Rynek powierzchni magazynowych w regionie Trójmiasta komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo. 

Jest to jeden z najmniejszych rynków magazynowych w kraju z całkowitą powierzchnią magazynową na poziomie 170 tys. mkw. Jednak, z roku na rok obserwujemy stabilny wzrost zainteresowania najemców tym regionem. Dzięki rozwojowi infrastruktury portowej (Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Gdańsku i Gdyni) i drogowej w postaci obwodnicy Trójmiasta S6 i autostrady A1 region zyskał w oczach inwestorów z sektora powierzchni magazynowo-producyjnych.  

Wyniki za rok 2012 r. pokazuję, że niedoceniany jeszcze kilka lat temu potencjał  Trójmiasta, zaczyna być coraz częściej dostrzegany przez najemców i deweloperów. Pozycja regionu na mapie magazynowej Polski jest coraz wyższa. W zeszłym roku wolumen transakcji, głównie w Gdańsku i okolicach oraz Gdyni, wyniósł ok. 70 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej, z czego ponad 60 proc. stanowiły nowe umowy najmu. Obecnie współczynnik pustostanów w regionie obniżył się do poziomu poniżej 10 proc. Dostępne od zaraz są mniejsze moduły do 3 000 - 4 000 mkw., brak ofert powyżej 5 000 mkw.

W najbliższym latach możemy spodziewać się rozwoju projektów magazynowo-produkcyjnych zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta, w lokalizacjach przy autostradzie A1 (projekt Segro w Pruszczu Gdańskim) oraz na terenie aglomeracji w okolicy DTC Gdańsk (park magazynowy należący do firmy Goodman). Deweloperzy mają zabezpieczone grunty, na których może powstać jeszcze kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowych i produkcyjnych.