak niezależnie od tego nadają bardzo ładny wygląd budynkowi i wykorzystują powierzchnie, której i tak nie można wykorzystać do innych celów.

Pytając o czas zwrotu takich inwestycji, na pewno trzeba przyjąć okres powyżej 15 lat. Śmiem jednak nadmienić, że elewacje np. wykonane metodą styropianową (lekko –mokra) czy z płyt Kingspan dają tylko efekt wizualny i nikt nie pyta w tym przypadku o zwrot.