Urząd Miasta Suwałki
ul. Mickiewicza 1
16-400 Suwałki
tel.: +48 87 562 80 00
fax: +48 87562 80 98
E-mail: org@um.suwalki.pl
www.um.suwalki.pl
Województwo: Podlaskie
Obszar: 65,5 km2
Liczba mieszkańców: 68,5 tys.

Kontakt do osób dedykowanych obsłudze inwestora
-
Ilona Rżany - Naczelnik, Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych
tel.: +48 87 562 81 35
e-mail: irzany@um.suwalki.pl

O Suwałkach
Suwałki leżą w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Czarna Hańcza, w pobliżu granic z Litwą, Rosją i Białorusią. Suwałki są miastem na prawach powiatu, siedzibą władz powiatu ziemskiego i Gminy Suwałki. Miasto jest drugim, co do wielkości po Białymstoku, miastem w województwie podlaskim.
Suwałki to atrakcyjne miejsce do prowadzenia działalności w handlu i usługach oraz rozwijania i prowadzenia działalności gospodarczej w różnych branżach. Sprzyjają temu uzbrojone tereny inwestycyjne, wykwalifikowana siła robocza i zachęty administracyjno-podatkowe dla przedsiębiorców.
Aktywność władz lokalnych ukierunkowana jest na rozwój gospodarczy miasta. Z myślą o mieszkańcach i inwestorach systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura oraz tworzone są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Opracowane plany obejmują głównie obszar zabudowy mieszkaniowej oraz tereny atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. W mieście funkcjonuje Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, Izba Przemysłowo-Gospodarcza, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, mająca w Suwałkach swoją siedzibę. Obszar miasta Suwałki obejmuje 6 551 ha, z czego ok. 1 500 ha stanowią tereny zurbanizowane. Około 93 % powierzchni zurbanizowanej miasta posiada miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Miasto opracowało i wdraża Strategię Rozwoju „Suwałki 2030” i systematycznie realizuje działania i zadania realizacyjne dotyczące podniesienia swojej konkurencyjności gospodarczej. Miasto przyjęło Program Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałki do roku 2030.
W ramach działań Miasta nakierowanych na rozwój kształcenia zawodowego istnieje możliwość współpracy szkół z pracodawcami w ramach, której uruchamiane mogą być profile kształcenia zawodowego, kształcenie praktyczne w zakładzie przyszłego pracodawcy, kursy zawodowe lub klasy patronackie na potrzeby konkretnego inwestora. W mieście funkcjonuje również Suwalski Starter Kariery tj. program stypendiów zamawianych, organizowany przez Miasto Suwałki i obejmujący przyszłych specjalistów branż kluczowych - studenci co najmniej studiów inżynierskich na kierunkach zgodnych ze zgłaszanym przez suwalskich przedsiębiorców zapotrzebowaniem i jednocześnie studenci zdecydowani na powrót do Suwałk mogą starać się o stypendium.
Wszystko to tworzy dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz lokowania nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Do największych suwalskich przedsiębiorstw należą m.in.:
• branża spożywcza: Animex foods, MLEKPOL, Lactopol
• branża drzewna i meblarska: Tanne , Padma 3.0, Cal, Fabryka Mebli Forte S.A., Stollar
• branża metalowa: Malow, ZWM Dojnikowscy
• budownictwo i tworzywa sztuczne: Salag, Turkus+Lainer, Cezar NORD PLAST
• Branża informatyczna & innowacyjna: Code&Pepper, Scramjet, Waterly, Prognosis
• Hotele: Akvilon, Loft 1898, Szyszko, Hotel Great Polonia Velvet Suwałki
• Transport i Logistyka: Gab trans, AS Bylak, UT Jurewicz
Branżami wiodącymi na terenie Miasta Suwałki są: przetwórstwo drewna i meblarstwo, przemysł rolno-spożywczy oraz usługi turystyczne.
Miasto wykreowało własną, coroczną imprezę kongresową pn. „Forum Biznesowe Pogranicza”. W 2024 r. odbyła się już VIII edycja Forum - https://forumpogranicza.pl
Zapraszamy do zapoznania się z opracowywanym corocznie raportem o stanie miasta, będącym kompleksowym opracowaniem nt. Suwałk: https://um.suwalki.pl/inwestor/suwalki-w-liczbach,4067/raporty-o-stanie-miasta,164996
Wokół Suwałk leżą atrakcyjne i szczególnie cenne tereny i obiekty — zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajoznawczym (zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków, ozdobne budownictwo drewniane, zabytki sakralne) oraz turystyczno-rekreacyjnym (jeziora, rzeki, lasy i trz puszcze: Augustowska, Romincka i Borecka).
Bezpośrednie sąsiedztwo z dwoma parkami przyrody: Wigierskim Parkiem Narodowym, Suwalskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do wszystkich najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny i wschodnich Mazur.
Pogodne Suwałki to miasto aktywnego wypoczynku z bogatym kalendarzem imprez i wydarzeń kulturalnych wśród których najbardziej znane są:
• Odlotowe Suwałki Air show
• Suwałki Blues Festival
• Dni Suwałk
Główne atuty inwestycyjne Suwałk
• ulgi i zwolnienia dla przedsiębiorców oferowane przez miasto Suwałki i Instytucje Otoczenia Biznesu (m.in. SSSE)
• dostępne uzbrojone tereny inwestycyjne i atrakcyjna oferta inwestycyjna Miasta, Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
• atrakcyjne ceny gruntów
• bogata oferta technicznych kierunków kształcenia i kursów zawodowych suwalskich szkół średnich i wyższych
• możliwość nawiązania współpracy ze szkołami zawodowymi w zakresie kształcenia zawodowego dopasowanego do potrzeb pracodawcy
• dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz relatywnie relatywnie niskie koszty pracy
• proinwestycyjne podejście władz miasta oraz otwarte i przyjazne nastawienie wobec inwestorów
• funkcjonowanie instytucji otoczenia biznesu

