Wpływ e-świata na nieruchomości komercyjne można rozpatrywać co najmniej w trzech aspektach.

Po pierwsze, jest to rozwój branży e-commerce, który wymusza zmiany w procesie dystrybucji. Obecnie coraz więcej firm e-commerce wprowadza do oferty dostawę w ciągu 24 godzin, lub też dostawę tego samego dnia. Oznacza to, że centra logistyczne muszą być zlokalizowane w bliskiej odległości od rynków dystrybucyjnych. Kluczowa jest tu więc sieć transportowa, oraz coraz większa efektywność czasowa w ramach łańcucha dostaw.

Po drugie, rozwój sektora e-commerce, choć także całej branży magazynowo-logistycznej, oznacza zmiany w organizacji samych magazynów oraz postępującą automatyzację poszczególnych procesów w tych obiektach. Automatyzacja zmienia sposób magazynowania i konfekcjonowania towarów. Wpływa to na poprawę efektywności tych procesów i docelowo może być odpowiedzią na wyzwanie jakim są kurczące się zasoby siły roboczej w najbardziej rozwiniętych ośrodkach logistycznych.

Wreszcie, to zmiany w systemach organizacji miast, które związane są z pojęciem tzw. logistyki miejskiej. U jej podstaw leży zmiana organizacji miast w taki sposób, aby uczynić je bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, i jednocześnie na odpowiedzieć wyzwanie jakim są dostawy do centrów miast, generowane w coraz większym stopniu przez sektor e-commerce. Ta dyskusja jest już żywa na Zachodzie Europy, gdzie miasta borykają się z dużymi utrudnieniami transportowymi – a system drogowy jest dodatkowo obciążony przez dynamiczny rozwój branży e-commerce, co przekłada się na wzrost liczby dostaw w centrach miast. W Polsce temat logistyki miejskiej jest dość odległy z uwagi na wielkość i populację miast, które są wciąż mniejsze niż największe europejskie metropolie, a także zastany system urbanistyczny.