Tereny inwestycyjne
Na terenie Miasta dostępne są tereny inwestycyjne oferowane przez:
- Miasto Suwałki
- Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.
Tereny oferowane przez Miasto Suwałki
Wyszukiwarka terenów inwestycyjnych Miasta Suwałk:
https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/nieruchomosci,3570
TERENY INWESTYCYJNE W SUWALSKIEJ SSE
Wyszukiwarka terenów inwestycyjnych Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
https://ssse.com.pl/oferta-inwestycyjna-wyszukiwarka/

Sieć komunikacyjna
Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – z Berlina przez Warszawę do Sankt Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek (przyszła droga tranzytowa szybkiego ruchu Via Baltica łącząca kraje bałtyckie z Europą Zachodnią) oraz szlak kolejowy (przyszła Rail Baltica).
Obsługa komunikacyjna miasta odbywa się poprzez drogę krajową nr 8 i drogę ekspresową S61 będącą częścią międzynarodowej trasy E-67 oraz linię kolejową i lotnisko lokalne. Miasto posiada dwie wewnętrzne obwodnice drogowe ułatwiające tranzyt.
Ulgi i przywileje dla inwestorów
Na terenie Miasta przedsiębiorca może skorzystać z szeregu ulg i przywilejów oferowanych przez Miasto m.in. ze zwolnień od podatku od nieruchomości (pomoc de minimis dla przedsiębiorców), zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów stanowiących zrekultywowane tereny po górniczych wyrobiskach nadziemnych zajętych na potrzeby prowadzenia działalności w zakresie turystyki, rekreacji i sportu, regionalnej pomocy inwestycyjnej na inwestycję początkową, preferencyjnych stawek opłat za zajęcie pasa drogowego w centrum miasta, obniżki czynszów dla podmiotów prowadzących działalność przy remontowanych ulicach.
– więcej informacji na stronie urzędu miasta.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kompleksu obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód, na które składają się z: Inkubator Technologiczny, zespół laboratoriów: Laboratorium Badania Produktu Chemicznego, Laboratorium Medyczne, Laboratorium Energii Odnawialnej, Laboratorium Multimedialne, Hala Procesów Logistyczno-Produkcyjnych i Centrum Konferencyjne. W budynku Inkubatora mieszczą się pomieszczenia recepcyjne kompleksu i pomieszczenia biurowe o zróżnicowanej powierzchni - dogodne dla funkcjonowania małych i większych firm, na różnych etapach rozwoju. Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oferuje wsparcie w realizacji procesu inwestycyjnego, wsparcie merytoryczne pracowników laboratoriów a także wsparcie w poszukiwaniu partnerów za granicą.
– więcej informacji na stronie Parku Naukowo-Technologicznego.
Przedsiębiorca, inwestujący na obszarze zarządzanym przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, może skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego po uzyskaniu decyzji o wsparciu.
Nowa inwestycja to:
• Utworzenie nowego przedsiębiorstwa
• Zwiększenie zdolności produkcyjnej
• Dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych produktów
• Zmiana procesu produkcyjnego
• Nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa
Wysokość pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT- wynosi: 50 % dla dużego przedsiębiorcy, 60 % dla średniego przedsiębiorcy, 70 % dla małego i mikroprzedsiębiorcy poniesionych kosztów kwalifikowanych.
JEST TO NAJWYŻSZA POMOC PUBLICZNA W KRAJU
Aby otrzymać pomoc publiczną projekt inwestycyjny musi spełnić kryteria ilościowe i jakościowe
– więcej informacji na stronie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.